Święta w Polsce to prawdziwe wyzwanie dla osób, które chcą utrzymać stałą wagę i nie przytyć dodatkowych kilogramów. W końcu przed nami zabawa sylwestrowa, podczas której chcemy wyglądać olśniewająco. Warto zatem poznać kilka sposobów, dzięki którym nie będziemy płakać po świętach.

Kilka sposób, aby nie przytyć przez święta!

Zdrowsze zamienniki

Przede wszystkim warto zastąpić wszechobecny cukier czymś zdrowszym. Brązowy cukier, trzcinowy cukier i miód to w sumie dalej cukier. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie ksylitolu lub stewii, czyli zamienników, które zdecydowanie ograniczają lub eliminują kalorie. Zamiast mąki pszennej, możemy użyć w niektórych przypadkach mąki pełnoziarnistej. Nie musimy również smażyć wszystkiego na głębokim tłuszczu, czasem lepszym rozwiązaniem będzie piekarnik.

Nie trzeba kosztować wszystkiego

W czasie świąt ciągle jesteśmy namawiani do kosztowania wszystkiego i brania dokładek. Nie jest to dobry pomysł. Pamiętajmy, że to tylko trzy dni i wcale nie musimy najeść się w tym czasie na cały rok. Bierzmy małe porcje, w końcu łyżeczka lub dwie powie nam tyle samo o smaku potrawy, co cały talerz. To bardzo prosty i niezwykle skuteczny sposób na to, aby nie przytyć w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Ruch to zdrowie

Nie spędzajmy całych świąt przy stole lub przed telewizorem. Wyjdźmy na spacer, pochodzić po okolicy, pozwiedzać, a może nawet zagrać w jakąś zespołową grę. Jeśli pogoda będzie odpowiednia, można iść z dziećmi na sanki lub ze znajomymi na łyżwy. Jeśli z kolei nie doczekamy się śniegu, zawsze można pograć w piłkę, pójść z psem na spacer lub iść na basen. Będzie to nie tylko miłe urozmaicenie ciągłego siedzenia przy stole i przed telewizorem, ale także wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie oraz obwód pasa.

Uważajmy na alkohol i kolorowe napoje

W czasie świąt pijemy dużo kolorowych drinków, w których głównym składnikiem jest gazowany napój. Wszyscy wiemy, że są to puste kalorie, a stężenie cukru w takim drinku znacznie przekracza dopuszczalną normę. Co zatem pić? Oczywiście wodę i herbaty ziołowe zamiast kolorowych napojów. Jeśli jednak chcemy usiąść ze znajomymi w miłej atmosferze i rozkoszować się alkoholem, to lepszym pomysłem będzie wytrawne wino. Nie zawiera ono tak dużo cukru, a dodatkowo bardzo dobrze działa na trawienie.