Co masz zrobić dziś, zrób jutro. Znasz to? Z pewnością tak! Prokrastynacja bywa mylona z lenistwem. Dopada wielu z nas, a u części osiąga chorobliwą formę, która powoduje upośledzenie skuteczności działania. Poznaj jej przyczyny i naucz się z nią walczyć!

prokrastynacja

Czym jest prokrastynacja?

To nic innego jak zwlekanie, okładanie jakiejś czynności na później. Te czynności są zwykle trudne, nużące bądź ważne. Prokrastynator stara się wtedy zająć czymś innym, co np. sprawia mu przyjemność. Różni się od leniucha tym, że zawsze jest zajęty, tylko nie zawsze robi coś, co ważne, a czas „ umyka mu między palcami”.

Przyczyny prokrastynacji 

Psychologowie twierdzą że  wszystkiemu winne jest dzieciństwo – być może rodzice stawiali nam zbyt wysokie wymagania, a my baliśmy się, że im nie sprostamy, przez co do tej pory odczuwamy lęk przed tym, że coś nam się nie uda.

Wiele osób ma wysokie ambicje oraz perfekcjonizm. Chcemy wszystko zrobić jak najlepiej, dawać z siebie 100% w każdej sytuacji. Jednak na naszej drodze może pojawić się zadanie, któremu możemy nie podołać. Zaczynamy się bać porażki, pojawiają się lęki. W efekcie odkładamy je w czasie tak długo, jak o tylko możliwe.

Również u źródeł prokrastynacji może leżeć lęk przed sukcesem, a właściwie przed jego skutkami, jak np. zwiększone wymagania otoczenia, bycie na świeczniku lub odsunięcie się znajomych zazdrosnych o nasze osiągnięcia. Sukces może wiązać się także ze zmianami w życiu, a jak wiadomo, są one dla nas mocno stresujące niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. W związku z tym, prokrastynator może podświadomie sabotować swój sukces, aby uniknąć jego potencjalnie negatywnych konsekwencji.

Typowe zachowania

Zauważyłeś u siebie niepokojące zachowania? Przekonaj się czy przypadkiem nie masz do czynienia z prokrastynacja.

  • Odkładasz zadania na później, w efekcie czego wykonujesz je na ostatnią chwilę?
  • Twierdzisz, że wykonywanie zadań na ostatnią chwilę sprzyja kreatywności i jesteś przekonany że zdąży na czas?
  • Zazwyczaj czekasz na właściwy moment, aby rozpocząć zadanie, znajdując różne wymówki, aby odsunąć je w czasie?
  • Koncentrujesz się na rzeczach prostszych lub przyjemnych, odwlekając skomplikowane zadania?
  • Okłamujesz sam siebie, że następnym razem do zadania podejdziesz z odpowiednim wyprzedzeniem, a w rzeczywistości powtarza znany mu wcześniej scenariusz.

Jeśli na większość odpowiedziałeś „ tak”, to znaczy, że możesz podejrzewać u siebie trudną przypadłość zwaną prokrastynacją. Ale spokojnie, da się z tym walczyć!

Jak z nią walczyć?

Przekonałeś się z czego wynika prokrastynacja i zamierzasz wykluczyć ją ze swojego życia. Teraz czas wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać.

  • Najważniejsza jest organizacja pracy. Dzień zacznij od spisania na kartce listy zadań, które masz do wykonania i rozpocznij od tych najważniejszych. Nawet jeśli wymagają dużo wysiłku, po ich zrobieniu będziesz cieszył się z czynności, które sprawiają Ci więcej przyjemności.
  • Ważne jest ustawienie sobie przypomnień na komórce, w ten sposób na pewno nie zapomnisz o ważnej rzeczy.
  • Najlepiej działają nagrody, dlatego za każde wykonane w terminie zadanie nagradzaj siebie małymi upominkami. Może wyjście do kina, zakupy albo coś słodkiego? To już zależy od twoich upodobań.
  • Skomplikowane projekty, wobec których nie odczuwasz zapału, podziel na mniejsze elementy, jak najbardziej doprecyzowane i nagradzaj się za każdy zakończony etap.
  • Nie bierz wszystkiego do siebie. Nie każdy jest perfekcjonistą w każdej dziedzinie. Nie każde zadanie można zrobić idealnie. Wszystko wymaga czasu i dobrze opanowanej umiejętności. Pamiętaj zawsze możesz wrócić do zadania i wykonać je lepiej.
  • Nie rozpraszaj się. Skup się na zadaniu. Wyłącz telefon, telewizor i inne rozpraszacze.
  • Ne bądź dla siebie zbyt surowy. Jeśli nie wykonałeś jakiegoś zadania z listy nie karz się, daj sobie czas.

Samodyscyplina i motywacja to klucze do sukcesu. Myśl o każdej ważnej czynności pozytywnie. To czy uda Ci się pokonać prokrastynację zależy tylko od ciebie i Twojego nastawienia.