Porównanie urządzeń do depilacji laserowej

Depilacja laserowa to najpopularniejszy sposób usuwania zbędnego owłosienia. Jego największą zaletą jest wysoka skuteczność, która pomaga się pozbyć niechcianych włosów na stałej już po kilku zabiegach. Na rynku dostępne są różne urządzenia do depilacji laserowej, więc często pojawia się problem, które wybrać.

Urządzenia do usuwania zbędnego owłosienia stosowane w Polsce

  • Laser aleksandrytowy,
  • Laser rubinowy,
  • Laser yagowy,
  • Laser diodowy,
  • Laser z technologią Elektro-Optical Synergy (Elos),
  • Urządzenia IPL.

 

Lasery stosowane do depilacji

Laser yagowy oddziałuje bezpośrednio na brodawkę włosów. Dlatego likwiduje zarówno ciemne, jak i jasne włosy oraz może być stosowany przy opaleniźnie. Jednak z badań wynika, że laser yagowy charakteryzuje się mniejszą skutecznością. Natomiast, lasery aleksandrytowy, rubinowy i diodowy działają na melaninę zawartą w skórze i włosach. Najmniej skuteczny jest laser rubinowy, który nie sprawdza się przy ciemnej karnacji i niektórych typach włosa. Z tego powodu obecnie jest coraz rzadziej wykorzystywany w salonach kosmetycznych. Skuteczniejszy jest laser aleksandrytowy, który niestety gorzej działa na jasnych włosach. Najpopularniejszy jest laser diodowy, który posiada dłuższą wiązkę, więc może docierać głębiej niż rubinowy i aleksandrytowy. Dlatego to właśnie on najczęściej jest wykorzystywany przez specjalistów do usuwania zbędnego owłosienia.

ELOS – laser diodowy połączony z energią o częstotliwości fal radiowych

Technologia Elektro-Optical Synergy (ELOS) to połączenie energii światła z energią prądu RF. System ma wbudowany monitoring skóry, dzięki któremu urządzenie jest bezpieczne i nie powoduje poparzeń. Jeżeli temperatura przekroczy bezpieczny poziom impuls światła i prądu jest natychmiast przerywany. Wprowadzenie przepływu prądu RF zwiększa skuteczność efektu działania światła laserowego. Impuls światła podgrzewa łodygę włosa, która następnie oddaje światło do mieszka włosowego. Prąd przepływa przez skórę wykorzystując różnicę w oporze tkanki i w efekcie dogrzewa mieszek trwale go usuwając. Przepływ prądu RF nie zależy od zawartości melaniny, dlatego metoda może być stosowana przy każdym typie skóry, nawet przy opaleniźnie. Ponadto, laser z technologią ELOS usuwa zarówno ciemne, jak i jasne oraz rude włosy.

Urządzenie IPL to nie laser

Do depilacji stosuje się również urządzenia IPL. Gabinety kosmetyczne często wprowadzają klientów w błąd informując, że jest to laser. Jednak to nieprawda! Światło lasera jest spolaryzowaną, spójną, uporządkowaną w jednym kierunku wiązką światła o jednej długości fali. Natomiast działanie urządzenia IPL polega na produkcji szerokiego spektrum niespójnych fal świetlnych. W związku z tym zabieg usuwania owłosienia urządzeniem IPL musimy powtórzyć więcej razy niż laserem. Badania wykazały też, że IPL nie usuwa włosów na stałe.

Należy pamiętać, że nieważne który sprzęt wybierzemy musimy stosować się do zaleceń specjalisty oraz przestrzegać terminów zabiegów. Natomiast liczba zabiegów w serii zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Z tego powodu nie powinno się porównywać efektów z innymi osobami.