We współczesnym świecie ludzie są coraz bardziej samotni. Obecnie zdecydowanie mniej czasu poświęcamy na realne kontakty z innymi ludźmi. Zastępujemy je wirtualnymi rozmowami, które są tylko namiastką prawdziwych relacji i nie zagłuszają samotności.

samotność

Co jest złego w samotności?

Warto sobie uświadomić, że samotność to nie tylko chwilowy stan, często bywa określana chorobą przewlekłą lub patologią. Pojawia się ona w momencie, gdy ludzie czują się odizolowani społecznie, nawet w obecności innych osób. Niesie też ze sobą wiele negatywnych skutków. Niektórych to może szokować, ale samotność może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Poza tym, to uczucie bywa częstą przyczyną drażliwości i depresji. Dzieje się ta, ponieważ zakłóca funkcje układu krążenia oraz zdrowia psychicznego. W dodatku, może wpływać negatywnie na naszą pracę – obniża naszą wydajność, kreatywność oraz zdolność do podejmowania decyzji.

Kto jest zagrożony?

Warto pamiętać, że samotność najczęściej dotyka zwykłych ludzi. Nie jest ona związana z konkretną klasą społeczną, rasą, płcią, czy miejscem zamieszkania. Tak naprawdę może dotknąć każdego, ale najbardziej narażoną grupą jest pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 2000 roku. Warto też uświadomić sobie, że samotność może być zaraźliwa i szybko się rozprzestrzenia. Kiedy nawiązujemy kontakt z samotnymi ludźmi, to od razu doświadczamy ich emocji.

Jak można się chronić przed samotnością?

Bądź aktywny

Ćwiczenia fizyczne od dawna uważa się za doskonałą metodę poprawy nie tylko zdrowia fizycznego, ale też psychicznego. Osoby, które się w nie angażują, częściej tworzą długotrwałe relacje z innymi ludźmi.

Twórz trwałe relacje z innymi osobami

Człowiek jest istotą społeczną i życie wśród ludzi oraz poczucie przynależności do jakieś grupy, wpływa lepiej na jego samopoczucie. Dlatego warto nawiązywać realne relacje z innymi, a wtedy zmniejszy się nasze uczucie samotności i poprawi zdrowie psychiczne.

Dbaj o prawidłowy sen

Od dawna wiadomo, że sen pozytywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Teraz pojawiło się przypuszczenie, że zmniejsza uczucie samotności. Badania wykazują, że osoby, które śpią odpowiednią liczbę godzin, czują się mniej samotni i mają więcej wartościowych znajomości.

Poświęcaj odpowiednią ilość czasu na pracę

Zbyt mało lub zbyt wiele pracy może powodować samotność. Ci, którzy pracują tyle czasu, ile uważają za „słuszne”, najrzadziej czują się samotni. Dlatego nie warto popadać w pracoholizm, ale nie przesadzajmy też z obijaniem się.