Mimo, że statystyki czytelnicze w Polsce nie napawają optymizmem, w naszym kraju naprawdę jest wiele osób, które uwielbiają czytać książki. Część z nich pragnie czytać jeszcze więcej, jednak po prostu nie ma na to czasu. Jednak pamiętać trzeba, że regularne czytanie to nawyk, który można w sobie wyrobić. Wystarczy tylko nieco lepiej zorganizować rytm swojego dnia. Najważniejsze jest jednak to, że wygospodarowanie czasu na czytanie książek, pozwala jednocześnie zrozumieć jak wiele czasu traci się na zupełnie bezproduktywne działanie.

Jak znaleźć więcej czasu na czytanie książek?

Czytaj w komunikacji miejskiej!

Jeśli drogę do pracy, szkoły lub na uczelnię pokonujesz autobusem albo tramwajem masz idealną szansę na przeczytanie kilku stron książki. Lektura to naprawdę świetny sposób na wykorzystanie czasu, jaki praktycznie codziennie spędza się w komunikacji miejskiej. Te kilkadziesiąt minut każdego dnia w kontekście tygodnia czy miesiąca to naprawdę sporo!

Zawsze miej książkę przy sobie!

Mówią, że przezorny zawsze ubezpieczony. A więc Ty też bądź gotów i zawsze miej książkę pod ręką! W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy znajdzie się kilka chwil, które można przeznaczyć na czytanie książek.

Wstań wcześniej!

Dobrym sposobem na inspirujące rozpoczęcie dnia jest wstanie kilka minut wcześniej niż zwykle. Zaoszczędzony w taki sposób czas może być idealną okazją do czytania. Trzymaj książkę na półce przy łóżku, dzięki czemu zaraz po otwarciu oczu sięgniesz po nią i przeczytasz kilka stron.

Dobrze wykorzystaj ostatnie minuty przed snem!

Właściwe wykorzystanie ostatnich chwil przez pójściem spać ma naprawdę duże znaczenie dla naszego samopoczucia oraz jakości snu. Dobrą alternatywą na spędzenie tego czasu jest czytanie książek. Lektura dobrej książki pozwoli na wyciszenie się i przygotowanie do snu.

Korzystaj z nowoczesności!

Rozwój technologii sprawia, że obecnie czytać można nie tylko w tradycyjnej formie. Równie popularne staje się korzystanie z czytników, czy też słuchanie książek w postaci audiobooków. Dzięki temu z treścią książek można zapoznawać się dosłownie w każdej sytuacji. Czytanie książek w XXI wieku przybiera naprawdę różnorodne formy.

Walcz z pożeraczami czasu!

Czytanie książek może produktywnie wypełnić czas, który spędza się na bezrefleksyjnym przeglądaniu portali społecznościowych, stron internetowych, czy też wpatrywaniu się w ekran telewizora. Wyeliminuj negatywne pożeracze czasu i zajmij się czymś, co może wnieść wartość dodaną do Twojego życia.

Dzięki wprowadzeniu do swojego życia tych kilku prostych zmian zobaczysz, że naprawdę możesz czytać o wiele więcej niż teraz. Pamiętaj jednak, że czytanie książek to nie wyścigi. Nie stawiaj więc na ilość, ale jakość lektur, które sobie dobierasz. Zrób listę książek, które Cię interesują i są związane z Twoimi pasjami, a później krok po kroku, konsekwentnie zaczytuj się w kolejnych pozycjach. W końcu przyjemności z czytania nie sposób zastąpić niczym innym.

Autor: Karolina Skorupa