Urządzanie mieszkania to bardzo ciekawe, ale czasami trudne zadanie. W końcu trzeba wszystko przemyśleć i połączyć tak, aby wszystkie elementy ze sobą współgrały. Z reguły dużą uwagę przykładamy do wyboru mebli, a często zapominamy o szczegółach. Tymczasem detale mają ogromny wpływ na wygląd pomieszczeń. Odpowiednio dobrane zasłony i firany mogą nadać wnętrzom przytulności i odpowiedniego charakteru. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy ich wyborze?

Jak wybrać zasłony i firany do pomieszczenia?

Funkcjonalność zasłon i firan

Zanim przejdziemy do wyboru zasłon i firan, powinniśmy się zastanowić, jaką rolę mają pełnić w pomieszczeniu. Czy mają nam służyć tylko jako dekoracje? W tym przypadku możemy wybrać same firany, ale jeszcze lepszy efekt osiągniemy, gdy połączymy je z zasłonami. Taka kompozycja sprawi, że wnętrze nabierze pożądanego przez nas charakteru. Czasami jednak dekoracja to za mało. Zdarza się, że zasłony i firany mają chronić pomieszczenia przed światłem słonecznym lub wzrokiem wścibskich sąsiadów? Wówczas najlepiej wybrać te dobrze kryjące. Z kolei, gdy chcemy rozjaśnić pomieszczenie, to najlepiej powiesić same firany. Duży biały materiał nie tylko rozświetli wnętrze, ale też sprawi, że będzie wyglądało na większe.

Charakterystyka pomieszczenia

Zasłony i firany powinny być dobrze dobrane do wnętrza. Dlatego istotne są jego wymiary, wielkość okien oraz stopień nasłonecznienia. Nieodpowiednio dobrane firany i zasłony mogą sprawić, że wnętrze będzie wyglądało nieciekawie. W małych pokojach nie powinno się wieszać ciężkich oraz bardzo długich tkanin. To może optycznie zmniejszyć pokój. Przed zakupem firan i zasłon, musimy dokładnie zmierzyć okna, a następnie zastanowić się, w jaki sposób chcemy upiąć materiał. Czasami marszczenia mogą sprawić, że dekoracje muszą być znacznie szersze niż okno.

Styl wnętrza

Firany i zasłony powinno się również dopasować do mebli oraz innych detali znajdujących się w pomieszczeniu. Wystrój powinien być spójny, więc najlepiej dobierać materiały w takim samych stylu, w jakim urządzono wnętrze. Zdarzają się wyjątki, gdy klasyczne meble w stonowanych barwach doskonale łączą się z zasłonami w soczystych lub szalonych barwach, które nadają charakteru pokojowi. Jednak takie rozwiązanie trzeba dobrze przemyśleć. Firany i zasłony powinny też być dopasowane do przeznaczenia wnętrza. Inne dekoracje dobieramy do salonu, w którym najważniejszy jest aspekt dekoracyjny, a inne do sypialni.

Dopasowanie firan i zasłon

Połączenie zasłon z firanami pozwala nam stworzyć różne kompozycje. Można wybrać obydwie dekoracje tej samej długości. Takie połączenia najlepiej sprawdzają się w dużych i przestronnych pomieszczeniach. W mniejszych wnętrzach lepiej zdecydować się na kompozycje mieszane, czyli złożone z krótkich firan oraz dłuższych zasłon. Można do nich również dobrać różne upinacze, uchwyty lub kramry, które pozwolą efektownie ułożyć materiały i nadać im zupełnie nowego charakteru.