Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu zmaga się ze stresem. Codziennie przydarzają nam się sytuacje, które wywołują dodatkowe napięcie. Zdążę na autobus, czy jednak się spóźnię? Szef znowu będzie się o coś czepiał? Dzieci w domu dadzą mi trochę odpocząć? Te i wiele innych wydarzeń może przyprawić o ból głowy i dodatkową porcję niepotrzebnych nerwów. Czy jednak zawsze musi tak być? Czy jesteśmy skazani na ciągłe życie w nerwówce? Oto kilka sposobów na poradzenie sobie ze stresem i spokojniejsze podejście do codzienności!

Sposoby na zredukowanie stresu

Ćwiczenia

Tak, nie bez powodu używa się stwierdzenia, że na siłownie idzie się, żeby odreagować. Coś w tym jest! Kiedy zmierzymy się z ciężarami, czy workiem treningowym, wyrzucimy z siebie skumulowaną złą energie. Sam niejednokrotnie, po ciężkim dniu, wybierałem się poćwiczyć, żeby się zmęczyć, oderwać od rzeczywistości i skupić swoją uwagę na czymś innym. Jednak nie tylko siłownia może nam pomóc zwalczyć stres. W zaciszu domowym również możemy dzięki kilku prostym czynnościom uspokoić skołatane nerwy. Świetnym pomysłem jest joga. Pozwala na kontrolę oddechu, rozciągnięcie i rozluźnienie spiętych mięśni, wyciszenie. Każda forma aktywności fizycznej jest dobra. Pozwala zachować zdrowe zarówno ciało, jak i umysł.

Muzyka

Doskonała forma terapii! Do tego bardzo prosta i nie wymagająca większego wysiłku. Weź telefon, załóż słuchawki, połóż się w jakimś wygodnym miejscu. Może to być łóżko, hamak, wygodny fotel. Jeżeli jest ciepło wyjdź na zewnątrz, jeżeli jest chłodniej zostań w domu. I włącz muzykę. Tyle wystarczy. Reszta zrobi się w pewnym sensie sama. Nasze nerwy będą stymulowane i stopniowo obniży się poziom stresu. Ważne żeby muzyka była odpowiednia. Nie zadziała raczej ciężki metal czy rock (chociaż jeśli to komuś odpowiada, nic nie stoi na przeszkodzie). Preferowana jest raczej muzyka spokojna, cicha z odpowiednimi dźwiękami, które będą miały odpowiedni wpływ na nasz mózg. Nie jest ciężko znaleźć takie utwory. Z pomocą przychodzą przeróżne portale. Najprościej jest skorzystać z YouTube. Znajdziemy tam dziesiątki kilkugodzinnych wersji z muzyką relaksacyjną. Do wybory, do koloru.

Rozmowa

Z jednej strony ktoś może powiedzieć, że to właśnie rozmowa z innymi ludźmi powoduje największy stres. Nie da się ukryć, że jeśli wybierzemy nieodpowiedniego partnera do konwersacji,  nasz poziom zdenerwowania może diametralnie wzrosnąć. Jeśli jednak mamy osobę, w której towarzystwie czujemy się dobrze, bezpiecznie, spokojnie to krótka rozmowa może nam tylko pomóc. Nie musi to być debata na wyszukane tematy. Wystarczy zwykłe poplotkowanie, pożartowanie z czegoś, oderwanie myśli od tego, co złego przytrafiło nam się w ciągu dnia. Trochę śmiechu znacznie wpłynie na nasz nastrój, zapewne pozytywnie. Dobrą opcją jest też wyrzucenie z siebie wszystkich bolączek, potoczne „wypłakanie” się komuś w ramię. Jeżeli tylko znajdzie się ktoś kto nas wysłucha, pocieszy, poradzi, będzie to nieocenioną formą terapii i walki ze stresem.

Medytacja

Skoro na stres pomaga ćwiczenie ciała, to tym bardziej pomoże ćwiczenie umysłu. Medytacja jest właśnie taką formą pracy nad swoją psychiką. Pomaga wyciszyć nerwy, zapanować nad emocjami, zmniejszyć napięcie. Przede wszystkim jednak działa profilaktycznie. To, że medytując zmniejszymy stres w danym momencie, jest rzeczą raczej oczywistą. Najważniejsze jest to, że dzięki regularnej medytacji jesteśmy w stanie nauczyć się odpowiedniego podejścia do trudnych życiowych sytuacji w przyszłości. Doskonałe dla osób mających wymagającą pracę, w której wpisane jest bycie w ciągłym stresie. Zapewne zapewni to nie tylko spokój, ale i większą efektywność. Co przyczyni się do ogólnej poprawy naszego samopoczucia.

Stres jest ogromnym problemem trapiącym współczesne społeczeństwo. Wielu z nas wpisało go już jako stały element życia i nie dopuszcza do siebie myśli, że można żyć bez niego. Mimo to usilnie próbujemy walczyć ze stresem i unikać go za wszelką cenę. Jeśli jednak nie da się go całkowicie wykluczyć, trzeba nauczyć się z nim walczyć. To może zrobić każdy z nas przy odrobinie chęci i woli do walki.