Już od lat stan polskiego czytelnictwa znajduje się na niezbyt zadowalającym poziomie. Jednak jest duża grupa społeczeństwa, dla której czytanie książek jest najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu. Świadczą o tym chociażby: duża liczba książek sprzedawanych w księgarniach, czy też popularność blogów dotyczących literatury. Wystarczy tylko się rozejrzeć, aby ujrzeć osoby, które czytają w autobusie, pociągu czy tramwaju. Czytelnicy zdają sobie sprawę z korzyści jakie niesie za sobą czytanie książek – warto brać z nich przykład. Sprawdź więc, jakich polskich pisarzy preferują!

5 najlepszych współczesnych polskich pisarzy

Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz to jeden z najpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia. Jednocześnie jest to niezwykle sympatyczny człowiek, który ceni sobie utrzymywanie dobrego kontaktu z czytelnikami. Mimo tego, że urodził się w 1987 roku na swoim koncie ma już prawie trzydzieści powieści. Jednak ta liczba cały czas się zwiększa – nie bez powodu! Mróz jest również określany mianem jednego z najbardziej płodnych polskich pisarzy. Ilość książek, jakie wydaje każdego roku jest wręcz imponująca. Jednak kwestia ta budzi również kontrowersje. Wierni czytelnicy tego autora, których jest naprawdę wielu cieszą się, że mają co czytać. Natomiast osoby, które nie doceniają jego pracy zarzucają mu, że stawia na ilość, a nie na jakość pisanych tekstów. Jak wiadomo – ile ludzi, tyle opinii. Najlepiej jest sięgnąć po którąś z jego książek i wyrobić sobie własną ocenę. A jest w czym wybierać, bowiem Mróz pisze: kryminały, powieści historyczne, czy też thrillery prawnicze.

Katarzyna Puzyńska

Inną popularną polską pisarką jest Katarzyna Puzyńska. Z zawodu jest psychologiem, jednak swoje powołanie odkryła właśnie w pisaniu książek. Puzyńska specjalizuje się w powieściach kryminalnych. Niezwykłą popularnością cieszy się stworzona przez nią saga o Lipowie. Pierwsza część tej serii ukazała się w 2014 roku, a do dnia dzisiejszego zostało wydanych aż dziewięć tomów. Niedawno w księgarniach ukazała się również książka Puzyńskiej o tytule „Policjanci. Ulica”, która opowiada prawdziwą historię o funkcjonowaniu polskiej pozycji.

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk to kolejna polska pisarka, której dzieła zasługują na uwagę. Świadczą o tym chociażby nagrody, jakie otrzymała Tokarczuk. Autorka jest bowiem dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike”, a nie tak dawno świat obiegła informacja, że nasza polska pisarka zdobyła prestiżową nagrodę – Man Booker International Prize. Jeśli jeszcze nie zna się tej autorki, trzeba jak najszybciej to nadrobić. W pierwszej kolejności warto postawić na któryś z następujących tytułów: „Prawiek i inne czasy”, „Bieguni” oraz „Księgi Jakubowe”. Jedno jest pewne – jej niezwykły styl porwie każdego czytelnika ceniącego sobie ambitną literaturę.

Katarzyna Bonda

Miłośników kryminałów zachwyci również Katarzyna Bonda. Spod jej pióra wychodzą bestsellery, które podbijają serca czytelników. Warto zaznajomić się z napisaną przez nią serią, której głównym bohaterem jest psycholog śledczy Hubert Meyer. Dużą popularność przyniosła tej autorce tetralogia kryminalna – Cztery żywioły Saszy Załuskiej. Bonda jest również autorką kursu pisania, który pokazuje, jak w kreatywny sposób przelewać swoje myśli na papier.

Jakub Małecki

Jeśli lubi się literaturę obyczajową to bez dwóch zdań należy sięgnąć po książki Jakuba Małeckiego. Niezwykli bohaterowie, uwikłani w przedziwne zbiegi okoliczności, a wszystko to przedstawione w stylu, który jest jedyny w swoim rodzaju – to właśnie cechuje teksty Małeckiego. Jest autorem wielu opowiadań, jednak największą popularność przyniosły mu książki takie jak: „Dżozef”, „Rdza”, „Dygot” oraz „Ślady”.

Autor: Karolina Mondel