Herbata zaraz po kawie jest jednym z najpopularniejszych gorących napoi, którym zazwyczaj częstujemy naszych gości. Jej popularność znacznie wzrasta wraz z nadejściem jesieni oraz zimy, ponieważ to podczas tych pór roku jesteśmy najbardziej narażeni na liczne przeziębienia. A  wiadomo, że nic tak nie poprawia samopoczucia jak gorąca herbatka z cytrynką pod ciepłym kocem. Skąd się wzięła i jak wpływa na nasz organizm? Sprawdźmy!

Poznaj zaskakujące właściwości herbaty!

Krótko o tym, skąd się wzięła herbata

Z całą pewnością początki herbaty wywodzą się z Chin i Japonii. Legendy głoszą, że pierwszą herbatę wypił cesarz Shen Nung, lecz próżno szukać potwierdzenia, czy jest to zgodne z prawdą. Na pewno w VIII wieku Lu Yu napisał księgę o herbacie i w swoim dziele uwzględnił liczne jej właściwości. Miał dużą wiedzę na temat parzenia i serwowania tego napoju, z którą chętnie się dzielił. A jak znalazła się w Europie? Do dziś nie do końca wiadomo, kto pierwszy przywiózł do Europy liście herbaty. Najprawdopodobniej byli to Holendrzy lub Portugalczycy. Początkowo nie cieszyła się dużą popularnością, między innymi ze względu na wysoką cenę oraz smak, który nie do końca wszystkim Europejczykom odpowiadał.

Właściwości zdrowotne różnych herbat

Obecnie, gdy idziemy do sklepu, mamy szeroki wybór herbat. Okazuje się, że każdemu z jej rodzajów przypisuje się inne wartości zdrowotne. Najpopularniejsze z nich to:

Zielona herbata – działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Dzięki niej można się pozbyć wszelkich zanieczyszczeń z organizmu. Udowodniono również, że obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu oraz chroni nasze zęby przed próchnicą. Zielona herbata również świetnie pomaga zredukować stres i odprężyć organizm. Jej właściwości przeciwbakteryjnie często wykorzystywane są przy zapaleniu spojówek.

Czarna herbata jest podobno lepsza niż kawa! Pobudza organizm, dodaje energii i zwiększa naszą koncentrację. Podobnie jak herbata zielona ma właściwości antystresowe i sprawia, że zęby są narażone w mniejszym stopniu na próchnicę. Okłady z czarnej herbaty również zmniejszają opuchliznę i zaczerwienienie oczu.

Biała herbata z powodzeniem zastąpi Ci kawę. Oprócz podobnych właściwości do wyżej wymienionych herbat, ta wyróżnia się zdecydowanie tym, że jej spożywanie opóźnia proces starzenia się skóry, znacznie zwiększa odporność naszego organizmu oraz koi nerwy.

Czerwona herbata słynie ze swoich właściwości odchudzających. Ta herbata przyspiesza metabolizm, oczyszcza organizm i pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Jest idealnym napojem dla osób będących na diecie.

Czy herbata może szkodzić?

Według specjalistów nie powinniśmy jej wypijać więcej niż litr dziennie. Uważa się również, że zbyt mocny napar może nam zaszkodzić, szczególnie na pusty żołądek. Warto zaznaczyć, że szczególnie czarna herbata negatywnie wpływa na organizm dziecka, dlatego należy unikać długiego parzenia lub sięgnąć po herbaty wieloowocowe. Przedawkowanie czarnej herbaty może objawiać się:

  • nadpobudliwością,
  • bezsennością,
  • kołataniem serca,
  • bólami głowy,
  • nudnościami.

Warto pamiętać, że na opakowaniu każdej z herbat możemy znaleźć informację o tym, ile czasu parzyć daną herbatę oraz dzienną dawkę, której nie należy przekraczać. Stosowanie się do zaleceń producenta pozwoli nam uniknąć niechcianych problemów i sprawi, że będziemy cieszyć się jedynie pozytywnymi właściwościami herbaty.

Autor: Karolina Herba