Moda rządzi się swoimi prawami! Nie każdy je zna, a pewnie jeszcze mniej rozumie. Nie da się jednak nie zauważyć, że od czasu do czasu modne stają się kreacje, które czasu swojej świetności miały już wcześniej. Mówiąc prościej! Zdarza się, że niektóre ubrania ponownie stają się hitem po latach. Czy to przez nostalgie, czy chęć bycia retro? Ciężko stwierdzić, ale fakt jest taki, że to, co było modne kilkadziesiąt lat temu, może być trendy i teraz. Oto kilka przykładów!

Ubrania, które po latach wróciły do mody!

Mom Jeans

Pierwszy z brzegu przykład tego, co było bardzo modne w latach 90 i znowu wraca do łask to Mom Jeans. Spodnie z wysokim stanem i szerokimi nogawkami, 20-30 lat temu królowały na szkolnych korytarzach. Później na jakiś czas odeszły w zapomnienie. Teraz znowu stały się hitem! Luźny styl i wygoda to cechy, które stoją za odrodzeniem się Mom Jeans.

Berety

Jeżeli spojrzymy na zdjęcia naszych rodziców, ewentualnie babć czy dziadków, na wielu z nich znajdziemy berety. Jest to charakterystyczne nakrycie głowy dla XX wieku. W wielu filmach  kostiumowych stylizowanych na podobny okres nie może go zabraknąć. Teraz spójrzmy na nasze czasy! Wystarczy przejrzeć różne portale modowe ze stylizacjami, czy niektóre profile na Instagramie, aby zauważyć właśnie ten element garderoby. Berety wróciły do łask! Znów są modne i ponownie komponują się świetnie ze stylizacjami. Eleganckie, a do tego praktyczne. Częściej spotykane u kobiet, rzadziej stają się częścią ubioru mężczyzn. Berety nie zdobyły może tak dużej popularności, jak kilkadziesiąt lat temu, ale ponownie święcą triumfy i na dłużej goszczą w naszej codziennej stylizacji.

https://www.instagram.com/p/CBJSuvRJiff/

Styl retro

Od tego de facto powinienem zacząć cały artykuł. To właściwie kwintesencja tematu, o którym piszę. Cały styl opierający się właśnie na powrocie do ubrań z minionych epok. Głownie bazuje na latach 50 i 60 XX wieku. Nie stroni jednak od zapożyczeń nawet z końcówki stulecia tj. lat 80 i 90. Elegancja i prostota! Styl odpowiedni zarówno na wyjście do restauracji, jak i spacer po parku czy ogrodzie. Dużo zapożyczeń z kultury hipisowskiej, np. na szerokie nogawki (o tym właśnie wspominałem przy mom jeansach). Często dominującym wzorem przy tym stylu są kropki w różnych rozmiarach. Tutaj do głosu dochodzą głównie lata 60. Sukienki, spódniczki i spodnie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Styl retro głównie spopularyzowany jest wśród kobiet, zapewne ze względu na szeroki wachlarz możliwości w doborze garderoby. Jednak również u mężczyzn powrót do noszenia płaszczy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym można nazwać objawem inspiracji w stylu XX-wiecznym, co jak najbardziej zaliczałoby się do stylu retro.

To tylko kilka inspiracji i przykładów na obiegowy ruch w modzie. To co kiedyś było szczytem modowych uniesień, a potem przepadło w odmętach zapomnienia. Dziś znowu może świecić triumfy i na nowo cieszyć się uznaniem. Warto o tym pamiętać robiąc porządki w szafie. Jeżeli zdarzy się Wam pomyśleć o wyrzuceniu ulubionej bluzki, tylko dlatego, że wyszła z mody, kto wie, może za klika lat ponownie stanie się strzałem w dziesiątkę.