Siódma rano. Szybki prysznic, ubranie się, uczesanie, a w przypadku kobiet  –  obowiązkowy makijaż. Śniadanie i migiem do pracy. W pracy dzień ciągnie się niemiłosiernie, zwłaszcza, że jest piątek – wieczorem impreza ze znajomymi. Na szczęście, jak zawsze udaje się dotrwać do końca. Nareszcie zasłużony odpoczynek.

Tak wygląda dzień przeciętnej, młodej osoby. Oczywiście w dużym skrócie i uproszczeniu – u każdego wygląda on trochę inaczej. Jeden pracuje, drugi studiuje. Jeden prowadzi życie singla, a drugi wcześnie decyduje się na założenie rodziny i po pracy, zamiast na imprezę, pędzi odebrać dzieci ze szkoły czy przedszkola. A jak wygląda codzienne funkcjonowanie osoby nieprzeciętnej? Osoby, która należy do grupy ludzi zmagających się z wieloma problemami? Owszem, każdy ma problemy, ale nie każdy ma wystarczająco dużo sił i wsparcia, aby się z nimi uporać. Jedną z takich grup jest grupa osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Jak wspierać osoby z depresją?

Wsparcie osoby z depresją

Depresja – jakie są jej objawy?

Jednym z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych jest depresja. Aby wesprzeć osobę chorą, najpierw trzeba zrozumieć na czym polega to schorzenie. Większość z nas słyszało o objawach depresji, ale nie każdy potrafi odróżnić ją od  zwykłego smutku, czy chęci zwrócenia na siebie uwagi. Zwykły smutek trwa od kilku do kilkunastu godzin i zazwyczaj ma określoną przyczynę. W przypadku depresji smutek jest długotrwały – może trwać dni, tygodnie, miesiące, a nawet lata i nie zawsze można określić czym jest spowodowany. Depresja nie musi być wynikiem traumatycznego wydarzenia – zachorować może każdy. Osoby z depresją nie są w stanie odczuwać żadnej przyjemności z tego, co robi i nic nie jest w stanie zmienić jej nastroju. Natomiast przy zwykłym smutku poprawić sobie humor poprzez spotkanie ze znajomymi czy też oglądanie swojego ulubionego serialu. Ponadto zazwyczaj nie on wpływa na codzienne funkcjonowanie, a depresja może doprowadzić do tego, że osoba chora nie zawsze jest w stanie wstać z łóżka i wykonywać codzienne obowiązki.

Opisane objawy to jedynie podstawowe symptomy depresji. Obok nich pojawiają się zaburzenia koncentracji, zaburzenia snu, łaknienia czy też obniżony popęd seksualny.

Depresja to nie choroba?

 

Coraz więcej wiemy, na temat zaburzeń psychicznych. Jednak wiele osób nadal twierdzi, że depresja to nie choroba tylko zwykłe lenistwo czy też użalanie się nad sobą.  Może się zdarzyć, że ktoś, kogo znamy nie choruje na depresję, ale samo istnienie takiej choroby jest faktem i powinniśmy być ostrożni przy obserwowaniu objawów. Jakie są na to dowody? Przede wszystkim badania nad objawami depresji – są one związane z zaburzeniami neuroprzekaźników, czyli związków chemicznych przenoszących sygnały pomiędzy neuronami. Wiemy o tym między innymi z badań nad działaniem leków przeciwdepresyjnych, które wpływają na neuroprzekaźniki. Istnieją także inne teorie na temat objawów depresji, jednak obok takich dowodów nie powinniśmy przechodzić obojętnie.

Jak wesprzeć osoby z depresją?

Wiemy już, że depresja naprawdę istnieje. Warto więc zastanowić się nad tym, jak możemy wesprzeć osoby z depresję. Powinniśmy uświadomić sobie fakt, że nie możemy jej tak po prostu pocieszyć. Musimy zaakceptować to, że czuje się tak, a nie inaczej i nie winić za to, ani siebie, ani jej. Nie próbujmy zmuszać jej do tego, aby się uśmiechnęła i zaczęła cieszyć się z życia – nie zawsze jest to możliwe. Jak zatem można jej pomóc? Najważniejsze to po prostu przy niej być. Jeśli Twój bliski cierpi na depresję, na pewno mu nie pomożesz, kiedy zaczniesz go ignorować. Może wydaje Ci się, że Twoja obecność nic nie zmienia, a nawet wszystko pogarsza. Jednak prawdopodobieństwo, że tak się stanie w rzeczywistości, jest naprawdę niewielkie. Dobrym rozwiązaniem będzie także zapytanie osoby chorej, jak można jej pomóc – nie zawsze będzie ona potrafiła odpowiedzieć na to pytanie, ale na pewno da jej to poczucie poczucie wsparcia i zrozumienia.

Czego zdecydowanie NIE WOLNO robić?

Najgorszą próbą pomocy osobie z depresją jest bagatelizowanie jej problemów. Nie powinniśmy mówić, że przesadza, że inni mają gorzej, że powinna przestać użalać się nad sobą. Takie słowa sprawiają, że osoba z depresją jeszcze bardziej wpada w rozpacz i poczucie winy, co z pewnością nie pomoże jej “wziąć się w garść”. Nie powinniśmy także próbować jej rozweselać i uszczęśliwiać na siłę wyciągając ją z domu – możemy zachęcać ją do podtrzymywania kontaktów ze znajomymi, jednak nie warto jej do tego zmuszać.  Nie powinniśmy też wykonywać za nią obowiązków. Możemy jej w tym pomóc, ale najlepiej będzie, jeśli osoba chora będzie wiedziała, że ma zadanie do wykonania i powód, żeby wstać z łóżka.

Kontakt z profesjonalistą

Kontakt z psychologiem czy psychoterapeutą to pierwszy krok, który powinniśmy wykonać, jeśli mamy podejrzenia, że nasz bliski cierpi na depresję. Taka osoba najlepiej wytłumaczy nam, na czym polega depresja i w jaki sposób pomóc osobie chorej.