Trądzik zazwyczaj kojarzy nam się okresem dojrzewania i cieszymy się, że w dorosłym wieku nasza skóra będzie się prezentować świetnie. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Trądzik u dorosłych to coraz częściej spotykane zjawisko. Co ciekawe, może on dotknąć nie tylko tych, którzy w młodości się z nim borykali, ale również tych, którzy nigdy nie mieli problemów z cerą.

Trądzik u dorosłych - co warto wiedzieć na jego temat?

Kiedy najczęściej pojawia się trądzik u dorosłych?

Trądzik u dorosłych dotyka aż 3% populacji, a najbardziej narażone są na niego kobiety. Z wiekiem ryzyko jego pojawienia się zmniejsza, ale cały czas istnieje ryzyko, że pojawią się u nas te uporczywe zmiany skórne. Warto pamiętać, że trądzik u dorosłych najczęściej pojawia się wczesną jesienią. Najbardziej prawdopodobną przyczyną tego zjawiska jest fakt, że latem robi się wiele zaskórników, które następnie powodują stany zapalne. Niestety początkowo możemy je przegapić, gdyż są mało widoczne. U kobiet nasilenie trądziku często ma miejsce w czasie napięcia przedmiesiączkowego. U nich też jego leczenie jest znacznie trudniejsze. Wszystko dlatego, że często dochodzi do jego nawrotów, okresów bezobjawowych, a także kolejnych zaostrzeń.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku u dorosłych?

Mówi się, że wpływ na powstawanie trądziku u dorosłych ma stres, stosowanie środków antykoncepcyjnych, czy pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym. Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jakie są przyczyny tej choroby. Okazuje się, że nie różnią się one do czynników powodujących każdy innych rodzaj trądziku. Dlatego największy wpływ na jego pojawienie się mają zwiększona produkcja łoju, rozwój bakterii propioni bacterion acne, stan zapalny, a także tworzenie się zaskórników. Zmienia się jednak miejsce jego występowania. Trądzik młodzieńczy pojawia się zazwyczaj w linii T, czyli na czole i nosie, a dorosłych zmiany najczęściej widoczne są na policzkach i dole twarzy.

Czego unikać, aby nie doprowadzić do powstania trądziku u dorosłych?

Nie zawsze uda nam się uniknąć powstania trądziku, ale warto zadbać o to, aby zmniejszyć to ryzyko. Dlatego najlepiej zrezygnować ze stosowania kosmetyków, które blokują pory. W przypadku polskiego typu skóry nie sprawdzi się też nakładanie olejów, zdecydowanie lepiej ograniczyć używanie na włosy. Niestety mogą one powodować zatykanie rozszrzonych porów. Zdarza się też, że do powstawania trądziku u dorosłych mogą się przyczyniać niektóre kosmetyki, które dopiero zaczynamy stosować. Na początku możemy mieć wrażenie, że to alergia, więc warto dokładnie obserwować reakcję skóry na każdy nowy produkt. Jeżeli zauważymy, że jej stan się pogarsza, zdecydowanie lepiej z niego zrezygnować.

Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych?

Trądzik młodzieńczy często jesteśmy w stanie wyleczyć sami. Z tym u osób dorosłych sprawa wygląda inaczej i z reguły musimy skorzystać z pomocy specjalisty. Wszystko dlatego, że jest on przewlekły i stale zanika lub się nasila. Niezbędna więc jest terapia prowadzona pod okiem specjalisty, a także stosowanie w domu odpowiednich kosmetyków, które pozwolą na utrzymanie dobrej kondycji skóry. W czasie wyciszenia warto też wykonać zabiegi z kwasami o wysokim stężeniu. Pomogą one utrzymać dobre efekty terapii, a także wyleczyć powstałe blizny.