Styl boho to połączenie połączeniu estetyki francuskiej bohemy artystycznej oraz ruchu hipisowskiego. W dodatku, mieszkanie urządzone w ten sposób charakteryzuje się swobodą i luzem. Warto też pamiętać, że styl boho spodoba zarówno osobom lubiącym surowy porządek oraz elegancję, jak i tym, którzy kochają artystyczny nieład. To sprawia, że cieszy się taką popularnością! Podpowiadamy więc, jak urządzić mieszkanie w stylu boho!

Urządź mieszkanie w modnym stylu boho!

Co wyróżnia się w stylu boho?

W boho nie ma wyznaczonej kolorystyki, obowiązujących wymiarów i kształtów. W tym stylu można spotkać motywy orientalne, folklorystyczne, ezoteryczne, roślinne oraz geometryczne. Jego elementy mogą pojawić się na ścianach, łazienkowych kafelkach, dywanach, obiciach sof, pościeli i poduszkach, a nawet na najmniejszych elementach wnętrza takich, jak kubki, czy doniczki. Nie ma też żadnych reguł dotyczących połączenia wzorów – w stylu boho mogą występować osobno, razem lub wcale. Jak widać, boho nie rządzą żadne reguły, ale są elementy, które ewidentnie sugerują, że to właśnie ten styl. Przede wszystkim występowanie mocnych barw związanych ze szlachetnymi kamieniami oraz pierwiastkami takich, jak: złoto, kobalt, szmaragd, miedź oraz bursztyn. Jednak w stylu boho może też się pojawić ognista pomarańcza, zgniła zieleń, a także pastelowe odcienie turkusu i różu.

Patchwork w stylu boho

Patchwork to często nieodłączny element boho. To właśnie m.in. dzięki niemu ten styl może wyrażać się tak szeroką swobodą. Ma zastosowanie właściwie w każdym elemencie wnętrza. Czym jest Patchwork? To nic innego, jak technika łączenia różnego rodzaju materiałów, o różnych kolorach i wzorach w jeden duży projekt. Można go zastosować zarówno przy tapetach ściennych, dywanach, narzutach, obrazach, jak i serwetkach, tapicerkach, pościelach, poszewkach itd.

Jak urządzić wnętrze w stylu boho?

Zasada 3R – „reduce, reuse, recycle”, czyli unikaj (kupowania), użyj (ponownie), utylizuj. Bardzo popularna reguła zarówno dla urządzania w stylu boho wnętrz, jak i garderoby. Zwolennicy tej estetyki przywiązują również dużą wagę do środowiska, dlatego promują przyjazne dla niego rozwiązania. Takie właśnie jest boho! Z tego względu wielu producentów oferuje ręcznie robione meble i przedmioty. Takie rzemiosło jest pracochłonne, a co za tym idzie kosztowne. Jednak wszyscy wiedzą, że to z myślą o środowisku i oryginalności, która sprawi, że nasze mieszkanie nabierze zupełnie nowego charakteru. To wszystko jest warte swojej ceny!

Zrób więc totalny „miszmasz”! Obij sofę patchworkową tapicerką w ezoterycznym wzorze. Postaw przed nią niski stolik do kawy uzyskany z recyklingu. Osoby lubiące miękkie meble pokochają dziergane materiałowe pufy z geometrycznym motywem. Dla tych, którzy podczas siedzenia lubią stabilne oparcie, pomysłem może być wykorzystanie drewnianych palet. Natomiast podłogę warto ozdobić ekscentrycznym dywanem.

Jakie zyski daje styl boho?

Korzyści z urządzenia wnętrza w stylu boho można czerpać wiele. Jedną z ważniejszych jest dbałość o środowisko. Ponadto, można wspierać rodzime produkty pochodzące z mikro i małych przedsiębiorstw, w których produkcją zajmuje się zaledwie kilka osób. Można jednak również samemu dać się pochłonąć hipisowskiej swobodzie oraz francuskiej kreatywności i zacząć tworzyć. Jest to świetny sposób na odreagowanie oraz wyrażenie siebie. Dobrym pomysłem na wspólne spędzenie wolnego czasu będzie zaangażowanie w to znajomych lub członków rodziny.

Warto też pamiętać, że dzięki stylowi boho Twój dom zyska duszę. Pomieszczenie przestanie być tylko funkcjonalnym pokojem, a Twoje wnętrze stanie się wyjątkowe. Nie będzie wyglądać jak każde inne mieszkanie, tylko stanie się wyjątkowo oryginalne. Dzięki temu będziesz mógł się pochwalić swoją odmiennością, a także poczuciem stylu i kreatywnością.