Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Naturalne skojarzenia jakie wiążą się z tym miejscem to: odpoczynek, spokój i intymność. To właśnie tam usiłujemy zdystansować się od posiadanych przez nas problemów, zrelaksować się i podczas snu nabrać energii na kolejny dzień. Jednak, aby to osiągnąć nie wystarcza jedynie zadbać o to, aby sen miał odpowiednią długość oraz jakość. Równie istotne jest otoczenie, w jakim zasypiamy. Sprawdź więc jak zaaranżować sypialnię, aby zagwarantować sobie dobry sen!

Sypialnia – jak ją zaaranżować, aby zagwarantować sobie dobry sen?

Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Centralny punkt każdej sypialni stanowi łóżko. Jego wielkość oraz styl, w jakim zostało wykonane muszą być zgodne z indywidualnymi potrzebami oraz rodzajem aranżacji, w której zaprojektowana została sypialnia. Podstawą dobrego snu jest również właściwie dobrany materac. Przede wszystkim musi być funkcjonalny, wygodny oraz  przewiewny. Na komfort snu wpływa także jakość wybranych przez  nas poduszek i kołdry. Powinny mieć one odpowiednią grubość, a jeśli cierpi się na alergię wybrać trzeba produkty antyalergiczne.

Kolory w sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym szczególnie można zaobserwować jak działa psychologia kolorów. Zjawisko to odnosi się do sposobu, w jaki kolory znajdujące się w naszym otoczeniu, oddziałują na nasze samopoczucie, nastawienie do życia oraz zachowanie. Dzięki temu można zbadać, które sprawdzą się w sypialni, a których zdecydowanie unikać. Kolory znajdujące się w sypialni muszą spełniać następujące funkcje: uspokajać, wyciszać, rozluźniać, działać odprężająco i relaksująco oraz stanowić ukojenie dla oczu. W tym pomieszczeniu powinno się, więc znaleźć miejsce dla następujących kolorów: bieli, zieleni, odcieni szarości oraz niebieskiego. W sypialni lepiej zrezygnować z barw depresyjnych, przygnębiających i pozbawionych pozytywnego wydźwięku.

Czy warto mieć w sypialni rośliny?

Pięknie i stylowo urządzona sypialnia to marzenie chyba każdego z nas. Dlatego warto zadbać również o znajdujące się w niej dodatki. Kluczowym elementem mogą być rośliny – jednak nie wszystkie. Idealnie sprawdzą się te gatunki, które dostarczą nam tlenu i oczyszczą powietrze znajdujące się w sypialni, a przy tym będą efektywnie wyglądały i stworzą przyjemną atmosferę. Będą to na przykład: paprocie, skrzydłokwiaty oraz kaktusy. W sypialni zapomnieć trzeba o bukietach z ciętych kwiatów oraz roślinach obficie pylących i wydzielających intensywny zapach. Nie zaleca się więc umieszczania w sypialni konwalii, hiacyntów lub bzu. Ich piękny, aczkolwiek zbyt mocny zapach może utrudniać swobodne oddychanie podczas snu.

Odpowiednia temperatura

W sypialni musi panować odpowiednia temperatura, która pozwala szybciej zasnąć. Nie może być ani za zimno, ani za gorąco. Właściwa temperatura może zostać osiągnięta poprzez podjęcie określonych działań. Jedno z nich dotyczy tego, aby każdego wieczoru sypialnia została przewietrzona. Warto choć na chwilę otworzyć okna i pozwolić, aby do środka wpadło trochę świeżego powietrza. Również w zimie trzeba uważać, aby ogrzewanie nie było zbyt mocne. Warto wtedy zaopatrzyć się w profesjonalne nawilżacze powietrza, które umieści się w sypialni. Problemy z oddychaniem w trakcie snu zniweluje również odpowiednia dbałość o czystość sypialni. Warto sprzątać tam dosyć często i dokładnie usuwać nadmiar kurzu.

Autor: Karolina Mondel