Magazyny i blogi wnętrzarskie prezentują coraz to nowsze pomysły na wnętrza w stylu skandynawskim. Ten trend ma własne grono miłośników i od kilku lat nieprzerwanie cieszy się zainteresowaniem. Wszystko zaczęło się w Szwecji w latach 20 XX wieku. Wtedy to malarz Carl Larsson, stworzył cykl obrazów. Ukazywały one wnętrza jego domu, który urządziła  żona Larssona. Skandynawowie zdali sobie sprawę, że można inaczej i surowy klimat ich domów i mieszkań, wcale nie musi być odzwierciedleniem pogody za oknem. Wkrótce moda na styl skandynawski zyskała popularność w Europie i na świecie.

Wnętrza w stylu skandynawskim

Jak stworzyć scandinavian design?

Naturalność, prostota i jasne barwy – to pojęcia, które oddają w pełni charakter „scandi”. Podczas urządzania wnętrza w stylu skandynawskim powinniśmy przemyśleć wszystko. Zaczynając od podłóg, poprzez meble, dodatki, a skończywszy na suficie. To nie lada wyzwanie, aby uzyskać przytulną atmosferę, a jednocześnie zachować przy tym dużą przestrzeń. Wiele sklepów oferuje bogaty asortyment związany z trendem skandynawskim. Istnieje kilka podstawowych wytycznych, którymi powinniśmy się kierować przy aranżowaniu wnętrz w tym stylu.

Kolory  

Paleta kolorów używanych w stylu skandynawskim jest neutralna, spokojna, a co najważniejsze związana z naturą. Istnieje kilka bazowych barw: szary, biały, beż, onyks. Zastosowanie jednolitych, neutralnych barw w projektach skandynawskich, daje duże możliwości. Na przykład – jasne ściany dobrze odbijają światło zewnętrzne i rozświetlają wybrane pomieszczenie. Jednak styl skandynawski cały czas ewaluuje. Dlatego coraz częściej sięga się po kontrastowe akcenty. Projektanci zaczynają wprowadzać kolor złoty, czerń, zakurzony róż, morską zieleń, cytrynowy. Szczególnie odcień skórki cytryny wykorzystuje się jako przełamanie w postaci: poduszek, koców czy narzut.

Oświetlenie

W krajach skandynawskich przypada kilkadziesiąt dni nocy polarnych w roku. Mieszkańcy spędzają wiele godzin w swoich domach, podczas gdy na zewnątrz panuje ciemność. Z tego powodu oświetlenie pełni ważną rolę. Jak więc uzyskać odpowiednie światło? Lampy wiszące umieszczone bezpośrednio nad łóżkiem, sofą czy stołem kuchennym, dają dużo światła, a przy tym nie zagracają niepotrzebnie przestrzeni. Z kolei podłogowe czy stołowe dodadzą nowoczesności i staną się ozdobą wnętrza, dając jednocześnie skupione światło. Miłym dodatkiem są świece, które wprowadzą magiczny i odprężający nastrój. Skandynawowie rzadko decydują się na wystrój okien, pozostawiając je całkowicie odsłonięte.

Forma i funkcjonalność

Mieszkanie w stylu “scandi” jest funkcjonalne i zapewnia użytkownikom wygodę i komfort na co dzień. Dlatego wnętrza w stylu skandynawskim głównie charakteryzują się dobrze zagospodarowaną przestrzenią bez zbędnych rzeczy i prostymi liniami. Zgodnie z tą zasadą należy pozostawać w harmonii z otoczeniem, a przedmioty powinny być trwałe i dobrej jakości. Ważne, aby meble były w naturalnych odcieniach o gładkich, zaokrąglonych krawędziach i łagodnych frontach. Trendy stały się ostatnio regały ścienne oraz szafki, które nie zajmują dużo miejsca, są mało widoczne, a pozwalają na  przechowywanie wielu przedmiotów. To również innowacyjne rozwiązanie dające efekt designerski.

Natura

W skandynawskich wnętrzach musi dominować nawiązanie do przyrody. Drewniane podłogi czy ręcznie robione meble są niezwykle szlachetne i popularne w krajach nordyckich. Naturalne tworzywa: kamień, drewno, płótno czy skóra są nieodłącznymi elementami każdego wystroju. Mieszajmy więc ze sobą różne tkaniny. Wełniane i  lniane: koce, narzuty, dywaniki wzmocnią efekt naturalny wnętrza. Niezbędnym dodatkiem są również świeże, cięte kwiaty w wazonach i doniczkach.

Kilka inspiracji:

https://www.instagram.com/p/Bz8d-gQI53n/

Autor: Klaudia Bogdan