Mimo, że często sobie tego nie uświadamiamy negocjacje są częścią życia każdego z nas. W końcu codziennie prowadzimy różnego rodzaju rozmowy. Pertraktować możemy w życiu osobistym – z przyjaciółmi, znajomymi, partnerem, małżonkiem, dziećmi, rodzicami czy innymi członkami naszej rodziny. Równocześnie możliwe jest negocjowanie na szczeblu zawodowym – z szefem, współpracownikami czy klientami. Dlatego też tak ważne jest nabycie umiejętności prowadzenia negocjacji, które będą przynosiły oczekiwane skutki. Sprawdź jak się tego nauczyć!

Sposoby na skuteczne negocjowanie

Kiedy można prowadzić negocjacje?

Negocjowanie może dotyczyć wielu aspektów życia, dlatego tematyka negocjacji może być bardzo szeroka. Jej przedmiotem mogą być chociażby: zasady, na podstawie których wychowujemy nasze dzieci, warunki umowy, którą mamy podpisać czy też wysokość podwyżki, jaką pragniemy otrzymać w pracy. Negocjowanie najczęściej prowadzone jest z dwóch powodów. Pierwszy to wspólne stworzenie nowego rozwiązania. Natomiast drugi polega na dojściu do porozumienia, dzięki któremu możliwe jest uporanie się z bieżącymi problemami, które stoją na przeszkodzie prowadzeniu dalszych działań. Jasne określenie głównego celu negocjacji jest niezwykle ważne, ponieważ konkretny zamiar, do którego się dąży pozwala efektywniej zorganizować cały proces negocjowania i przygotować się do niego.

Czy każdy może być negocjatorem?

Funkcjonowanie w społeczeństwie wymaga od nas prowadzenia negocjacji. Czy chcemy, czy też nie bardzo, często musimy stanąć na stanowisku, w którym będziemy bronić swoich racji za pomocą racjonalnych argumentów. To, czy nasze negocjowanie przyniesie oczekiwane efekty, zależy w dużym stopniu od nas samych. Oczywiście nie każdy jest urodzonym negocjatorem, który zawsze odnosi sukces w swoich pertraktacjach. Jednak jest wiele cech, które można w sobie ukształtować i dzięki temu zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia w negocjacjach. Oto najważniejsze z nich:

  • wytrwałość,
  • cierpliwość,
  • empatia,
  • wiarygodność,
  • asertywność,
  • zdecydowanie,
  • odwaga i pewność siebie,
  • wiedza i inteligencja,
  • elastyczność w działaniu,
  • skoncentrowanie na celu.

Techniki negocjacji, czyli skuteczne negocjowanie

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że negocjowanie jest procesem uporządkowanym i zorganizowanym. Jeśli pozbawimy go wszelakich ram i damy mu żyć własnym życiem, raczej nie odniesiemy sukcesu. Warto więc zapoznać się z podstawowymi technikami negocjacyjnymi oraz ich znaczeniem:

  • zły policjant-dobry policjant – ta technika sprawdzi się, kiedy po Twojej stronie w procesie negocjacyjnym występuje jeszcze jedna osoba;
  • wysokie/ niskie otwarcie – polega na podaniu w pierwszej kolejności zbyt niskiej lub zbyt wysokiej ceny, co daje możliwość targowania się;
  • próbny balon – ta technika umożliwia zapoznanie się ze skalą ustępstw, na jaką może pozwolić sobie druga strona;
  • stopniowanie ustępstw – negocjowanie to ciągłe ustępstwa, ważne jednak, aby były one stopniowane;
  • prawo niedostępności – ukazanie oferty jako wyjątkowej, zwłaszcza z powodu jej ekskluzywności;
  • nagroda w raju – to negocjowanie oparte na przedstawianiu drugiej stronie korzyści, jakie rzekomo może osiągnąć – zwykle są to przysłowiowe „gruszki na wierzbie”.

Znajomość powyższych technik z jednej strony pozwala zastosować je w procesie negocjacji. Natomiast z drugiej strony daje szansę na to, aby samemu nie zostać zmanipulowanym przez osobę, z którą negocjujemy.

Grunt to dobre przygotowanie się do negocjacji

Na sukces prowadzonych negocjacji składa się wiele czynników. Jednym z kluczowych jest właściwe przygotowanie się do tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim trzeba zdobyć jak najwięcej informacji o osobie, z którą będziemy negocjować. Niezbędne jest również wcześniejsze zebranie i przeanalizowanie argumentów pozwalających skłonić drugą stronę do zwrócenia uwagi na nasze stanowisko. Trzeba również działać profilaktycznie i zawczasu przygotować się na trudności w negocjacjach. Na pewno pomoże w tym wymyślenie innych alternatywnych rozwiązań naszego problemu.

Autor: Karolina Mondel