Trychologia to do pewnego czasu bardzo modne pojęcie. Coraz więcej miejsc oferuje tego typu usługi, a na rynku pojawia się coraz więcej preparatów. Istnieją nawet całe linie specjalnych preparatów trychologicznych, opartych na całkowicie naturalnym składzie, jednak zawierających substancje o silnym działaniu, takie jak: placenta, aminokwasy, minerały i inne aktywne substancje odżywcze. Jednak czy każdy wie, czym dokładnie jest trychologia?

Trychologia - co warto wiedzieć na jej temat?

Czym zajmuje się trychologia? 

Trychologia powstała stosunkowo niedawno i jeszcze nie każdy wie, na czym ona polega. Jest to dziedzina na pograniczu dermatologii i medycyny estetycznej, która zajmuje się badaniem oraz leczeniem chorób skóry głowy, a także włosów. Jeszcze kilka lat temu tymi problemami zajmowali się jedynie dermatolodzy. Obecnie kłopot z włosami i skórą głowy można rozwiązać u trychologa, kosmetyczki lub u lekarza. Wyróżnia się trychologię medyczną obejmującą pełną diagnostykę i kurację farmakologiczną, a także kosmetyczną, której celem jest leczenie poprzez stosowanie preparatów kosmetycznych) oraz trychologię medyczną, która obejmuje pełną diagnostykę i kurację farmakologiczną. Kosmetyki trychologiczne wymagają profesjonalnego dopasowania, to sprawia, że nie są dostępne w zwykłej drogerii.  

Jak wygląda badanie trychologiczne?

Badanie trychologiczne składa się z kilku etapów. Na początku wizyty przeprowadza się dokładny wywiad z pacjentem, który ma na celu uzyskanie wiedzy na temat kosmetyków i specjalistycznych produktów stosowanych na włosy i skórę głowy. W tym czasie należy też uzyskać informację, czy pacjent stosuje kurację hormonalną i czy w ostatnim czasie zmieniał sposób odżywiania. W następnym etapie należy dokładnie zdiagnozować kondycję włosów i skóry głowy, a by tego dokonać wykonuje się badanie mikrokamerą dermatoskopową i Trichoscanem. Dzięki temu można ustalić wszystkie występujące u pacjenta anomalie skóry głowy, a także ustalić, jaki procent włosów znajduje się w fazie wzrostu.

Do badania trychologicznego należy się odpowiednio przygotować, ale nie jest to trudne. Wystarczy tylko zadbać o to, aby włosy były czyste i wolne od wszelkich produktów do stylizacji. Warto także przygotować listę wszystkich stosowanych przez nas produktów do pielęgnacji, stylizacji oraz koloryzacji.

Na czym polega leczenie trychologiczne?

Warto pamiętać, że występują różne metody leczenia trychologicznego, które są zależne od źródła problemów. Obecnie dostępne są różne rodzaje zabiegów terapeutycznych, leczniczych oraz profilaktycznych, których celem jest przywrócenie równowagi skóry głowy. Podstawowym zabiegiem jest nałożenie odpowiednich substancji leczniczych oraz odżywczych. W dodatku wykonuje się masaż, impulsy elektryczne lub stymulację laserową, aby wspomóc uch wchłanianie. Kolejną metodą leczniczą jest światłoterapia lampą PUVA oraz Galwan. Do nieco bardziej inwazyjnych terapii zalicza się karboksyterapię oraz mezoterapię igłową, w czasie której substancje terapeutyczne wstrzykuje się bezpośrednio w skórę głowy.

Kiedy warto wybrać się na konsultację trychologiczną?

Jak już wspomnieliśmy, trychologia zajmuje się badaniem i leczeniem wszelkich problemów związanych z włosami oraz skórą głowy. Dlatego na konsultację do specjalisty warto się wybrać, gdy zauważymy u siebie wzmożone wypadanie włosów, a także łysienie androgenowe oraz plackowate. Z tymi problemami nie poradzimy samodzielnie, a kuracje trychologiczne mogą przynieść doskonałe efekty. Jednak leczenie trychologiczne może nam pomóc także przy innych problemach. Na konsultację warto się więc wybrać w sytuacji, gdy zmagamy się z nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy swędzącą skórą głowy, atopowym lub łojotokowym zapaleniem skóry głowy, łuszczycą, czy grzybicą. Kuracje trychologiczne pomogą też zwalczyć łupież, a także poprawić stan włosów zniszczonych  na skutek zabiegów fryzjerskich (np. prostowanie, farbowanie).