Pożywne i zdrowe śniadanie to podstawa całego dnia. Bez niego nasze ciało będzie słabe i pozbawione energii potrzebnej do codziennych czynności, a my nie będziemy prawidłowo funkcjonować. Pusty żołądek z rana może też być przyczyną późniejszego podjadania! Także nawet jeśli jesteśmy na diecie, nie powinniśmy więc zapominać o witaminach i minerałach zawartych w tym pierwszym z rana, najważniejszym posiłku. Poniżej kilka prostych i zdrowych przepisów, które mamy nadzieję pokochacie równie mocno, co my!

Pudding z kaszy manny i owoców leśnych z dodatkiem cynamonu

Szybkie, lekkostrawne i proste w przygotowaniu. Wystarczy zagotować 2 szklanki mleka w garnku i dodać 4-5 łyżek kaszy manny. Jeśli jesteście fanami słodkich smaków, zastosujcie ulubiony słodzik. Może to być miód, ale sprawdzi się też brązowy cukier, domowej roboty karmel, bądź syrop z agawy. Mleko gotujemy stale mieszając do uzyskania gładkiej konsystencji. W wersji na słono możecie zamiast cukru dodać do niego szczyptę soli himalajskiej, co znakomicie podkreśli smak. Na koniec warto posypać wierzch puddingu cynamonem. Dodajemy jeszcze ulubione leśne owoce i gotowe! 

Zawijany omlet z warzywami

Jeśli chcecie przemycić do Waszego jadłospisu więcej warzyw, to ta opcja wydaje się być jedną z najciekawszych. Przygotowanie dania zajmuje około 15 min i spokojnie wystarczy go dla dwóch osób. Najwięcej czasu zajmuje chyba przygotowanie i pokrojenie ulubionych warzyw (tutaj wszystko zależy od Waszej wyobraźni). My osobiście polecamy kombinację marchewki, papryki, cebuli, szpinaku i zielonej cebulki. Kroimy je na bardzo małą kosteczkę, a następnie bierzemy 6 jajek i wbijamy je do miseczki. Doprawiamy solą, czarnym oraz białym pieprzem i bardzo dokładnie mieszamy. Pokrojone warzywa dodajemy do jajek i ponownie łączymy składniki. Niewielką część płynu wylewamy na posmarowaną oliwą patelnię tak, by zajmowała jedną jej połowę, jednocześnie dotykając brzegów naczynia. Gdy nasza masa się zetnie, delikatnie (najlepiej za pomocą dwóch widelców), składamy omlet, przesuwamy go i dolewamy kolejna część masy, po czym znów składamy. Czynność powtarzamy, aż miska z płynem będzie pusta. Gotowy omlet przekładamy na deskę i kroimy na plasterki o grubości około 3 cm. Smacznego! 

Pomarańczowo-czekoladowa owsianka z nasionami chia i orzechami

Ten przepis jest o tyle praktyczny, że możemy go z powodzeniem przygotować dzień wcześniej i zostawić na noc do lodówki. Jeśli kolejnego dnia mamy ważne wyjście i wiemy, że nie będziemy mieć czasu, aby zrobić coś do jedzenia, wykonajmy ten genialny w swej prostocie trik. Wystarczy dzień wcześniej wymieszać razem w misce jogurt grecki, odrobinę mleka, ekstrakt waniliowy, płatki owsiane, a także niewielką ilość kandyzowanej skórki pomarańczy i mamy gotowe pyszne, sycące śniadanie. Rano wystarczy posypać wszystko startą ulubioną czekoladą i orzechami. Pychota! 

Zdrowa żywność - porównaj na Ceneo.pl

Chrupiące bajgle z domowym kremowo-czosnkowym serkiem, jajkiem sadzonym, wędzonym łososiem i awokado

Ten przepis zajmuje nieco więcej czasu, ale zdecydowanie jest go wart. Piekarnik nagrzewamy do około 200 stopni. W międzyczasie nasz ulubiony kremowy serek łączymy z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i bardzo cienko pokrojoną zieloną cebulką. Doprawiamy czarnym i białym pieprzem, solą, i odrobiną ostrej papryki, a następnie wszystko dokładnie mieszamy. Awokado kroimy na pół wyciągamy jadalną część i kroimy ją na cienkie plasterki. W międzyczasie wkładamy bajgle do nagrzanego piekarnika. Następnie bierzemy dwa jajka, rozbijamy skorupki i wbijamy kolejno na patelnię. Doprawiamy pieprzem i posypujemy zieloną cebulką. Wyciągamy chrupiące bajgle, smarujemy je naszym serkiem, układamy na wierzchu kolejno kawałki awokado, plastry łososia i usmażone jajko. Najlepiej smakuje z gorącą kawą! Smacznego! 

Quinoa z mlekiem migdałowym, masłem orzechowym i owocami granatu

Quinoa inaczej komosa ryżowa ma swoich wiernych fanów zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Pożywna, o gęstej konsystencji, do której pasuje praktycznie większość dodatków. Quinoę (około 4-5 łyżek) przełóż na sitko i dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą. Następnie przełóż do garnka, zalej szklanka mleka migdałowego i zagotuj. Odczekaj około 15 min mieszając komosę co jakiś czas, aby uniknąć przypalenia jej do dna naczynia. Gdy uzyska gęstą konsystencję przełóż ją do miseczki, dodaj łyżkę masła orzechowego, i owoców granatu. Możesz również eksperymentować z innymi składnikami. Idealnie sprawdzą się także świeże owoce, bakalie, płatki kokosowe, miód czy nasiona chia. 

Placki bananowo-kokosowe z owocami

Przepis może i jest nieco czasochłonny, ale smakuje za to rewelacyjnie! Przekonajcie się sami! Będziecie potrzebować takich składników jak 2 banany, 2 jajka, ¾ łyżeczki proszku do pieczenia, ½ łyżeczki sody oczyszczonej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 łyżki mąki pszennej, łyżka cukru (bądź miodu), płatki kokosowe, olej kokosowy do smażenia. Banany przekładamy do naczynia i rozgniatamy widelcem na gładką masę. Białka oddzielamy od żółtek i miksujemy je, aż osiągną białą puszystą konsystencję. Dodajemy cukier (miód), żółtka i miksujemy dalej, ale już na mniejszych obrotach. Gdy masa będzie gotowa (nie będziemy już wyczuwać cukru pod palcami) przesiewamy do niej partiami obie mąki, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną, co pewien czas mieszając ją delikatnie szpatułką. Gotową masę na placuszki łączymy dokładnie z rozgniecionym bananem i płatkami kokosowymi. Placki smażymy na średnio rozgrzanej patelni, aż się zarumienią. Ozdabiamy ulubionymi owocami. Smacznego! 

Sprawdź również: Proste pomysły na drugie śniadanie do szkoły lub pracy!