Metoda złuszczania skóry, znana jako szczotkowanie ciała na sucho, zdaje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularną alternatywą dla wszelkich peelingów. Dlaczego? Między innymi w odróżnieniu od kosmetyków, pomagających pozbyć się martwego naskórka, nie wymaga systematycznego wydawania pieniędzy. Szczotka używana w odpowiedni sposób pozostaje w stanie użyteczności na lata. Ponadto jest wygodna w stosowaniu i zapewnia przyjemne doznania, a także posiada znacznie więcej innych korzyści, jakie pomagają utrzymać nasze ciało w zdrowiu.

Szczotkowanie ciała na sucho – masaż, peeling i znacznie więcej!

Co daje szczotkowanie ciała?

 Szczotkowanie ciała na sucho przynosi największe korzyści, gdy staje się naszą rutyną pielęgnacyjną. Na niektóre rezultaty trzeba poczekać dłużej, jednak większość z nich jest zauważalna już po pierwszym zabiegu. A odpowiednie wykorzystanie tej metody:

  • usuwa martwy naskórek, pozostawiając skórę bardziej gładką i podatną na dalsze kroki pielęgnacyjne;
  • zapobiega wrastaniu włosków;
  • napina i ujędrnia skórę;
  • stymuluje produkcję kolagenu – zwalcza cellulit;
  • ujednolica koloryt skóry;
  • poprawia krążenie krwi, dzięki czemu dotlenia skórę, niweluje obrzęki;
  • otwiera i pomaga oczyścić pory;
  • wspomaga funkcjonowanie układu limfatycznego odpowiadającego za odporność organizmu;
  • zapewnia przyjemny i relaksujący lub pobudzający masaż;
  • odpręża i niweluje stres.

Jak dobrać szczotkę?

Wraz ze wzrostem zainteresowania tą metodą na rynku pojawia się coraz więcej szczotek do ciała. Z bogatego asortymentu najlepiej wybierać jednak takie, których włókna są pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Szczotki z włosiem syntetycznym częściej podrażniają skórę i tylko te naturalne  są w stanie zapewnić wyżej wymienione korzyści.

Rodzaj włosia naturalnego również ma znaczenie. Wiele osób, zaczynających swoją przygodę z tą metodą, decyduje się na szczotkę, której włókna pochodzą z liści agawy (włókno tampico), ponieważ okazuje się ona najbardziej delikatna – w sam raz na początek. Dla bardziej wprawionych oraz oczekujących od szczotkowania głównie intensywnego peelingu najlepszym wyborem są szczeciny zwierzęce, czyli np. szczotka z sierści dzika.

Innym czynnikiem poza włosiem (najważniejszą cechą), na który warto zwrócić uwagę przy doborze szczotki jest jej kształt. Dla osób początkujących najlepiej sprawdzą się te o ergonomicznej budowie, dostosowanej do dłoni, choć z powodzeniem można używać innych. Dodatkowo, jeśli zamierza się wykonywać szczotkowanie ciała w łazience, warto zaopatrzyć się w szczotkę  lakierowaną, a co za tym idzie – odporną na wilgotne warunki.

Szczotkowanie ciała – do serca

Największy wpływ na jakość i rezultaty szczotkowania ciała ma siła, z jaką dociskamy szczotkę do skóry. Dla osób, którym zależy przede wszystkim na uzyskaniu efektu peelingu, zaleca się nieco mocniejszy nacisk (jednak umiarkowany). Kiedy zaś mamy ochotę jedynie na relaksująco-pobudzający masaż, polecane jest delikatniejsze muskanie powierzchni skóry.

Wiele posiadaczy szczotki do ciała preferuje używanie jej pod prysznicem, by zapewnić łatwiejsze posprzątanie martwego naskórka, którego pozbywamy się podczas zabiegu. Kiedy już zdecydujemy, czego wymagamy od szczotkowania ciała, oraz wybierzemy wygodne dla nas miejsce, można rozpocząć czynność:

  1. Szczotkuj ramiona, ręce i nogi płynnymi ruchami w kierunku serca, dbając by szczotka była ustawiona lekko pod kątem w stosunku do powierzchni skóry (ruch powinien przypominać zmiatanie ze skóry drobnego pyłku).
  2. Przechodząc do okolic brzucha i pośladków, zmień ruchy na koliste.
  3. Unikaj obszarów najbardziej wrażliwych, jak klatka piersiowa, szyja i twarz oraz miejsc zranionych, podrażnionych czy z wyraźnymi zmianami skórnymi (np. trądzik, żylaki).
  4. Umyj ciało w taki sam sposób, jak robisz to zazwyczaj.
  5. Nawilż skórę ulubionym produktem (polecany olejek).
  6. Umyj szczotkę wodą z mydłem i odstaw do wyschnięcie włosiem do dołu, by na dłużej cieszyć się jej właściwościami.
  7. Zabieg powtarzaj w zależności od preferencji i potrzeb (można codziennie).

Pamiętaj, że przy pierwszym szczotkowaniu ciała możesz odczuć pewien dyskomfort, szczególnie wtedy, gdy nie wykonujesz zbyt często podobnych zabiegów złuszczających, jak np. peeling. Z każdym kolejnym zabiegiem okaże się to jednak łatwiejsze i bardziej przyjemne. Warto dać sobie trochę czasu. Jeśli jednak kilkukrotnie powtórzone szczotkowanie wciąż będzie nieprzyjemne – nic na siłę, to nie jest metoda dla każdego i istnieją inne sposoby pielęgnacji przynoszące podobne korzyści.