Pozornie każdy wie, czym zajmuje się stomatolog. Jednak kiedy pojawia się termin chirurg stomatologiczny, okazuje się, że różnica pomiędzy tymi specjalnościami jest bardzo trudna do uchwycenia. W rzeczywistości mało kto zdaje sobie sprawę, czym konkretnie jest chirurgia stomatologiczna i czym się zajmuje. Spróbujmy zatem wyjaśnić tę kwestię.

Chirurg

Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny?

Jak każdy chirurg, ten stomatologiczny również zajmuje się przede wszystkim leczeniem, wymagającym przeprowadzenia operacji lub zabiegu. Jednak to zbyt duże uproszczenie. Zakres zainteresowań chirurga jest bardzo duży. Zasadniczo rozwiązuje on problematyczne kwestie związane z całą jamą ustną, a po części również z innymi częściami twarzoczaszki. Tym samym chirurg stomatologiczny powinien posiadać rozległą wiedzę z zakresu stomatologii, ortodoncji, ale też chirurgii ogólnej i anestezjologii. Specjalista musi doskonale znać budowę kości i mięśni czaszkowych. Zatem jak widać, praca chirurga stomatologicznego jest skomplikowana, a jego wiedza bardzo rozległa.

Stomatolog tym się różni od chirurga, że w obszarze jego zainteresowań znajduje się tylko żuchwa. Tylko albo aż, ponieważ zakres działań stomatologa również jest szeroki. Co więcej, częściowo pokrywa się on z tym, czym zajmuje się chirurg. Przykładowo, stomatolog zajmuje się wyrywaniem zębów. Jednak w przypadku trudnych ekstrakcji, wymagających zaawansowanych interwencji w strukturę korzenia zęba, dziąsło, a czasem nawet głębiej, niezbędny jest chirurg stomatologiczny.

Schorzenia, w których pomaga chirurg stomatologiczny

Pokrótce wyjaśniliśmy, czym zajmuje się chirurg stomatologiczny i czym różni się od klasycznego chirurga. Jednak w jakich konkretnie schorzeniach może pomóc? Po pierwsze są to skomplikowane ekstrakcje zębów, o których już wcześniej wspomniano. Ponadto, chirurg zajmuje się usuwaniem torbieli i nowotworów, plastyką wyrostka zębodołowego, leczeniem przyzębia, wstawianiem implantów, leczeniem złamanych zębów, rekonstrukcją żuchwy i wieloma innymi problemami.