Najlepszy czas na działanie jest teraz! Jeśli masz coś zmienić – zrób to dzisiaj, a nie jutro! Ileż razy w swoim życiu słyszałeś tego rodzaju mobilizujące do działania zdania? Zapewne nie raz. Doskonale wiesz, że tego typu frazesy to tylko teoria. W praktyce wszystko  jest bardziej skomplikowane i o wiele trudniej jest znaleźć bodźce do działania, czy wprowadzania zmian w swoim życiu. Sprawdź więc, jak zmotywować się do pracy!

Jak zmotywować się do pracy?

Zaplanuj każdy dzień

Określony jasno cel sprzyja jego osiągnięciu. Jeśli marzysz o czymś od dawna spróbuj skonkretyzować to, do czego dążysz i uczyń pierwsze kroki w tym kierunku. Przydatna może okazać się w tym kontekście lista rzeczy do zrobienia i wyzwań, jakie przed Tobą stoją. Dzięki temu, nawet jeśli chęci do realizowania kolejnych zadań nagle się zmniejszą, będziesz wiedział, co trzeba robić dalej. O wiele łatwiej będzie wyruszyć z martwego punktu. A samo wykreślanie z listy kolejnych podpunktów, które udało się już wykonać, tylko doda ci energii do dalszej pracy nad danym projektem.

Zmień sposób myślenia

Jeśli Twoja głowa pełna jest negatywnych emocji nic dziwnego, że masz problemy z motywowaniem się. Zmiana sposobu postrzegania świata może okazać się kluczowa. Wystarczy, że spojrzysz z innej perspektywy na sytuacje, które mają miejsce w Twoim życiu. Jeśli podejdziesz do nich z pozytywnym nastawieniem i uśmiechem na twarzy, będziesz mógł osiągnąć o wiele więcej niż ciągle tworząc czarne scenariusze.

Szukaj wokół siebie inspiracji

A może Twoją motywacją okażą się inne osoby, którym udało się już dotrzeć do celu, do którego i Ty dążysz? Znaleźć możesz ich wszędzie – wśród swoich znajomych i bliskich, na blogach internetowych, w książkach czy czasopismach. Wystarczy, że zapoznasz się z ich historią i zobaczysz, że oni również borykali się z różnymi przeciwnościami losu. Jednocześnie będziesz mógł sprawdzić, jak sobie z nimi radzili. Być może ich świadectwo stanie się dla Ciebie bodźcem i zachętą do dalszego działania.

Kolekcjonuj sukcesy, wyciągaj wnioski z porażek

Nikt z nas nie jest idealny, a życie nie składa się tylko i wyłącznie z samych sukcesów. Bardzo często nasze działania nie idą po naszej myśli i spotykają nas porażki. Warto jednak każde z tych doświadczeń odpowiednio zinterpretować. Za sukcesy warto się nagradzać, bez jednoczesnego popadania w samouwielbienie. Natomiast każda porażka powinna być dla nas nauką na przyszłość. Trzeba traktować ją jako wskazówkę dotyczącą tego, jak udoskonalić swoje postępowanie. Niech niepowodzenia staną się naszą motywacją do dalszej nauki.

Nawet najbardziej ambitne i pracowite osoby dotknąć może swego rodzaju kryzys. Powody tego mogą być różne – przygnębiająca pogoda za oknem, ogólne osłabienie, czy problemy w życiu. Ostatnią rzeczą na jaką ma się wtedy ochotę jest wywiązywanie się ze swoich obowiązków. Jednak powyższe wskazówki mogą pomóc na nowo odnaleźć motywację do pracy. Wypróbuj je sam!

Autor: Karolina Mondel