Uzależnienie od komputera to poważny problem, ale często bagatelizowany. W końcu to urządzenie jest częścią życia każdego dziecka i wiele rodziców nie dostrzega, że sprawa wymyka się spod kontroli. Większość z nich korzysta mądrze, ale zdarzają się przypadki, które już nie mogą żyć bez elektroniki. Jak więc rozpoznać czy dziecko jest uzależnione od komputera? Czy można mu pomóc?

Uzależnienie od komputera

Uzależnienie od komputera – objawy

Warto pamiętać, że sama ilość czasu spędzanego przed komputerem o niczym jeszcze nie świadczy. Chociaż nie należy bagatelizować tej kwestii i wprowadzić pewne ograniczenia. Jednak uzależnienie od komputera łączy się też z innymi objawami:

  • problemy z koncentracją i gorsze wyniki w nauce;
  • zaniedbywanie codziennych obowiązków;
  • niekontrolowane wybuchy agresji;
  • senność;
  • pogorszenie relacji ze znajomymi;
  • rezygnacja z dawnych zainteresowań/hobby na rzecz czasu spędzonego przed komputerem;
  • nadmierne zaangażowanie w gry (nie jest w stanie jej wyłączyć na prośbę rodzica);
  • brak kontroli nad czasem spędzanym przed komputerem;
  • zaprzeczanie problemom („przecież każdy korzysta z komputera);
  • zapominanie o podstawowych potrzebach (np. jedzenie, potrzeby fizjologiczne);
  • posługiwanie się w realnych rozmowach skrótami z chatów.

Rodzice często uważają, że dziecko spędza mnóstwo czasu przed komputerem, ponieważ szuka nowych informacji. Uważają, że nic mu nie grozi i poszerza swoje horyzonty. Jednak warto obserwować, czy dziecko nie spędza za dużo czasu przed komputerem. Jeżeli natomiast zaobserwujemy dodatkowe objawy, to możemy być pewni, że mamy styczność z uzależnieniem.

Dlaczego dzieci uzależniają się od komputera?

Warto pamiętać, że na to, czy dziecko uzależni się komputera przede wszystkim mają wpływ jego osobowość, a także czynniki społeczne i rodzinne. Najczęściej ofiarą tego nałogu padają osoby nieśmiałe, bardzo wrażliwe i mające niską samoocenę. Uzależnienie od komputera dotyka też często ludzi, którzy nie potrafią sobie radzić ze stresem oraz problemami. W taką pułapkę często też wpadają dzieci, które są prześladowane przed rówieśników, nie radzą sobie w szkole lub mają słabe relacje z rodzicami. Komputer stanowi pewnego rodzaju ucieczkę od realnego świata, dzięki któremu można zredukować codzienny stres i napięcie. W tym miejscu można stworzyć nowy wizerunek i udawać zupełnie inną osobę. Nie trzeba też stawiać czoła wyzwaniom, które mogą przerastać. Tak naprawdę wystarczy wyłączyć komputer i problem znika. To sprawia, że wirtualny świat wydaje się zdecydowanie bardziej pociągający niż ten realny. Tutaj nie mam miejsca na porażkę, a to daje poczucie siły i satysfakcji.

Jak pomóc dziecku uzależnionemu od komputera?

Przede wszystkim należy dziecku znaleźć inne zajęcia niż siedzenie przed komputerem. Powinno się ustalić pewne granice i rozmawiać z dzieckiem na temat prawidłowego korzystania z nowych technologii. Należy kontrolować czas spędzany przed komputerem i pilnować, aby pociecha nie zaniedbywała codziennych obowiązków oraz kontaktów z rówieśnikami. Warto też poszukać odpowiedniej pomocy. Trzeba pamiętać, że za uzależnieniem od komputera stoją pewne mechanizmy. Natomiast całkowite wyzwolenie dziecka nastąpi, gdy poradzi sobie ze wszystkimi problemami, przed którymi próbowało uciekać.

Dzieci uzależnione od komputera bardzo często nie radzą sobie z uczuciami, a wirtualny świat jeszcze bardziej zaburza naturalny rozwój i umiejętności. Natomiast komputer pomaga rozładować te wszystkie negatywne emocje. Jeżeli dziecko wciągnie się w ten świat nie potrafi mówić o swoich potrzebach ani prosić o wsparcie. Dlatego warto poszukać pomocy specjalisty, który stopniowo dotrze do prawdziwych problemów osoby uzależnionej. Psycholog leczący uzależnienie od komputera nauczy dziecko od nowa, do czego służy komputer i jak z niego prawidłowo korzystać. W czasie terapii indywidualnej lub grupowej dziecko nauczy się rozmawiać o swoich problemach i zacznie je rozwiązywać zamiast przed nimi uciekać.

Jeżeli więc widzisz, że Twoje dziecko boryka się z problemem uzależnienia od komputera, poszukaj dla niego odpowiedniego wsparcia. Pomoc możesz znaleźć m.in. na stronie http://rodziceidzieci.com/