Meble zazwyczaj kupujemy z nadzieją, że będą nam służyć przez wiele lat. Niestety nie zawsze tak się dzieje – czasami pojawiają się pewne uszkodzenia, które negatywnie wpływają na ich użytkowanie. Jednak to jeszcze nie powód do zmartwień! Są pewne problemy z meblami, z którymi możemy uporać się sami.

Problemy z meblami, z którymi możesz uporać się sam!

Luźne nóżki krzesła

Po latach ciągłego przesuwania nasze krzesła mogą ulec zniszczeniu. Zazwyczaj w pierwszej kolejności niszczą się ich nóżki. Czasami jest jeszcze gorzej i problem pojawia się w przypadku nowych krzeseł. W takiej sytuacji wolelibyśmy nie wyrzucać mebli, tylko je naprawić. Na szczęście możemy to zrobić! Po prostu musimy ponownie przykleić nóżki, aby to zrobić w pierwszej kolejności powinniśmy usunąć stary klej. Następnie strzykawką wprowadzamy nową warstwę kleju w odpowiednie miejsce. Na koniec w kładący nóżkę i mocno ją dociskamy. Warto jednak wcześniej przetestować klej, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Inny sposób na luźne nóżki

Przyklejenie lub dokręcenie luźnych części krzesła nie zawsze się udaje. Jednak nie oznacza to, że nie musimy je wyrzucić. Możemy wówczas dodać narożne klamry pod kątem prostym. Należy je przykręcić w miejscu, w którym noga styka się z siedziskiem. Pamiętaj, że czasami trzeba lekko zgiąć klamrę, aby nie było zbyt dużych odstępów.

Luźne nogi w pozostałych meblach

Luźne nogi to częste problemy z meblami, który dotyczą nie tylko krzeseł – może też dotyczyć stołu lub szafek. Zazwyczaj dochodzi do tego w wyniku zbyt częstego przesuwania przedmiotów. Zanim jednak zdecydujemy się je wyrzucić, warto zdecydować się na ich naprawę. Ludzie najczęściej używają do tego śrub, ale tym sposobem łatwo jeszcze bardziej uszkodzić drewno. Zamiast tego lepiej spiłować nogi, a następnie przykleić je jeszcze raz. Jednak musisz uważać, aby w czasie pracy nie popsuć drewna, ponieważ wtedy nie uda już się uratować mebli.

Odklejająca się okleina

Większość mebli wykończonych jest fornirem, który niestety bardzo często się odkleja. Na szczęście można sobie poradzić z tym problemem. Jak tylko zauważymy, że okleina się podnosi, warto przystąpić do działania. Na początku należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia spod okleiny, aby nie powodowały one dalszych problemów. Następnie za pomocą strzykawki nakładamy klej do drewna pod okleinę i mocno dociskamy. Jeśli okleina jest za bardzo zniszczona lepiej wymienić ją całą, zamiast próbować ratować.

Rozwalone uchwyty od szafki

Uchwyty od szafek równie często ulegają zniszczeniu. Sprawa jest prosta, gdy wystarczy je tylko przywiercić, aby je uratować. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasami uchwyty psują się do tego stopnia, że dokręcenie staje się niemożliwe. Jednak na to są też różne sposoby! Wystarczy wypełnić otwory drewniany kitem, a wtedy będziemy uda nam się wkręcić śrubę. Najpierw jednak musimy zaczekać aż kit dobrze zaschnie i dopiero wtedy przystąpić do działania.

Uszkodzenia powierzchni mebli

Różne zadrapania oraz uszkodzenia powierzchni to problemy z meblami, które nie wpływają negatywnie na ich użytkowanie, ale wyglądają fatalnie. Dlatego warto uporać się z tym problemem. Wiele osób decyduje się je naprawić przy użyciu wypełniaczy, ale czasami wymaga to wielu prób i błędów. Jednak rzadko udaje się uzyskać idealny efekt, więc warto zdecydować się na inną metodę. Przy niewielkich zadrapaniach najlepiej wykorzystać wosk do drewnianych mebli, dzięki temu powierzchnia stanie się gładka. Niestety ta metoda nie sprawdzi się przy głębszych zadrapaniach. W takiej sytuacji potrzeba trochę czasu i więcej pracy. Na początku musimy zedrzeć wykończenie i zabrać się za szlifowanie powierzchni. Dopiero na koniec należy nałożyć nowe wykończenie.