Wieloletnie badania psychologów skupiają się na znalezienie recepty na udany, długotrwały związek. Niestety nie ma jednego, idealnego wzoru idealnych relacji. Jednak są pewne sygnały, które świadczą o tym, że jesteś w silnym związku. Zanim jednak przejdziesz do czytania – to, że twój związek nie spełnia niżej podanych kryteriów, nie oznacza to, że musisz go zakończyć. Potraktuj kryteria jako wskazówki, które pomogą ci polepszyć twój związek.

Sygnały, które świadczą o tym, że jesteś w silnym związku!

Często myślisz o partnerze, kiedy nie jesteście razem

Czy w chwilach, gdy jesteś oddalona od swojego partnera myślisz o nim? Zastanawiasz się, co robi w ciągu dnia? Co czuje? Czy tęskni? Jeśli tak, to dobry znak! Wiele badań pokazuje, że im częściej myślimy o partnerze, tym związek jest trwalszy. Wszystko dlatego, że samo koncentrowanie się na nim pogłębia naszą miłość.

Cieszysz się z dobrych wiadomości

Reakcja partnerów na ich sukcesy też świadczą o trwałości związku. Wyróżniono 4 główne postawy:

  • aktywna-konstruktywna: „Kochanie, to wspaniale! Wiedziałam, że ci się uda!”, która stanowi entuzjastyczne wsparcie;
  • pasywna-konstruktywna: „to dobra wiadomość” w połączeniu z ciepłym uśmiechem stanowi nieco słabsze wsparcie;
  • aktywna-destruktywna: „Będziesz pracować jeszcze dłużej? Na pewno dasz sobie radę?” lekceważy dane wydarzenie i nie jest żadnym wsparciem;
  • pasywna-destruktywna: „O proszę, ale nie uwierzysz, co mi się dziś przytrafiło…” oznacza ignorowanie dobrych wieści przekazywanych przez partnera.

Nie zaskakuje nas zatem, że najszczęśliwsze pary są dla siebie aktywnym i konstruktywnym wsparciem.

Potraficie spędzać czas osobno

W silnym związku każdy z partnerów ma swoje własne sprawy, własnych znajomych i hobby. Z badań wynika, że ważne jest to, żeby nie doprowadzać do sytuacji, w której oczekuje się, że partner wystarczy nam do zaspokojenia wszystkich podstawowych potrzeb. Jeśli potraficie spędzać czas osobno i się nie oddalać od siebie, to znaczy, że jesteś w silnym związku.

Macie podobne poczucie humoru

Podobne poczucie humoru również może mieć wpływ na Wasze wzajemne relacje. Jeśli macie podobne, to może dodatkowo scementować związek. W końcu dzięki temu możecie uniknąć nieporozumień wywołanych odmiennym poczuciem humoru. W dodatku w silnych związkach partnerzy często posługują się swoim własnym żartobliwym językiem, którego nikt poza nimi nie rozumie.

Dzielicie obowiązki

Niestety z badań wynika, że to kobiety w dalszym ciągu wykonują większość prac domowych. Warto jednak pamiętać, że to nie jest dobre dla związku. Większość ankietowanych uważa, że dzielenie się obowiązkami jest bardzo ważne. W innej sytuacji osoba, które wykonuje więcej prac w domu może być sfrustrowana, a to będzie prowadzić do częstych kłótni i osłabienia związku.

Razem próbujecie nowych rzeczy

Próbowanie razem nowych rzeczy również ma wpływ na trwałość związku. Jeśli już jesteście wiele lat razem, to do Waszego życia wkrada się rutyna, która może mieć negatywny wpływ na wzajemne relacje. W takiej sytuacji świetnym pomysłem może być znalezienie nowego, wspólnego hobby, które trochę nowych emocji do i wzmocni związek.

Wiecie, jak zachować się po kłótni

Pary, które potrafią naprawić relację po kłótni, tworzą najbardziej udane związki. Ważne, żeby nie zostawiać partnera samego w bólu, nie chować urazy, a próbować pokonać problem razem. Osoby, które po kłótni długo nie odzywają się do siebie i nie starają się znaleźć rozwiązania konfliktu, osłabiają swoje relacje. Natomiast jeśli jesteś w silnym związku, to starasz się, jak najszybciej znaleźć kompromis.