Wybór odpowiedniego kierunku studiów to jedna z najtrudniejszych i najważniejszych decyzji w naszym życiu. W momencie, gdy stajemy przed tym wyborem, zadajemy sobie wiele pytań. Co chcę studiować? Co najbardziej mnie interesuje? Czy po skończeniu studiów uda mi się znaleźć pracę? Jeśli chcesz podjąć studia w tym roku, masz ostatnią chwilę, żeby podjąć decyzję…

Jak wybrać kierunek studiów?

Grunt to samodzielny wybór

Wiele osób, wybierając studia kieruje się opinią innych ludzi. Dobrze jest porozmawiać z bliskimi o swoich wątpliwościach, ale taka rozmowa powinna służyć przede wszystkim temu, abyśmy sami doszli do wniosku co będzie dla nas najlepsze. Niestety, często zamiast siebie, próbujemy zadowolić innych. Może boisz się podjąć decyzję wbrew woli swoich rodziców czy opinii znajomych. Obawiasz się, że zawiedziesz swoją rodzinę i stracisz jej wsparcie. Nie bój się! Jeśli Twoi bliscy naprawdę Cię kochają to zrozumieją, że sam/a wiesz najlepiej co sprawi, że będziesz szczęśliwy/a. A jeśli nie…? Nie warto się nimi przejmować!

Dobre zarobki to jeszcze nie wszystko

Ważnym wyznacznikiem są także perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów. Dobrze jest zastanowić się nad tym, czy uda nam się znaleźć dobrą pracę po studiach. Idealnie będzie, jeśli uda nam się połączyć zarabianie z pasją. Niestety, nie zawsze idzie to ze sobą w parze. Dalajlama powiedział kiedyś, że człowiek poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, a potem poświęca pieniądze, żeby odzyskać zdrowie. Dobrze jest pamiętać o jego słowach i o tym, że pieniądze nie przyniosą nam pełni szczęścia.

W studiowaniu nie chodzi tylko o przyszłą pracę 

Nie oznacza to, że nie powinniśmy jej brać pod uwagę. Powinniśmy, jednak czasami zdarza się, że studia nie dają nam dobrego zawodu, a mimo to nie żałujemy swojej decyzji.

Jeśli wybierzesz kierunek zgodny z Twoimi zainteresowaniami, samo studiowanie może okazać się dobrą zabawą. Wiadomo, że nie zawsze mamy ochotę na siedzenie w książkach, ale zdarzają się wykłady, których słuchamy z zainteresowaniem. Zdarzają się też zajęcia praktyczne, podczas których robimy to, o czym od zawsze marzyliśmy. Studia to także okazja do zdobycia cennego doświadczenia życiowego,  nauki samodzielności czy współpracy z innymi ludźmi. Sama uczelnia i związane z nią środowiska to miejsca, w których możemy znaleźć znajomych, przyjaciół… a nawet drugą połówkę.

Wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy

Czasami odwlekamy swój wybór i rezygnujemy z podjęcia studiów tylko dlatego, że boimy się popełnić błąd. Zapominamy jednak, że brak decyzji może się okazać najgorszą decyzją. Nie zawsze uda nam się uniknąć błędów, a przecież mogą nas one wiele nauczyć.

Autor: Anna Aniśko