Większość z nas ma profil w mediach społecznościowych. W końcu to miejsce, w którym najszybciej skontaktujemy się z innymi, a także podzielimy się swoimi doświadczeniami. Media społecznościowe spełniają coraz więcej zadań i obecnie to doskonałe miejsce do szukania pracy, mieszkania czy nowych znajomych. Jednak ważne jest nasze zdjęcie profilowe, które wiele o nas mówi.

zdjęcie profilowe

Twoje zdjęcie mówi więcej, niż sobie wyobrażasz!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo zdjęcie profilowe wpływa na to, jak są odbierani. Jednak warto pamiętać, że często jesteśmy oceniani na podstawie kilku spojrzeń. Wiele badań pokazuje, że nie trzeba nikogo spotkać osobiście, aby wyrobić sobie o nim zdanie. Czasami wystarczy spojrzeć na czyjeś zdjęcie profilowe i przypisać pewne cechy danej osobie. Dlatego warto je ostrożnie wybierać i czasami zastanowić się kilka razy, zanim je wstawimy.

Cechy osobowości, a Twoje zdjęcie profilowe

Istnieje kilka cech, które najszybciej zauważamy u innych. Są to: ekstrawersja, otwartość na nowe doświadczenia, sumienność, ugodowość i neurotyzm. Nie trzeba długo analizować, aby poznać drugą osobę. Wystarczy szybkie spojrzenie na zdjęcie profilowe, aby danej osobie przypisać jedną z tych cech. Oto co odkryli na ten temat naukowcy:

  • Otwartość – ta cecha często wiążę się z kreatywnością, więc zdjęcia otwartych osób na pewno się wyróżniają. Często mają większy kontrast, a przede wszystkim są bardziej artystyczne. Jeśli twarz zajmuje więcej kadru niż zwykle, to znaczy, że mamy do czynienia z bardzo otwartą osobą.
  • Sumienność – sumienne osoby mają bardziej naturalne, kolorowe i jasne zdjęcia, które wyrażają najwięcej emocji.
  • Ekstrawersja – chyba nikogo nie zaskoczy, że ekstrawertycy często wstawiają kolorowe zdjęcia, na których są otoczeni innymi ludźmi, w dodatku na ich twarzach gości szeroki uśmiech.
  • Ugodowość – mili ludzie nie są najlepszymi fotografami, zazwyczaj umieszczają kiepskie zdjęcia, ale przynajmniej są na nich uśmiechnięci.
  • Neurotyzm – proste zdjęcia z niewielką ilością barw są oznaką wysokiej nerwowości i nadpobudliwości, takie osoby mają też skłonność do ukrywania twarzy.

 

Najpopularniejsze typy zdjęć profilowych

Na podstawie różnych typów zdjęć profilowych też można wiele dowiedzieć się o ich właścicielu. Warto wiedzieć, co przekazujemy otoczeniu, gdy wybieramy konkretny rodzaj fotografii.

  • Selfie – nie oszukujmy się, właściciele selfie są trochę narcystyczni. Oczywiście każdy w innym stopniu. Osoby, które mają poważne selfie lubią, gdy ludzie myślą, że są tajemniczy i mogą też być bardzo emocjonalni. Natomiast uśmiechnięte selfie oznacza, że właściciel jest całkowicie normalny lub chce za takiego uchodzić.
  • Zdjęcie z podróży – osoby, które jako zdjęcie profilowe ustawiają różne fotografie z podróży, przeważnie lubią poznawać ludzi i uczyć się nowych rzeczy. Niestety mają też tendencje do awanturnictwa i lubią wzbudzać zazdrość innych. Jeśli dodają zdjęcia z dalekich wojaży, to prawdopodobnie im się to udaje.
  • Zdjęcie profilowe, na którym nie ma właściciela profilu – takie fotografie mogą oznaczać dwie rzeczy. Właściciel takiego profilu może nie traktować życia zbyt poważnie i mieć ochotę wprowadzać innych w błąd lub uważać, że jest zbyt fajny na media społecznościowe. Dlatego nie umieszcza w nich swojej twarzy.
  • Fotka ze znajomymi – osoba, która umieszcza takie zdjęcie profilowe chce uchodzić za bardzo popularną lub po prostu uwielbia swoich przyjaciół. Jeśli natomiast wycięła znajomych ze zdjęcia, to oznacza, że nie miała lepszego zdjęcia, na którym jest całkiem sama.
  • Zdjęcie z drugą połówką – to znak, że właściciel tego profilu uważa, że znalazł partner to najważniejsza osoba i nie wyobraża sobie życia bez niego. Prawdopodobnie ma już zaplanowane z nim długą przyszłość.