Coraz większymi krokami zbliża się sezon wakacyjny! Wielu z nas chętnie wybierze się na plaże, żeby zażyć trochę kąpieli zarówno tych słonecznych, jak i tych wodnych. Jest tylko jedna rzecz, która niejednokrotnie staje nam na przeszkodzie w podboju nadmorskich kurortów, albo chociaż mostku nad lokalnym jeziorem. Znienawidzona przez wszystkich zimowa sylwetka. Owszem generalizuje! Coraz więcej jest osób, które dbają o zdrowie i wygląd przez cały rok. Ale co z tymi którzy delikatnie mówiąc odpuścili sobie walkę o „kaloryfer” i płaski brzuch, a w zamian za to zebrali nieco za dużo ocieplacza? Oto kilka sportów, które pomogą wrócić do formy, bądź zbudować ją od zera.

Zgubiłeś formę przez zimę? Kwarantanna nie wpłynęła dobrze na Twój wygląd? Chcesz wrócić do wymarzonej, zdrowej sylwetki? Oto kilka sposobów, które mogą Ci w tym pomóc!

Joga

W swoim pierwotnym pochodzeniu jest systemem filozoficznym wywodzącym się z Indii. Zajmuje się wszelkimi połączeniami pomiędzy duchem a ciałem. W kulturze zachodniej Joga jest pewną formą sportu, czy raczej bardziej fitnessu. Mimo, że nie zapewnia szybkiej redukcji masy ciała, to świetnie wpływa na rzeźbę mięśni. Kształtuje naszą sylwetkę oraz powiększa zakres ruchów. Świetna dla osób, które potrzebują nie tyle zgubić zbędne kilogramy, co przede wszystkim popracować nad wyeksponowaniem i wzmocnieniem mięśni.

CrossFit

Jest to bardziej program treningowy niż dyscyplina sportu sama w sobie. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie używany był podczas szkolenia przyszłych policjantów i żołnierzy. Teraz stosowany jest także na szeroką skalę w klubach fitness i siłowniach. Świetnie sprawdza się w pracy nad swoją letnią figurą. CrossFit cechuje się bardzo intensywnym podejściem do ćwiczeń. W trakcie treningu wykonuje się określoną ilość ćwiczeń przy jak największej dynamice i natężeniu. Może łączyć w sobie zarówno trening siłowy, jak i poprawiający zwinność, koordynację i kondycję. Doskonale sprawdza się przy spalaniu tkanki tłuszczowej, jednocześnie budując i rzeźbiąc mięśnie, a także poprawia ogólną wydolność naszego organizmu.

Trampolina

Kto z nas nie marzył w dzieciństwie o tym żeby mieć w ogrodzie trampolinę. Sam patrzyłem nieraz z lekką zazdrością na kolegów, którzy mogli sobie w dowolnym momencie iść i poskakać. Teraz jednak trampolina nie jest już tylko zabawą dla dzieci. Stała się formą sportu, który można uprawiać dla poprawy naszego zdrowia i sylwetki. Mowa tu raczej o mniejszych trampolinach, które możemy na przykład postawić w salonie przed telewizorem i z pomocą filmu instruktażowego wykonać kilka ćwiczeń z zakresu fitness. Trening taki jest bardzo intensywny, angażuje wiele partii mięśniowych i pozwala spalić dużą ilość tkanki tłuszczowej w dość krótkim czasie

Jogging

Nic nie zastąpi starego dobrego biegania! Mięśnie, mięśniami, ale nie zapominajmy o kondycji i ogólnej wydolności naszego organizmu. Świetnie sprawdza się w tym przypadku jogging. Może być stosowany jako rozgrzewka przed cięższym treningiem. Wystarczy jednak w zupełności jako samodzielna forma aktywności sportowej. Na świeżym powietrzu pozwoli dotlenić organizm, poprawić krążenie, zwiększyć wytrzymałość. Do tego przy regularnym bieganiu jesteśmy w stanie zgubić nadmierne zapasy tłuszczu nagromadzone w naszym ciele.

Wszystkie te aktywności mogą nam pomóc stać się fit, utrzymać formę, czy zbudować wymarzoną sylwetkę na lato. Należy jednak pamiętać, że sport to zdrowie tylko w przypadku, gdy jest uprawiany z głową. Nie wolno nam zapomnieć o uzupełnianiu płynów w trakcie treningów. Odpowiednia dieta znacząco wpłynie na efekty i będzie stanowić ważny czynnik w naszej drodze po bycie wysportowanym. Nadmierne przeciążanie organizmu też nie spowoduje szybszych efektów. Może jedynie spowodować kontuzje i paradoksalnie wydłużyć nasze zmagania. Nie zapominajmy więc o odpoczynku i regeneracji. Nic w życiu nie przychodzi łatwo ani szybko dlatego warto mieć to na uwadze kiedy rozpoczynamy naszą przygodę ze sportem.