Jesień to doskonały moment na intensywne złuszczanie skóry. O tej porze roku rzadko pojawiają ekstremalne warunki pogodowe – nie występują upały ani mrozy, więc w tym czasie najłatwiej chronić cerę. Świetnym sposobem na poprawę kondycji oraz wygląd skóry są zabiegi z kwasami. Co warto wiedzieć na ich temat?

Zabiegi z kwasami o wysokim stężeniu - co warto wiedzieć na ich temat?

Peelingi całoroczne i sezonowe

Wyróżnia się dwa rodzaje peelingów: całoroczne i sezonowe. Te pierwsze można wykonywać przez cały rok, ale trzeba stosować się do pewnych zasad, aby nie zaszkodzić skórze. Natomiast peelingi sezonowe najczęściej wykonuje się jesienią, ponieważ w trakcie dochodzi to głębokiego, czasami nieprzyjemnego złuszczania skóry. Wiele kobiet decyduje się na zabiegi z kwasami wiosną, ale to nie zawsze jest dobra decyzja. Wszystko dlatego, że latem nie dbają odpowiednio o skórę, a wtedy uzyskane efekty szybko znikają. W dodatku wiosną słońce mocniej grzeje niż jesienią i w tym okresie trzeba bardziej uważać o ochronę przeciwsłoneczną.

Najpopularniejsze rodzaje peelingów

  • Peeling z kwasem glikolowym;
  • Peeling z kwasem migdałowym;
  • Peeling z kwasem pirogronowym;
  • Peeling z kwasem trójchlorooctowym (TCA).

Zabiegi z kwasami najlepiej wykonać u profesjonalisty

Zabiegi z kwasami, zwłaszcza te o wysokim stężeniu, powinniśmy wykonywać pod okiem profesjonalisty, czyli w salonie kosmetycznym lub gabinecie dermatologicznym. Jeśli zrobimy to samodzielnie, możemy nałożyć je nierównomiernie i efekty nas rozczarują. Warto też pamiętać, że peelingi, szczególnie to o wysokim stężeniu, to środku żrące, które powinny pozostawać pod kontrolą fachowca. W przeciwnym razie możemy sobie wyrządzić krzywdę. W dodatku niektóre z preparatów spływają w trakcie kuracji, więc nie jesteśmy w stanie nałożyć ich samodzielnie tak, aby nie dostały się do oka, ust lub nosa. Nie zapominajmy też, że doświadczona kosmetyczka lub dermatolog z wieloletnim stażem najlepiej dobierze produkt do potrzeb naszej skóry i ma o wiele większą wiedzę na temat budowy skóry niż pani z drogerii.

Jak się wykonuje peeling chemiczny?

Na samym początku specjalista ocenia stan skóry klienta oraz dopytuje o jego oczekiwania. Na tej podstawie dopiera rodzaj peelingu i jego moc. Następnie dokładnie oczyszcza skórę z makijażu oraz wszystkich zanieczyszczeń, ją odtłuszcza, a delikatne miejsca (okolice oczu, ust) zabezpiecza wazeliną. Następnie nakłada substancję aktywną i kontroluje jej działanie. Czas zabiegu zależy od stanu i wrażliwości skóry, a także efektu, jaki zamierzamy osiągnąć.

Jak się przygotować do zabiegu z kwasami?

Zabiegi z kwasami nie wymagają specjalnych przygotowań. Jednak niektóre rodzaje peelingów wymagają, aby 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy stosować kremy zawierające niższe stężenie kwasów. Dzięki temu zabieg będzie bardziej efektywny. Taka procedura pomoże też wykluczyć nadwrażliwość na kwasy. Na zabieg z kwasami nie powinno się też wybierać bezpośrednio po wakacjach lub dużej ekspozycji słonecznej. Najlepiej odczekać minimum tydzień, zanim się zdecydujemy na kurację. Przez tydzień przed wykonaniem peelingu nie powinno się też poddawać się depilacji, mikrodermabrazji, elektrolizie czy stosować preparatów drażniących skórę.

Jak pielęgnować skórę po wykonaniu zabiegu?

Skóra po peelingach chemicznych wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej stosować produkty zalecone przez kosmetyczkę, która wykonała nam zabieg, ponieważ każda skóra jest inna i ma indywidualne potrzeby. Jednak podstawą pielęgnacji po peelingach jest ochrona przeciwsłoneczna. Dlatego po zabiegu najlepiej stosować kremy z filtrem – co najmniej SPF 30. Konieczne jest również nawilżanie skóry, warto też stosować preparaty z witaminą C, które wzmocnią efekt peelingu.