Przeciętny Polak produkuje rocznie ponad 300 kilogramów odpadów. Z roku na rok ta wartość wzrasta o kilka procent. Plastik oraz inne tworzywa stały się wszechobecne w naszym życiu. Ten długotrwały proceder odciska coraz większe ślady na naszej planecie. Jeśli chcesz pozytywnej zmiany i zrobić coś dla środowiska, to podejmij się życia zero waste. Wdroż w życie kilka nawyków i możesz małymi krokami dążyć do oczyszczenia przyrody z ton śmieci.

Zero waste

Zero waste, czyli zero śmieci

Trudno wyobrazić sobie życie bez produkcji jakichkolwiek śmieci. Dookoła mamy do czynienia z plastikiem – w sklepach czy opakowania na wynos. Zero waste, to filozofia, w której każdy produkt zyskuje ,,drugie życie”, czyli jest ponownie wykorzystywany. Natomiast te, których nie można ponownie zastosować, są całkowicie eliminowane z codziennej konsumpcji. Ostateczny cel, to prowadzenie życia, w którym codziennie produkuje się…zero śmieci.

Recykling, a zero waste

Recykling dąży do wykorzystywania odpadów, jako surowca wtórnego, w procesach przemysłowych. Jednak ten proces bezpośrednio koncentruje się tylko na śmieciach, a nie na głównym problemie i jego eliminowaniu. Ponadto, mnóstwo osób podczas segregacji śmieci w domowych warunkach, zastanawia się, co dzieje się z nimi dalej. Z kolei zero waste dąży do życia slow life i minimalizmu. Inteligentne gospodarowanie odpadami pozwala na optymalizację dotychczasowych działań recyklingowych. Pomysł zero waste to większa dbałość o środowisko naturalne niż jedynie odzysk i recykling.

5 R

Życie w myśl idei zero waste, sprowadza się do zastosowania pięciu głównych zasad czyli tzw. 5R. Są to reguły, których należy się trzymać, gdy chcemy w pełni zadbać o środowisko.

Zasady 5 R:

refuse (odmawiaj);
reduce ograniczaj);
reuse (wykorzystaj ponownie);
recycle (recykling);
rot (kompostuj).

Zalety życia według zero waste

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy jedna osoba może zrobić coś dla Ziemi i oceanów? Odpowiedź brzmi: tak. Żyjąc bez tworzenia odpadów,i w znacznym stopniu możesz przyczynić się do polepszenia stanu naszej planety. Niewątpliwie jest to najważniejsza zaleta.

Jak zero waste pomaga Ziemi?

Oto podstawowe plusy:

pozytywny wpływ na klimat;
eliminacja odpadów i zanieczyszczeń;
wspieranie lokalnej gospodarki,
zmniejszenie ilości śmieci np. na składowiskach i wysypiskach.

Z filozofii zero waste płyną także inne korzyści, które możemy uzyskać bezpośrednio dla samych siebie i swojej rodziny:

polepszasz zdrowia (poprzez usuwanie plastiku oraz chemii z codziennego życia, kupowanie naturalnych, zdrowych produktów, hodowanie własnych warzyw itp.);
oszczędzasz pieniądze (racjonalne podejście do zakupów, nie kupowanie zbędnych rzeczy, a tylko te, które są naprawdę potrzebne).

Wskazówki dla życia bez śmieci

Już od teraz możesz kierować się prostymi rozwiązaniami, które umożliwią ci życie według zero waste. Wystarczy chęć i zaangażowanie.

Przedstawiamy dziesięć ,,zero-wastowych” wskazówek dla początkujących:

1. Noś ze sobą butelkę filtrującą bądź kubek termiczny.
2. Przygotuj posiłek samodzielnie zamiast zamawiać na wynos.
3. Zabieraj ze sobą własną torbę na zakupy (wielokrotnego użytku).
4. Do pracy zabieraj śniadanie lub lunch w pojemnikach, a nie owinięte folią.
5. Zrezygnuj z plastikowych słomek.
6. Spróbuj naprawiać przedmioty lub oddaj je do naprawy, zamiast kupować nowe.
7. Stwórz kompostownik pod domem (możesz kupić gotowy lub zrobić go sam).
8. Hoduj własne warzywa i owoce lub kupuj je na lokalnym rynku.
9. Rób domowe kosmetyki i środki do czyszczenia.
10. Zachowaj szklane słoiki (możesz przechowywać w nich jedzenie w lodówce czy zamrażarce).
Autor: Klaudia Bogdan