Pozytywne myślenie nie jest receptą na zło całego świata. Jednak zdecydowanie pomaga radzić sobie z trudnościami i niepowodzeniami, jakie spotykają przecież każdego z nas. Dzięki pozytywnemu nastawieniu do ludzi oraz tego co nas spotyka, można zobaczyć słoneczne promienie nawet w najbardziej pochmurny dzień. Sprawdź jakie korzyści wniesie do Twojego życia zmiana negatywnych nawyków!

Pozytywne myślenie ma wielką moc – przekonaj się sam

Czym jest pozytywne myślenie?

Pozytywne myślenie to jeden z postulatów tak zwanej psychologii pozytywnej. Jest to jeden ze sposobów podejścia do życia. Pozytywne myślenie pozbawione jest skupiania się na negatywnych aspektach tego, co spotyka każdego z nas. Jednak, mimo wszystko nie jest dalekie od realizmu, który pozwala prawidłowo funkcjonować we współczesnym świecie. Polega na realnym podejściu do tego co nas spotyka. Dąży do tego, aby w każdym, nawet najmniej istotnym aspekcie życia odnaleźć przynajmniej odrobinę radości i szczęścia. Jednak nie ma w nim miejsca na zbyt duże koncentrowanie się na sprawach negatywnych, przykrych i smutnych. Owszem, jeśli los je przyniesie – trzeba je przyjąć. Wszystko zależy jednak od indywidualnego podejścia do różnych kwestii. To my nadajemy im znaczenie. Dla jednych dane wydarzenie może być przygnębiające, a ktoś inny nie odczuje go w aż tak negatywny sposób. W związku z tym, być może jest jakaś prawda w stwierdzeniu, że to nasze myśli kształtują naszą rzeczywistość. Jeśli właśnie tak jest, to warto każdego dnia wypełniać swoją głowę tylko i wyłącznie pozytywnymi myślami.

Jak zacząć myśleć pozytywnie?

Pozytywne myślenie to nawyk, który można w sobie wyrobić. Być może, na początku odejście od dawnych, negatywnych przyzwyczajeń może okazać się trudne. Warto jednak podjąć w tym celu odpowiednie kroki, takie jak:

  • Myśl o sobie w pozytywny sposób – uwierz w siebie i swoje możliwości. Nagradzaj się za sukcesy, a z porażek, które są częścią życia każdego z nas staraj się wyciągać wnioski i naukę na przyszłość.
  • Staraj się przebywać wśród pozytywnych ludzi, od których będziesz mógł wiele się nauczyć. Unikaj towarzystwa tzw. „wampirów energetycznych”, którzy mogą pozbawić Cię dobrej energii i determinacji do działania.
  • Więcej się uśmiechaj! Pogodny wyraz twarzy sprawi, że łatwiej zdobędziesz przychylność innych osób.
  • Żyj teraźniejszością. Zbytnie rozdrapywanie ran z przeszłości, jak i nadmierne uzależnianie swoich obecnych działań od tego, co dopiero ma się wydarzyć nie jest dobrym pomysłem.
  • Rozpoczynaj dzień od pozytywnych myśli, dzięki którym łatwiej będzie Ci wkroczyć w codzienne obowiązki.
  • Zwolnij – pamiętaj, że odpoczynek, relaks i skupienie się na sobie również są ważne. W szaleńczym biegu za pieniędzmi, sławą i karierą łatwo się zgubić – nie pozwól sobie na to.

Zalety pozytywnego myślenia

Pozytywne myślenie może wręcz zrewolucjonizować całe nasze dotychczasowe życie. Przede wszystkim może sprawić, że będziemy bardziej doceniać to, co mamy. Dodatkowo może także przyczynić się do tego, że nawet najmniejsze rzeczy będą sprawiały nam radość, w wyniku czego uśmiech częściej zagości na naszej twarzy. Pozytywne nastawienie pozwoli nam nareszcie uwierzyć w siebie i zapomnieć o często jedynie wyimaginowanych ograniczeniach. Umożliwi to realizację marzeń i planów, o których dawniej jedynie śniliśmy. Z pozytywnym myśleniem nowe, często nawet trudne wyzwania nie będą dla nas problemem, z którym nie możemy sobie poradzić. Dzięki unikaniu negatywnych myśli staniemy się spokojniejsi, bardziej zdystansowani, a poziom stresu widocznie się zmniejszy. Zyska więc również nasze zdrowie.

Autor: Karolina Mondel