Przydomowy ogród to coś, o czym marzy chyba każdy z nas. Jest to miejsce, w którym można zrelaksować się na świeżym powietrzu. Jednak, aby cieszyć się przebywaniem w pięknym ogrodzie, trzeba włożyć w to trochę swojej pracy. W tym kontekście jesień jest szczególną porą roku, bowiem jest to czas, w trakcie którego odpoczywając w ogrodzie można cieszyć się ostatnimi, ciepłymi promieniami słońca. Z drugiej strony jest to moment, w którym niezbędne jest wykonanie ogrodowych porządków. Sprawdź więc, jak można przywitać jesień w ogrodzie!

Przywitaj jesień w ogrodzie!

Jakie kwiaty rosną jesienią?

Bujna roślinność pojawia się nie tylko wiosną i latem. Jesień w ogrodzie również może być piękna, a wszystko za sprawą wielu odmian kwiatów, które są typowe właśnie dla tej pory roku. Są one nieco bardziej wytrzymałe i mogą kwitnąć nawet do pierwszych przymrozków. Ogrodowe rabaty zdobią wtedy chociażby kwitnące pod koniec sezonu różne odmiany astrów. Występują one w wielu wariantach kolorystycznych, przez co rabatki prezentują się naprawdę okazale. Jesień w ogrodzie kojarzy się również z wrzosami, które posadzone blisko siebie mogą tworzyć kompozycje wyglądające niemal jak naturalny, jesienny dywan. Jednak za prawdziwą królową jesiennego ogrodu uważana jest chryzantema. Występuje w wielu gatunkach i kolorach, a rosnąć może zarówno w doniczce, jak i na rabacie. Mimo, że jest dosyć wytrzymałą rośliną warto chronić ją przed mrozem. Inne rośliny, które pojawiają się jesienną porą w ogrodzie są następujące: dalie, jeżówki, aksamitki oraz kapusta ozdobna. Warto dodać, że dodatkową dekoracją jesiennego ogrodu mogą być również wyhodowane przez nas dynie – szczególnie jej ozdobne odmiany. Stworzone z nich kompozycje można ułożyć na parapecie, balkonie lub tarasie. Dynia to prawdziwy symbol jesieni.

Jak przygotować ogród na zimę?

Jesień w ogrodzie to również pora roku, w trakcie której trzeba wykonać niezbędne prace porządkowe. Przede wszystkim warto jest ostatni raz przed zimą przyciąć trawnik. Równie istotne jest zagrabienie suchych liści, które spadną z drzew. Trzeba też zadbać o ochronę i zabezpieczenie roślin przed niskimi temperaturami oraz mrozem. Jeśli marzy się o wiosennym ogrodzie pełnym kwiatów, warto już teraz zasadzić w ziemi cebulki krokusów, tulipanów, hiacyntów, czy żonkili.

Złota, polska jesień to najbardziej kolorowa pora roku, która może zagościć również w naszych ogrodach. Wówczas na drzewach i krzewach pojawią się wielobarwne liście, a na rabatach będą kwitły typowe dla jesieni kwiaty. Warto pamiętać wtedy, że jesienny ogród nie tylko raduje oczy całą gamą kolorów, ale również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jesień w ogrodzie jest więc wymarzoną porą roku dla osób, które relaksują się przy wykonywaniu prac ogrodniczych. Dzięki temu mogą one cieszyć się pięknem jesiennego ogrodu i jednocześnie przygotowywać go do ciężkiej dla roślin, zimowej pory. Prawidłowo zabezpieczone rośliny odwdzięczą się i na wiosnę ożyją na nowo.

Autor: Karolina Mondel