Każdy z nas codziennie ma do wykorzystania taką samą ilość czasu. Dwadzieścia cztery godziny, czyli tysiąc sto czterdzieści minut – tyle czasu mamy do wykorzystania każdego kolejnego dnia. Tylko od nas zależy, jaką jego część zmarnujemy, a jaką efektywnie spożytkujemy na realizację obowiązków i zadań, które chcemy wykonać. Jednak bardzo często zdarza się, że ciężko jest się skupić i skoncentrować. Wszystko za sprawą tak zwanych pożeraczy czasu, które skutecznie rozpraszają naszą uwagę i odciągają nas od pracy. Sprawdź, w jaki sposób można je pokonać!

Pożeracze czasu – jak z nimi walczyć?

Czym są pożeracze czasu?

Mianem złodziei czasu, którzy każdego dnia okradają nas z cennego czasu określa się docierające do nas bodźce, które przyczyniają się do rozproszenia naszej uwagi w trakcie pracy. Pożeracze czasu mogą być dla nas oczywiste – wtedy doskonale uświadamiamy sobie ich istnienie. Jednak są również ukryte pożeracze czasu, o których nie zdajemy sobie sprawy. Niektóre z nich docierają do nas ze świata zewnętrznego, natomiast inne tkwią w naszym wnętrzu. Ich lwia część związana jest z rozwojem technologicznym, który obecnie można zaobserwować. Mogą być związane z naszymi nawykami oraz zachowaniem. Wszystkie łączy jedno – skutecznie obniżają naszą koncentrację i skupienie. Podaje się, że wszystkie razem mogą pozbawiać nas około dwóch godzin dziennie. Jeśli popatrzy się na te statystyki w kontekście tygodnia lub miesiąca są one po prostu zatrważające.

Jakie są najpopularniejsze pożeracze czasu?

Wyróżnia się różne rodzaje pożeraczy czasu. Związane jest to chociażby z tym, czego dotyczą – życia zawodowego, prywatnego czy nauki. Inne rzeczy mogą nas rozpraszać, gdy pracuje się samodzielnie, a inne, gdy prace wykonuje się przebywając wśród innych osób. Co innego odwraca naszą uwagę, gdy obowiązki pracownicze wykonujemy w domu, a jeszcze co innego dekoncentruje nas podczas pracy w biurze, w którym cały czas przewija się masa osób. Oto najczęściej spotykani złodzieje naszego cennego czasu:

  • częste sprawdzanie poczty elektronicznej,
  • zbyt długie przebywanie na portalach społecznościowych,
  • telefon – zbyt długie rozmowy,
  • bezcelowe przeglądanie stron internetowych,
  • plotkowanie ze współpracownikami,
  • słuchanie muzyki w trakcie pracy,
  • oglądanie telewizji,
  • lenistwo,
  • odkładanie obowiązków na później.

Jak eliminować pożeracze czasu?

Wyeliminowanie pożeraczy czasu jest możliwe. Wystarczy tylko zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki. Czego powinny dotyczyć te modyfikacje? W pierwszej kolejności są to: osobisty i grupowy styl pracy. Duże znaczenie ma również planowanie czasu oraz odpowiednia organizacja pracy. Nie bez znaczenia są także nasze słabości, które powinno się wyeliminować. Warto także nabyć cenne umiejętności związane z zarządzaniem czasem.

Marzysz o zwiększeniu swojej efektywności? Pragniesz być bardziej produktywny? Chcesz szybciej i skuteczniej realizować cele, które sobie postawisz? Aby osiągnąć to wszystko niezbędna jest ciężka praca, cierpliwość i wytrwałość. Duże znaczenie ma również wyeliminowanie wszystkich pożeraczy czasu, które mogą Cię rozpraszać. Wypróbuj w praktyce sprawdzone sposoby radzenia sobie ze złodziejami czasu i przekonaj się, że możesz wygrać tę walkę.

Autor: Karolina Mondel