Lato oraz wczesna jesień to okres roku, w którym dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Szczególnie przyjemne mogą być popołudnia i wieczory, podczas których odpoczywa się na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Dzięki temu można jeszcze dłużej cieszyć się minionymi wakacjami i odchodzącymi w niepamięć ciepłymi miesiącami. Jednak nawet najbardziej udane spotkanie ze znajomymi może zostać zakłócone przez przybycie nieproszonych gości. A są nimi różnego rodzaju owady, takie jak muchy, komary oraz inne insekty. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można sobie skutecznie z nimi poradzić. Wystarczy skorzystać z któregoś z poniższych sposobów!

Rośliny w ogrodzie, które odstraszą komary

Rośliny, które odstraszą owady

Twój ogród, taras albo balkon nie może stać się miejscem, które polubią różnego rodzaju owady. To Twój azyl, miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu. Nic nie może zakłócać spokoju w tej stworzonej przez Ciebie strefie intymności. Warto więc zrobić wszystko co możliwe, aby skutecznie walczyć ze szkodliwymi i uciążliwymi owadami. Jeden ze skutecznych sposobów, które pomagają osiągnąć taki stan rzeczy są rośliny odstraszające owady. Nie tylko spełniają one swoją rolę, ale również wyglądają przy tym bardzo efektownie i stanowią dodatkową dekorację. Jest co najmniej kilka gatunków roślin, które są naturalnymi wrogami insektów. Oto najbardziej popularne:

  • lawenda – to chyba najbardziej atrakcyjna roślina tego typu. Pięknie wygląda, kusi aromatycznym zapachem i oczywiście odstrasza komary, a nawet mole.
  • kocimiętka – to chyba jeden z najbardziej znanych gatunków roślin, który odstrasza owady. Wybierając wersję kwitnącą można dodatkowo zadbać o walory estetyczne.
  • mięta – każdy z nas doskonale zna charakterystyczny dla mięty zapach. Dla nas jest on przyjemny, a dla owadów ma działanie odstraszające. Przy okazji liście mięty można wykorzystać jako dodatek do drinków, napojów czy lemoniady – efekt orzeźwienia murowany.
  • trawa cytrynowa – posadzona w doniczkach idealnie sprawdzi się jako ozdoba balkonu czy parapetu, jak również jako nieprzyjaciel wszystkich owadów. Poruszana na wietrze będzie wydawała przyjemny dla ludzi, cytrynowy zapach.
  • pelargonia – wielobarwne kwiaty pelargonii idealnie sprawdzą się jako dekoracja balkonu, tarasu, ogrodu oraz przydomowych parapetów. Jednocześnie, wydzielanie przez tę roślinę olejki eteryczne skutecznie odstraszą uporczywe muszki.

Dlaczego warto stawiać na te naturalne rozwiązania?

Oczywiście sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem specjalistycznych preparatów odstraszających owady. Jednak jest to już dodatkowa inwestycja. Ponadto warto pamiętać, że takie środki są pełne substancji, które mogą być szkodliwe dla ludzi. Lepiej jest więc postawić na bardziej naturalne rozwiązania. Rośliny odstraszające owady sprawdzą się tutaj wręcz idealnie. Ich dużą zaletą jest to, że kosztują bardzo mało. W sklepach ogrodniczych można kupić sadzonki za dosłownie kilka złotych. Mało tego ich działanie jest skuteczne. Pozwalają pozbyć się szkodliwych owadów albo przynajmniej widocznie ograniczyć ich występowanie. Bardzo często rośliny te posiadają różnokolorowe kwiaty, dzięki czemu łączy się przyjemne z pożytecznym. Piękne kwiaty cieszą oczy, a my możemy zapomnieć o problemie związanym z owadami.