Oferty mieszkań są dostępne przez cały rok. Jednak okres powakacyjny to czas, w którym internet jest zalewany ogłoszeniami, a poszukiwanie idealnego lokum staje się bardzo trudnym zadaniem. Dzieje się tak szczególnie w większych miastach, do których przyjeżdżają młodzi ludzie. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze mieszkania?

Na co więc zwracać uwagę przy wyborze mieszkania?

Lokalizacja

Lokalizacja to jeden z pierwszych aspektów, na które zwracamy uwagę przy wyborze mieszkania. Dobrze jest znaleźć lokum blisko pracy czy uczelni, dzięki czemu nie trzeba marnować czasu na dojazdy. Może się jednak zdarzyć, że trudno nam będzie znaleźć mieszkanie w wymarzonej lokalizacji. Warto spojrzeć wtedy na to z innej strony. Ciągłe przebywanie w tym samym miejscu z czasem mogłoby nam się znudzić, a mieszkanie na obrzeżach miasta także ma swoje uroki. W takim wypadku, powinniśmy zwrócić uwagę na to czy w pobliżu lokum, które wybraliśmy znajdują się dobre połączenia komunikacyjne.

Współlokatorzy

Jeśli nie stać nas na wynajem mieszkania, możemy wybrać inną opcję. Najlepszym wyjściem byłoby znalezienie znajomych, z którymi moglibyśmy zamieszkać i dzielić się opłatami, jednak nie zawsze nam się to udaje. Dobrze byłoby najpierw popytać ludzi wokół siebie, czy przypadkiem nie słyszeli o tym, że ktoś z ich grona znajomych poszukuje współlokatora. Często obawiamy się na, jakich ludzi trafimy.  Rzeczywiście, może się zdarzyć, że trudno nam będzie się z nimi porozumieć. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy mieszkanie z obcymi osobami będzie dobrym pomysłem, warto poszukać ofert dających możliwość wynajmu krótkoterminowego, aby móc się o tym przekonać, zanim podpiszemy umowę na rok lub dłużej.

Wyposażenie

Dobre wyposażenie to kolejny ważny element, dzięki któremu w mieszkaniu będzie nam wygodnie. Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość mieszkania i na to, czy zawiera wszelkie potrzebne, działające sprzęty takie jak lodówka, pralka czy piekarnik. Ważne jest także, aby mieszkanie najzwyczajniej w świecie nam się podobało. Jednak powinniśmy przy tym pamiętać o jednej rzeczy. Właściciele często drastycznie podnoszą ceny, tylko dlatego, że przemalują ściany i kupią nowoczesne meble. A przecież nawet mieszkanie z nieco starszymi meblami można urządzić tak, że będzie w nim naprawdę przyjemnie. Nie chodzi mi tutaj o to, aby wybrać mieszkanie, w których remont byłby naprawdę niezbędny, aby móc w nim godnie żyć. Nie warto jednak odrzucać oferty tylko dlatego, że nie jest tak innowacyjne, jak byśmy chcieli. Meble z Ikei to jeszcze nie wszystko!

Właściciele

Właściciel niestwarzający problemów to kolejna cecha, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania. Nie zawsze jesteśmy w stanie poznać go dobrze od razu, ale czasami już przy pierwszym kontakcie możemy zauważyć niepokojące zachowanie. Dobrze jest, w miarę możliwości porozmawiać o nim z poprzednimi lokatorami, a przede wszystkim uważnie przeczytać umowę.

Cena

Cena to jeden z najważniejszych wyznaczników wyboru mieszkania i nie ma w tym nic dziwnego. Zanim podejmiemy, warto najpierw się rozejrzeć, żeby zobaczyć jak wygląda sytuacja z mieszkaniami w naszym mieście i czy wynajęcie konkretnego mieszkania czy pokoju rzeczywiście nam się opłaci. Dobrze jest z góry ustalić pewien próg, w którym chcielibyśmy się zmieścić. W rozmowie z właścicielami najlepiej jest podać nieco niższą cenę maksymalną, żeby w razie potrzeby móc ją podwyższyć. Na tym polegają negocjacje. Powodzenia!

Autor: Anna Aniśko