Domeną ludzi sukcesu jest działanie. Dzięki temu, że dzielą się swoją wiedzą publicznie, można się od nich nauczyć dążenia do celu. Wiele światowych autorytetów wskazując, co wpłynęło na ich sukces, wyznacza te same czynności. Oto 12 nawyków ludzi sukcesu.

12 nawyków ludzi sukcesu

Wstawaj wcześnie rano

Jednym z najważniejszych nawyków ludzi sukcesu jest wczesne wstawanie. Po pierwsze mieli więcej czasu na wypełnienie codziennych obowiązków i poukładanie spraw życiowych z rana, by mieć więcej czasu później. Gdy zostają nam wolne dwie godziny po południu lub wieczorem należy je produktywnie wykorzystać. Można pójść pobiegać i zrobić coś dla ciała. Poczytaj książkę i zrób coś dla umysłu. Zapisz się na kurs i zrób coś dla swojego życia zawodowego. Spędź czas z dziećmi lub małżonkiem. Po drugie to właśnie z rana nasz umysł jest najbardziej bystry i wypoczęty, wtedy najlepiej rozpocząć wdrażanie pomysłów, planowanie spełniania celów oraz marzeń.

Traktuj porażkę, jako szansę

Nauka na błędach jest bardzo ważna. Jeżeli zostaniemy odrzuceni, nie należy się zbytnio przejmować. Należy zaszczepić w sobie nawyk, by odtrącenie potraktować, jako możliwość. Jeśli się nam nie powiodło, to nie oznacza, że się do czegoś nie nadajemy. Taki stan rzeczy daje nam jedynie możliwość do tego, by coś poprawić, spróbować jeszcze raz i zostać docenionym. Jeśli jednak znów nadeszłaby odmowa, to należy ujrzeć szansę na samodoskonalenie w pewnej kategorii, by być jeszcze lepszym i za następnym razem spróbować ponownie. Sporządź na jednej stronie listę błędów, a na drugiej listę lekcji, jakie z tych błędów wyciągniesz.

Bądź sobą

Miej własne uargumentowane zdanie. Jeżeli pozostaniesz w takim przekonaniu jak większość ludzi, będziesz jak większość ludzi – przeciętny. Nie dostosowuj się, jeśli jest to niezgodne z Tobą. Z biografii wielu autorytetów i ludzi z wielkimi dokonaniami wynika, że zazwyczaj mieli oni problemy z zachowaniem w szkole, często zmieniali kierunki studiów, czy też stanowili część kontrowersyjnej subkultury. Z biegiem czasu człowiek wyrasta z tych zachowań, ale pozostaje mu samodzielne myślenie i interpretacja.

Codzienne czytanie

Z punktu widzenia ludzi sukcesu najważniejsze korzyści płynące z czytania książek to stymulacja umysłu oraz wzbogacenie wiedzy. Te dwa profity wpływają na naszą kreatywność oraz rozwój osobisty. Ponadto wzbogacenie słownictwa i poprawa pamięci wydają się mieć równie istotne znaczenie.

Oszczędzanie pieniędzy

Do nawyków ludzi sukcesu zalicza się również oszczędzanie pieniędzy, które wiąże się z wcześniejszym zaplanowaniem tej czynnosci. Krótkie oszczędzanie, czyli na przykład odkładanie do skarbonki 25 zł w każdy poniedziałek, co daje nam w miesiącu dodatkowe 100 zł, a w ciągu roku 1200 zł. Długie planowanie, które wiąże się z założeniem konta oszczędnościowego bądź lokaty i przy skrupulatnym sporządzeniu budżetu. W ten sposób możemy w dalszej perspektywie poczynić większe inwestycje np. założyć fundusz na start w dorosłe życie naszych dzieci, kupić dom, zrealizować podróż marzeń lub otworzyć własny biznes. Poza tym, że przybędzie nam trochę gotówki, nauczymy się planować i utrzymywać kontrolę nad wydatkami – jest to niezmiernie satysfakcjonujące.

Poświęcenie

Poświęcenie dla rodziny, związku, przyjaciół i pracy. Życie z myślą, że karma wraca, a ciężka praca popłaca, to nie puste frazy. Są to wyrażenia zweryfikowane przez życie. Wielu motywacyjnych mówców i ludzi sukcesu w zgodzie twierdzi, że to upór i poświęcenie w danej kategorii przynoszą sukces, nie należy jednak zbyt wcześnie odpuszczać i osiadać na laurach. Do wszystkiego należy podejść też ze zdrowym rozsądkiem i nie dać się zwariować.

Kreatywne pisanie

Nie chodzi o to, by od razu stać się pisarzem na miarę Stephena Kinga. Wystarczy założyć swój pamiętnik i codziennie zapisywać w nim swoje pomysły, inspiracje, gdyż te często przychodzą i odchodzą zupełnie zapomniane i niezrealizowane. Zapisanie ich pozwoli na pewną refleksję i poznanie swoich ukrytych ambicji. Możemy z nich czerpać motywację. W naszym pamiętniku warto również zapisać sobie cele i sukcesywnie je wykreślać, to pozwoli na dostrzeżenie, co w życiu robimy, a także z jakim skutkiem do tego dążymy. Ponadto w ten sposób uwiecznimy własną niepowtarzalną historię.

Nie odkładaj na później

Do niepożądanych nawyków ludzi sukcesu zalicza się odkładanie na później. Powoduje to nagromadzenie się wielu rzeczy naraz, co gorsza może prowadzić do niedopełnienia obowiązków prywatnych oraz zawodowych, a w ostateczności skutkować ciągłymi niepowodzeniami. Pielęgnowanie nawyku odkładania czyni nasze życie bezproduktywnym. Natomiast podejście do życia w myśl zrób to teraz – pozwoli zachować porządek w naszym życiu. Odkładanie na później oddala nas od sukcesu. Robienie teraz czyni nas ludźmi sukcesu.

Rozwój osobisty

Doskonalenie siebie w danej dziedzinie przez przynajmniej jedną godzinę dziennie sprawi, że w ciągu pięciu lat staniemy się w niej ekspertami. Ciągły rozwój pozwala nam na ciągłą satysfakcję, samozadowolenie i podnosi samoocenę. Nie trzeba chyba wspominać o korzyściach zawodowych, wynikających ze zdobytych umiejętności. Ludzie sukcesu w zgodzie twierdzą, że nigdy nie przestają się uczyć.

Networking

Warto budować sieć kontaktów i pielęgnować relacje z wartościowymi osobami, czyli takimi, które w jakiś sposób mogą nam pomoc rozwoju kariery. Należy zacieśniać więzi poprzez wyrażenie gotowości do wspólnego działania lub propozycje współpracy, czy też pomocy w danej branży. Tworzenie tego typu pajęczyny relacji, oparte jest na kooperacji mającej na celu osiągnięcie sukcesu zawodowego lub zarobku.

Aktywność fizyczna

Umysł rozwijamy przez kreatywne pisanie lub czytanie książek – a co z ciałem? Aktywność fizyczna nie dość, że stymuluje nasz umysł w kierunku kreatywnym, to w dodatku pozwala nam czuć się lepiej w swoim ciele. Zrzucenie paru kilogramów i wyrzeźbienie mięśni podniosą naszą samoocenę i pewność siebie. Jeśli wydaje Ci się, że regularne bieganie czy aerobik na dłuższą metę mogą być męczące, to jesteś w błędzie. Ćwiczenia dają nam jeszcze więcej energii i motywację do działania, a także hartują nasz charakter. Dlatego nie może jej zabraknąć wśród nawyków ludzi sukcesu.

Codzienna medytacja

Nie od razu trzeba zapisywać się na jogę, czy przechodzić na buddyzm. Wystarczy usiąść w ciszy, na 20 minut w parku lub na balkonie i przeanalizować, w jaki sposób upłynął dzisiejszy dzień? Zadajmy sobie kilka pytań. Co udało Ci się dziś zrobić, a czego nie? Czy zrealizowałeś postawione sobie cele? Jakich rzeczy się dziś nauczyłeś? Czy kogoś zraniłeś? Czy komuś pomogłeś? Czy czegoś wartościowego się dowiedziałeś? Jakie umiejętności zdobyłeś? Na końcu zadaj sobie pytanie, co możesz zrobić, aby jutrzejszy dzień był lepszy od dzisiejszego?