Weganizm to styl życia, który cieszy się coraz większą popularnością. I nie dlatego, że jest modny. Myślisz o przejściu na weganizm? Oto co musisz wiedzieć!

Weganizm - moda czy styl życia?

Czym jest weganizm?

To nic innego jak minimalizacja cierpienia i dyskryminacji zwierząt. Przejście na weganizm wiąże się z maksymalną eliminacją ze swojego życia produktów oraz usług, które wiążą się z eksploatacją i cierpieniem zwierząt. Po pierwsze weganie pozbywają się ze swojej diety wszystkich produktów odzwierzęcych. Oznacza to, że nie jedzą mięsa (ryba to też mięso!), owoców morza, nabiału, jajek i miodu. Starają się wybierać produkty nietestowane na zwierzętach. Dotyczy to zarówno kosmetyków, jak i chemii gospodarczej. Weganie nie noszą skór, futer, wełny ani jedwabiu. Nie godzą się także na cierpienie, które powoduje wykorzystywanie zwierząt w celach rozrywkowych (cyrki, ogrody zoologiczne, wyścigi konne).

Co stoi za taką decyzją?

Przyczyn rezygnacji z białka zwierzęcego jest wiele, głównie jest to:

  • Etyka- nie zabijam po to, żeby zaspokoić swoje podniebienie. Kto ma serce, odrobinę wrażliwości i obejrzy chociaż kilka scen z fermy lub rzeźni nie będzie mógł pozostać obojętny wobec ogromu przemocy, bólu oraz smutku.
  • Ekologia-  hodowla zwierząt to przecież nie tylko szastanie wodą, ziemią oraz energią, ale też ogromna produkcja gazów cieplarnianych i odchodów, które nie zawsze są utylizowane w odpowiedni sposób. Dlatego mogą przyczyniać się do skażenia przyrody na terenach sąsiadujących z ogromnymi fermami. Hodowla zwierząt przyczynia się do degradacji gleb, zmian klimatycznych, zanieczyszczenia powietrza, nadmiernego zużycia wody, a także do zaniku bioróżnorodności.
  • Zdrowie – po wyeliminowaniu ze swojego życia produktów odzwierzęcych zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby serca, miażdżycy, nowotworów, otyłości, alergii, zaparć, hemoroidów, próchnicy czy cukrzyca typu 2.

7 zasad diety wegańskiej:

Dieta wegańska – dobrze skomponowana i zbilansowana – jest odpowiednia dla ludzi w każdym wieku i stanie zdrowia. Można ją wprowadzić w okresie niemowlęcym, dziecięcym, dorastania, w czasie ciąży i laktacji oraz na starość

Dieta wegańska powinna być bogata w duże ilości świeżych owoców i warzyw, szczególnie liściastych oraz w produkty jak najmniej przetworzone. Kasze, ryże, makarony, orzechy i nasiona są również wysoce wskazane.

  1. Spożywaj rośliny strączkowe takie, jak: soczewica, ciecierzyca, soja, fasola, bób, groch.
  2. Zielenina równie ważna – rukola, roszpunka, szpinak, jarmuż, różne rodzaje sałat, kapusta pekińska.
  3. Orzechy i pestki są niezbędne- orzechy laskowe, ziemne, nerkowca, migdały, pestki dyni, słonecznik, wiórki kokosowe.
  4. Suplementuj witaminy- przede wszystkim D oraz B12.
  5. Uprawiaj sport – ruch na świeżym powietrzu, basen, siłownia to tylko niektóre przykłady zdrowego trybu życia.
  6. Nie zapominaj o nienasyconych kwasów tłuszczowych – codziennie wypijaj łyżkę oleju, może to być z pestek dyni, słonecznikowy albo inny dowolny.
  7. Badaj się regularnie. Mierz poziom witaminy z grupy D oraz B, nie zapominaj o poziomie wapnia, magnezu oraz żelaza.

Mity o weganizmie

  1. Jedzenie posiłków o wyznaczonych godzinach

Bzdura! Powinniśmy jeść wtedy, gdy czujemy, że jesteśmy głodni i mamy na to ochotę. Słuchaj swojego organizmu!

  1. Mało urozmaicone posiłki

Trzeba jeść kolorowo, zdrowo, smacznie. Najlepiej, jeśli zadbamy w naszych posiłkach o mieszankę białek, węglowodanów, zielonych i surowych warzyw oraz tłuszczu. Eksperymentuj, próbuj, gotuj!

  1. Suplementy to chemia

Nie prawda! Weganie konieczne muszą suplementować witaminę D i B12. Nic nie zastąpi tych witamin, Są suplementy bez chemii, tylko trzeba dobrze szukać i czytać etykiety.

  1. Więcej szkody niż pożytku

Zapewne każdy weganin spotkał się z tym, że ludzie mówią, że przez taką dietę trafią do szpitala, bo jedzą tylko warzywa, zero białka. Większej bzdury usłyszeć nie można było. Dieta wegańska niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Musi tylko być zrównoważona i różnorodna.

  1. Weganizm jest drogi

Każda dieta może być tania! Wiele produktów stosowanych przez wegan jest mało odczuwalna dla naszego portfela, takie jak: kasze, ryż, ziemniaki, strączki.

Liczą się chęci!

Masz już solidną dawkę informacji, więc możesz zacząć nawet dzisiaj przygotowania do przejścia na weganizm. Oczywiście początki bywają trudne, ale dla chcącego nic trudnego!