Złe nawyki – jak się ich pozbyć?Zbyt często odkładasz realizację obowiązków na później? Nigdy nie pojawiasz się na czas na umówionych spotkaniach? Ciężko jest Ci się zorganizować? Te oraz wiele innych nawyków na pewno są, albo w przyszłości staną się częścią Twojego życia. Naturalnym jest, że czynności, które najczęściej powtarzamy utrwalają się w naszej świadomości, przez co wykonujemy je czasem nawet nie do końca świadomie. Jednak wiele tego rodzaju zwyczajów potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Warto więc z nimi walczyć – sprawdź jak tego dokonać!

Czym jest nawyk?

Złe nawyki mogą być definiowane na różny sposób. Jednak ich istotę stanowi pewne rutynowe oraz zautomatyzowane działanie – zachowanie lub reagowanie w jakiejś sytuacji. Czynność jaką wtedy wykonujemy utrwala się w naszej świadomości w wyniku kilkukrotnego powtarzania jej. Trudno jest wskazać konkretną liczbę powtórzeń, jaką trzeba wykonać, aby nawyk został w pełni ukształtowany. Wskazuje się jednak, że proces kreowania nowego nawyku trwa zwykle około trzydziestu dni. Jednocześnie należy podkreślić, że każdy z nas może posiadać nie tylko jeden nawyk – zwykle cechujemy się zestawami nawyków o różnej intensywności.

Jakie nawyki i nałogi najczęściej występują?

Złe nawyki oraz nałogi, czyli ich bardziej zaawansowana forma mogą być różne. Tak naprawdę wszystko w dużej mierze zależy od naszego charakteru i sposoby życia. Oto najpopularniejsze zwyczaje, które mogą stać się naszą codziennością:

  • prokrastrynacja,
  • spóźnianie się,
  • obgryzanie paznokci,
  • objadanie się słodyczami,
  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu,
  • narzekanie,
  • plotkowanie,
  • nadmierny perfekcjonizm.

Jak walczyć z nawykami?

Złe nawyki można wyeliminować ze swojego życia. I jest to dobra wiadomość dla wszystkich osób, które chcą zmienić swój sposób postępowania. Punktem wyjścia powinno być dla nich zdefiniowanie problemu i konkretne wskazanie czego dotyczy ich nawyk. Jeśli będziesz wiedział co jest Twoim wrogiem postaraj się zdystansować i trzymać od niego jak najdalej. Dzięki temu łatwiej będzie Ci nie oprzeć się pokusie. Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego dlaczego chce się usunąć dany nawyk. Cel, który nam przyświeca może stać się dodatkową motywacją. Dobrze jest również monitorować pojawiające się postępy oraz nagradzać się za nawet najmniejsze sukcesy w tym zakresie. W walce z nawykami niezwykle potrzebna jest także cierpliwość, determinacja, niezłomność oraz wola walki o swoje lepsze życie.

Jednocześnie, warto zauważyć, że proces kształtowania się nawyków jest długotrwały i nie zachodzi z dnia na dzień. To częste powtarzanie konkretnych czynności sprawia, że różnego rodzaju przyzwyczajenia na stałe wchodzą do naszego życia i zwykle zostają w nim na dłużej. Dlatego też walka z negatywnymi zwyczajami, które sami ukształtowaliśmy nie jest prosta – jednak mimo wszystko możliwa do zrealizowania. Warto więc podjąć odpowiednie kroki w tym kierunku. W końcu jedynie aktywne podejście do problemu, a nie bierność może sprawić, że nasze życie się odmieni, a złe nawyki znikną raz na zawsze.