Mamy różne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Jedni wolą odpoczynek w domowym zaciszu, a drudzy aktywność na świeżym powietrzu. Niestety, pogoda nie zawsze nam sprzyja i czasami musimy zrezygnować ze spaceru czy wycieczki rowerowej. Jeśli nie mamy pomysłu na książkę lub film pozostają nam jeszcze… gry planszowe! Poznajcie kilka sprawdzonych planszówek, które warto mieć w domu na takie okazje.

Sprawdzone gry planszowe na deszczowe wieczory!

Jenga

Jenga polega na budowaniu wieży z drewnianych klocków. Każdy poziom wieży składa się z klocków ułożonych na przemian w stosunku od niższego poziomu. To proste i nudne? Tak się tylko wydaje! Zabawa rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy już zbudujemy całą wieżę. Gracze na przemian wyciągają jeden klocek z dowolnego piętra wieży i kładą go na szczycie w taki sposób, aby wieża się nie zawaliła.

Doubble

Doubble to gra karciana, w której liczy się szybkość i spostrzegawczość. Można na nią grać na pięć opisanych w instrukcji sposobów. Jednak w skrócie polega ona na odnajdywaniu wspólnych symboli na każdej z kart. Najpopularniejszą opcją jest wersja, w której gracze otrzymują taką samą ilość kart i starają się jak najszybciej ich pozbyć. Jedna z kart leży na środku stołu. Gracze wpatrują się w nią i w swoją kartę w celu odnalezienia wspólnego symbolu. Kiedy już go odnajdą nazywają go głośno i kładą swoją kartę na karcie leżącą na stole i poszukiwanie zaczyna się od nowa.

Jungle speed

Gry planszowe często wymagają zręczności, szybkości i spostrzegawczości. Jedną z nich jest właśnie jungle speed. Na środku stołu stoi totem, a gracze siadają dookoła i otrzymują karty, po czym każdy z nich, po kolei kładzie jedną kartę na stole. Jeżeli na stole pojawi się druga taka sama karta ich właściciele toczą między sobą pojedynek, usiłując jak najszybciej złapać totem. Osoba, która go przegrała wkłada pod swoje zakryte karty, karty przeciwnika i karty, które wyłożyła wcześniej. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart.

Bang! Gra kościana

Bang to gra polegająca na o wiele bardziej skomplikowanych zasadach. Jednak po pewnym czasie można się w nich zorientować. Każdy z graczy wybiera jedną kartę wciela się w jedną z kilku wylosowanych postaci – szeryfa, jego zastępcę, bandyta lub renegata. Najczarniejszą postacią w tej grze jest renegat – usiłuje on zabić wszystkich, zaczynając od bandytów, a na szeryfie kończąc. Bandyci starają się zgładzić zastępców szeryfa i samego szeryfa. Szeryf ma za zadanie obronić się przed bandytami i renegatami. Pomagają mu w tym jego zastępcy. Nie jest to łatwe zadanie. Jedynie szeryf przyznaje się do tego kim jest – pozostali ukrywają swoją tożsamość. Dodatkowo każdy losuje kartę umiejętności, o których mówi pozostałym graczom. O przebiegu gry decydują rzuty kostkami o rozmaitych symbolach.

Bankrut

Bankrut to gra karciana, w której gracze wcielają się w rolę kupców handlujących towarami na targu. Są to owce, drewno, zboże, zioła, prosięta, ryby, kawa, cegły lub złoto. Każdy z graczy otrzymuje taką samą ilość kart, na których znajdują się wymienione towary. Gra polega na tym, aby zebrać jak największą ilość kart z takim samym towarem. W jaki sposób? Poprzez wymianę z innymi graczami. Podczas gry w bankruta nikt nie czeka na swoją kolej. Każdy gra jednocześnie krzycząc hasła takie jak: “Dam zboże za drewno!” czy “Chcę drewno za zboże!”

Wszystkie te gry planszowe dostarczą rozrywki Wam i Waszym znajomym. Wybierzcie jedną z nich i bawcie się dobrze!

Autor: Anna Aniśko