W okresie jesienno-zimowym można zaobserwować spadek naszej odporności. W dużej mierze przyczyniają się do tego warunki atmosferyczne, które stają się coraz mniej przyjemne. Temperatura spada, słońca jest coraz mniej, a jego miejsce zajmuje silniejszy wiatr, deszcz oraz śnieg. W takich okolicznościach tylko niektórym udaje się uniknąć przeziębienia. Zatkany nos, katar, kaszel i gorączka jesienią i zimą towarzyszy wielu osobom. Jednak, aby wyleczyć przeziębienie nie warto od razu udawać się do lekarza i faszerować swój organizm lekami. Kurację należy rozpocząć od zastosowania tradycyjnych, domowych przepisów, które pomagały naszym mamom i babciom. Sprawdź, które z nich są najbardziej skuteczne!

Przeziębienie

Posiłki zwalczające przeziębienie

Domowy rosół

Pyszna, domowa zupa to idealny pomysł na zimowy obiad. Gdy czujesz, że zbliża się przeziębienie postaw więc na rosół. Taka zupa sprawi, że szybko się rozgrzejesz i odzyskasz utracone siły, a dodane do tego posiłku warzywa dostarczą Ci niezbędnych witamin. Sam zobaczysz, że po zjedzeniu rosołu rekonwalescencja będzie zachodziła o wiele szybciej.

Herbata z rozgrzewającymi dodatkami

Kubek gorącej herbaty to doskonale znany wszystkim sposób na przeziębienie. Kluczowe są jednak dodatki, jakimi wzbogaci się smak tego napoju. Są to przede wszystkim: miód, sok z cytryny, imbir, goździki, jak również syrop malinowy lub z czarnej porzeczki.

Syrop z cebuli na kaszel

Kaszel potrafi być naprawdę uporczywym objawem przeziębienia. Doskonałą metodą na jego zniwelowanie jest syrop z cebuli. Jego smak nie jest zbyt apetyczny, ale za to działanie niezwykle skuteczne. Jak przygotować taki syrop? Trzeba zasypać cukrem pokrojoną cebulę, a po kilkunastu minutach można już spożywać powstały syrop.

Mleko z miodem lub czosnkiem

Popularną metodą zwalczającą przeziębienie jest picie gorącego mleka z dodatkiem czosnku lub miodu. Wypicie takiej mikstury raz dziennie potrafi zdziałać cuda. A to wszystko dzięki antybakteryjnym i odkażającym właściwościom, jakimi wyróżnia się miód oraz czosnek.

Pozostałe sposoby

Inhalacje

Jeśli cierpisz na przeziębienie musisz pamiętać o tym jaką moc mają zioła i aromatyczne olejki. Można wykorzystać je na przykład do przygotowania inhalacji. Do miski należy nalać wrzącą wodę oraz dodać kilka kropel olejków lub ziół. Później usiądź nad miską, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj aż do momentu, gdy woda przestygnie, a zapach mikstury będzie mniej wyczuwalny.

Płukanki

Na ból gardła, który zwykle towarzyszy przeziębieniu sprawdzą się również ziołowe płukanki. Aby je przyrządzić należy przygotować napar z rumianku lub szałwii. Gdy przestygnie wypłukuj nim gardło nawet kilka razy dziennie. Właściwości tych ziół odkażą gardło i zmniejszą odczuwalny ból.

Gorąca kąpiel

Przeziębieniu bardzo często towarzyszą dreszcze i odczucie zimna. Objawy te można zniwelować za pomocą gorącej kąpieli. Warto dodać do niej aromatyczne olejki eteryczne. Dzięki temu nie tylko można się rozgrzać, ale również odetkać nos, oczyścić zatoki i udrożnić górne dogi oddechowe.

Pamiętaj o odpoczynku

Duże znaczenie dla efektywności kuracji przeciwdziałającej przeziębieniu ma odpoczynek. Warto więc znaleźć choć chwilę na zrelaksowanie się. Przy złym samopoczuciu najlepszym rozwiązaniem jest położenie się do łóżka i zagwarantowanie sobie porządnej dawki snu.

Powyższe patenty możesz wypróbować zawsze wtedy, gdy czujesz, że łapie Cię przeziębienie. Jeśli zauważysz u siebie pogorszenie samopoczucia, ból głowy, dreszcze, jak również kaszel i katar nie czekaj na rozwój tych objawów. Od razu weź sprawę w swoje ręce. Możesz także stosować te sprawdzone metody prewencyjnie. Gorąca herbata z cytryną, miodem i sokiem malinowym idealnie sprawdzi się w każdy chłodny, zimowy wieczór. Jeśli zastosowanie tych naturalnych metod nie przynosi oczekiwanych skutków, a przeziębienie nadal nie przechodzi nie pozostaje nic innego, jak tylko udać się do lekarza.