Wakacje to czas odpoczynku, w którym można pozwolić sobie na wiele drobnych grzeszków. Decydujemy się na małe odstępstwa od diety, na większą ilość wypadów ze znajomymi czy też na mniejszą oszczędność gotówki. Należy jednak pamiętać o pielęgnacji skóry, która w tym okresie jest szczególnie narażona na temperaturę, promienie słoneczne i zmiany pogodowe.

Preparat z filtrem UV - na co zwrócić uwagę?

Ochrona przeciwsłoneczna

W słoneczne dni nie można zapominać o kremach z filtrem SPF. I wyższa wartość tym lepiej. Należy pamiętać, że dopasowuje się ją nie tylko do temperatury i siły słońca, ale również do własnej skóry.

Najlepszym wyjściem dla osób, które pragną się opalić, będzie filtr SPF30. Ochroni on skórę przed słońcem, zapewni brak oparzeń, ale pozwoli na brązownie się skóry.

Na rynku istnieje wiele kosmetyków z filtrem SPF. Można wybierać w kremach, olejkach, sprayach czy emulsjach. Konsystencja nie ma wpływu na działanie, wszystko zależy od Waszych preferencji. Dla dzieci dobrą opcją będzie spray, który pozwoli na szybkie zabezpieczanie skóry dziecka.

Warto pamiętać, że do twarzy też trzeba używać kremu z filtrem SPF. Ona wymaga stałej ochrony, ponieważ skóra jest najdelikatniejsza i narażona na promienie słoneczne.

Nawilżenie

Przez temperaturę i promienie słoneczne bardzo łatwo wysuszyć skórę. To łatwo może doprowadzić do przyśpieszenia procesu starzenia oraz do powstawania cery naczynkowej.

Należy dbać o odpowiednie nawilżenie twarzy oraz ciała. Najlepiej używać kremów do twarzy z kwasem hialuronowym.

Kilka razy dziennie, najlepiej po opalaniu, warto smarować opalone ciało nawilżającym balsamem.

Jeśli w wyniku opalanie powstały liczne oparzenia, warto postawić na kremy zawierające pantenol.

Kosmetyki to jednak nie wszystko! Trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu. Najlepiej sprawdzi się do tego zwykła woda mineralna, która dodatkowo nie zawiera żadnych kalorii.

Peeling

Peelingi to bardzo ważny element wakacyjnej pielęgnacji. Skóra pod wpływem słońca może stawać się szorstka i sucha. Ważne jest więc, aby regularnie wykonywać peeling, który oczyści i wygładzi cerę, a dodatkowo pozbędzie się martwego naskórka.

Jeśli nie chcecie pozbyć się opalenizny za szybko, dobrym rozwiązaniem będą peelingi drobnoziarniste bądź enzymatyczne.

Ochrona ust

Często nie zwraca się uwagi na pielęgnacje ust. Te jednak bardzo cierpią podczas wakacji. Narażone są na słońce, słoną wodę, zimne, gazowane napoje oraz na różnorodne potrawy. Samo jedzenie owoców może sprawić, że delikatne usta zaczną pękać. Warto zwracać uwagę na ważne sygnały, jeśli usta zaczynają piec, to trzeba działać natychmiastowo. Wcześniej jednak będą ostrzegać o swoim stanie, gdy będą wysuszone.

Do pielęgnacji ust należy używać pomadki ochronnej. Najlepszym rozwiązaniem na lato będą balsami z filtrem UV.

Ochrona włosów

Usta, twarz, skóra… Włosy! O nich nie można zapomnieć. One też narażone są na temperaturę, słońce, słoną czy chlorowaną wodę. To znacznie je osłabia i wysusza.

Skuteczną metodą będzie noszenie czapki, kapelusza czy chusty. W ten sposób znacznie ograniczy się kontakt włosów ze słońcem, a dodatkowo zadba się o własną głowę.

Włosy warto myć dokładnie po wyjściu z basenu, jeziora czy też morza. Po tej czynności dobrze nałożyć na nie olejek, np. kokosowy czy z filtrem UV.

Ważne jest też, żeby na urlopie nie męczyć włosów. Warto odpuścić sobie lokówki, lakiery, pianki czy prostownice. Włosom też należy się odpoczynek.

Ochrona przed piaskiem

Piasek to ważny element większości wakacji. Uwielbiany przez dzieci, które mogą w nim się bawić. Niestety przykleja się on do skóry, przez co ją podrażnia, a jednocześnie zmniejsza skuteczność kremu z filtrem SPF. Aby chronić się przed piaskiem, warto dokładnie zmywać go ze skóry oraz z włosów.