Czy moda i psychologia mogą mieć coś ze sobą wspólnego? Okazuje się że tak. Osoby, które się nią zajmują, badają, jaki wpływ ma wizerunek na zachowanie człowieka, uwzględniając jego normy kulturowe oraz wartości. 

Top 5 książek dla wielbicieli mody
Kim jest psycholog mody? 

To osoba zafascynowana modą i nauką o wnętrzu człowieka. Stylista i psycholog w jednym. Rozmawiając z ludźmi o potrzebach poznaje ich preferencje, zainteresowania, pragnienia. Dzięki wiedzy modowej i psychologicznej robi wszystko aby klient odnalazł swój styl spójny z nim samym. Pomaga mu osiągać kolejne cele, rozwija samoświadomość czy wpływa na wzrost samooceny, poczucia szczęścia. Dodatkowo psycholog mody udziela wskazówek dotyczących ubrań, jak zminimalizować zawartość swojej szafy ,ale również doradza, pomaga w życiu osobistym czy zawodowym, w relacjach z otoczeniem, bliskimi, przyjaciółmi.
Praca psychologa mody różni się od stylisty tym, że ten pierwszy wykorzystuje wiedzę psychologiczą, żeby pomóc ludziom odnaleźć siebie w stylu ubierania się. 

Nowa dziedzina 

To bardzo młoda gałąź psychologii i na świecie zajmuje się jej badaniem dopiero kilku naukowców, np. prof. Karen Pine. Z kolei zawodowo psychologią mody zajmuje się  Carolyn Mair.

Jest to dziedzina skupiająca się przede wszystkim na stroju i jego oddziaływaniu na ludzi. Z jednej strony bada człowieka tzn. jak się ubiera, co myśli o sobie i o innych, jego motywacje i potrzeby, a z drugiej strony poznaje otoczenie – czyli, co inne osoby myślą na jego temat. To terapeutyczne  narzędzie, które pomaga w rozwoju klienta – o tym co myśli o sobie samym oraz buduje jego idealny obraz „ja”, zgodny z jego ideą. 

Odzież damska - porównaj ceny

Jak Cię piszą, tak Cię widzą 

Dla wielu ludzi moda jest czymś nieistotnym, błahym.  W naszym kraju szerzony jest stereotyp, że ubiór ma znaczenie drugorzędne. Takie myślenie to błąd! Czyż nie poczujemy się lepiej jak ubierzemy się w sukienkę czy elegancki garnitur, który doda nam pewności siebie. Tak właśnie działa moda, ma za zadanie wyłonienie tego co piękne, ważne w człowieku. Liczy się to co wewnątrz, ale i równie ważne jest to co na zewnątrz. Psycholog William James już sto lat temu mówił, że ubiór jest najważniejszym czynnikiem. Podejście do mody, styl ubierania się jest niezwykle ważny. W dawnych czasach ubiór określał status społeczny, szacunek do siebie i innych

Na przyszłość 

Zdecydowanie jest to zawód przyszłości z wielu powodów. Zauważmy, ze wzrasta ogólna samoświadomość w społeczeństwie w  temacie ubierania się. Coraz więcej osób chce nie tylko fajnie wyglądać i się dobrze czuć w ubraniu, ale przede wszystkim tworzyć garderobę zgodną z własnymi preferencjami, zachowaniem. Także potrzeba wizerunku spójnego z osobowością jest coraz silniejsza. 

Jak zostać psychologiem mody? 

To dość trudne pytanie. Na ten moment nie powstały żadne szkoły czy kursy kształcące w tej dziedzinie. Zapewne zmieni się to za jakiś czas. Jeśli na poważnie myślisz o zostaniu psychologiem mody, to ważne, abyś miał dużą wiedzę z zakresu psychologii. Możesz ją zdobyć na 5- letnich studiach magisterskich. Dodatkowo uczęszczaj na różnorakie kursy oraz czytaj dużo książek z tej dziedziny.

Ważna jest również wiedza o modzie, ubraniach, stylizacji.  Zdobędziesz ją na kursach. Poszukaj takich, które tobie odpowiadają i zacznij działać. Pamiętaj jednak że najbardziej liczy się twoje zaangażowanie. Musisz być człowiekiem empatycznym, ponieważ twoja praca będzie polegać na tym, aby pomóc drugiej osobie dobrze czuć się z samym sobą i polubić ubrania.