Termofor – rozgrzewająca ulga podczas bólów menstruacyjnych, niemowlęcych kolek czy zaparć. Nieodłączny towarzysz w czasie długich jesiennych wieczorów. Obecny prawie w każdym domu najczęściej w formie gumowego worka wypełnionego wrzątkiem. Nierzadko więc jego użytkowaniu towarzyszy strach przed oparzeniem. Dodatkowo spory rozmiar oraz waga powodują dyskomfort, szczególnie w przypadku maluchów lub okładania delikatnych miejsc. Zwolenników leczenia dolegliwości ciepłem lub po prostu miłośników wygrzewania się powinna więc zaciekawić naturalna alternatywa – termofor z pestkami wiśni. Tak samo, jak tradycyjny, służy do ogrzewania konkretnego miejsca na ciele, choć, jak się okazuje, potrafi znacznie więcej.

termofor

Jak działa termofor z pestkami wiśni?

Ekologiczny termofor z pestkami wiśni jest uszyty z bawełnianego pokrowca. Jego wypełnienie to wyselekcjonowane, a także odpowiednio oczyszczone i wysuszone pestki owoców. Na zszyciu materiału, z którego został zrobiony, bardzo często znajduje się suwak. Umożliwia to dostosowanie ciężaru termoforu do potrzeb poprzez dogodne opróżnianie jego wnętrza. Ponadto pozwala to utrzymać go w czystości. Zdjęty materiał nadaje się bowiem do prania. Warto przy zakupie decydować się na właśnie taki termofor.

Termofor z pestkami wiśni jest nazywany tzw. termoforem suchym. Określenie to zawdzięcza metodzie, dzięki której utrzymuje i przekazuje ciepło. Nie wymaga on tak, jak w przypadku tradycyjnego ogrzewacza, użycia gorącej wody. Moc dobroczynnie działającej temperatury transmitują bowiem wcześniej podgrzane pestki. Główną zaletą, jaką zapewnia termofor z pestkami wiśni, okazuje się więc bezpieczeństwo.

Ciepło – zimno

Utrzymujące wysoką temperaturę pestki doskonale sprawdzają się podczas bolesnych miesiączek, niemowlęcych kolek czy zaparć. Przynoszą ulgę w dolegliwościach związanych z bólem mięśni. Ciepło działa bowiem rozkurczowo. Ogrzewający okład wykorzystywany jest również przy bólach stawów czy kręgosłupa. Tymczasem w odróżnieniu od tradycyjnego termofora ekologiczny termofor z pestkami wiśni nie tylko ogrzewa, lecz także chłodzi.

Kiedy zależy nam na wykorzystaniu dobroczynnego działania ciepła, przed użyciem termoforu należy ogrzewać go w piekarniku (100–120 stopni przez około 20 minut) lub mikrofali (600 W przez około dwie minuty) bądź po prostu położyć go na kaloryferze do momentu uzyskania odpowiedniej temperatury.

Jeśli jednak termofor z pestkami wiśni ma służyć jako chłodzący kompres, wystarczy pozostawić go w zamrażalniku na 30–40 minut. Wykorzystanie go w taki sposób zmniejszy opuchliznę i obrzęki, a także złagodzi delikatne opatrzenia skóry. Doskonale sprawdzi się on więc jako pierwsza pomoc zaraz po ukąszeniu przez owady. To także ulga dla osób zmagających się z migrenami lub obolałymi piersiami. Termofor z pestkami wiśni zastosowany jako zimny okład wspomaga walkę z gorączką.

Termofor z pestkami wiśni – zalety

Oczywistą zaletą naturalnego termoforu jest rzecz jasna wspominane wcześniej zabezpieczenie przed oparzeniami. To najważniejsza cecha. Jego użytkowaniu towarzyszy jednak znacznie więcej pozytywnych skutków:

  • wielofunkcyjność – służy zarówno jako ciepły okład, jak i zimny kompres;

  • rozmiar i kształt, który dopasowuje się do podłoża;

  • utrata temperatury nie wpływa na jego konsystencję i wagę;

  • kontakt skóry z wnętrzem termoforu nie naraża na działanie szkodliwych substancji (tak jak w przypadku termoforów żelowych);

  • to produkt ekologiczny, wykonany z naturalnych materiałów;

  • podczas podgrzewania pestki wydzielają przyjemny i relaksujący zapach;

  • może służyć jako sensoryczna zabawka dla niemowlaka;

  • nadaje się do ćwiczeń zwalczających płaskostopie;

  • odpowiedni dla alergików.

Czy termofor z pestkami wiśni ma same zalety? Zdaje się, że to najlepsza alternatywa dla tradycyjnego ogrzewacza. Wpływa na to jego wielofunkcyjność, wygoda użytkowania oraz ekologiczne wykonanie. Niemniej jednak dla wielu jego działanie okaże się niewystarczające. Czas, w jakim jest on w stanie utrzymać wymaganą temperaturę, to bowiem 1–1,5 godziny. Inne ogrzewacze potrafią utrzymać ciepło nieco dłużej.

Być może termofor z pestkami wiśni nie wygrywa w pod względem długości transmisji. Jednak zaznacza się, że sposób, w jaki oddaje on ciepło, okazuje się najbardziej równomierny. Jest więc najodpowiedniejszy dla niemowlaków. Innym użytkownikom zapewnia po prostu stopniową dawkę relaksu, przynosząc przy tym ulgę.