W obecnych czasach wielu marzy o wyjściu z domu. Nawet introwertycy pragną zażyć choć trochę powietrza i promieni słonecznych. Ciągłe chowanie się w domu może negatywnie wpłynąć na ludzką psychikę. Większość nie jest w stanie wytrzymać w monotonii i samotności. Niektórzy nie pragną wielkich towarzyskich spotkań, a jedynie chwili poza czterema ścianami. Jeśli macie ochotę na spacer, bez tłumów, maseczek i wszechobecnych krzyków, stworzyliśmy dla was listę miejsc, w których będziecie mogli zapomnieć o otaczającym was świecie.

Kraków

Rezerwat Skały Kmity

Rezerwat posiada dwa szlaki. Nie jest to jednak miejsce idealne dla dzieci. Część terenów jest stromych oraz zarośniętych. Dodatkowo w wąwozie łatwo natknąć się na stado komarów, które mogą przeszkadzać w radości z wycieczki. Teren jednak jest tak malowniczy, że każdy wytrwały podróżnik, może cieszyć się nagrodą, w postaci pięknych widoków.

Parking – dostępny w rezerwacie.

Odległość od Karkowa – 13 km od centrum miasta.

Kozie Kąty

Kolejnym punktem na naszej liście jest Rezerwat Kozie Kąty. Położony w Lesie Bronaczowa, zaraz za Skawiną. To świetne miejsce zarówno na piesze wycieczki, jak i podróże rowerem. Może być to świetne miejsce, na przerwę w podróży. W rezerwacie znajduje się kilka ścieżek. Najciekawszym szlakiem jest czerwony, nie wiąże się on z ciężką wspinaczką, a prowadzi do oczek wodnych, nad którymi można przysiąść i odsapnąć.

To miejsce idealne dla dzieci, które na pewno świetnie poczują się wśród malowniczych lasów i pięknych widoków na okoliczne tereny.

Parking dostępny zaraz przy wejściu do lasu.

Odległość od Karkowa 25 km od centrum miasta.

Puszcza Niepołomicka

Jadąc na wschód od Krakowa, trafimy na Puszczę Niepołomicką. To ogromny teren, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Idealne miejsce do spacerów, jazdy na rowerze, a także do biegania. Na tym obszarze przeważają proste szlaki. Jest to zatem idealne miejsce na rodzinny wypad.

W okolicy znajduje się również sama miejscowość Niepołomice, po której można zrobić sobie długi spacer, a w samej puszczy zamek warty odwiedzenia.

Parking – w kilku miejscach, zaraz obok lasu.

Odległość od Karkowa – 28 km od centrum miasta.

Jezioro Dobczyckie

Teren jeziora to atrakcja nie tylko dla ludzi lubiących kąpiele. Wokół jest spory teren, na którym można swobodnie pospacerować, aby dotrzeć do niezwykłego zamku. Na miejscu znajduje się również ciekawa atrakcja. Można wybrać się całą rodziną na rejs po jeziorze. To miły odpoczynek i świetny sposób na złapanie oddechu oraz podziwianie widoków.

Parking – kilka płatnych dostępnych w okolicy.

Odległość od Karkowa – 30 km od centrum miasta.

Dolina Eliaszówki

To idealne miejsce na romantyczną randkę. W dolinie znajduje się bowiem Źródło świętego Eliasza, zwane Źródłem Miłości. Oprócz licznych szlaków pieszych i rowerowych znajdziecie tam klasztor, w którym można odsapnąć w trakcie wyprawy.

Parking – dostępny na początku szlaku.

Odległość od Karkowa – 33 km od centrum miasta.

Dłubniański Park Krajobrazowy

Jadąc na północ od Krakowa natrafimy na Dłubniański Park Krajobrazowy. To miejsce, w którym można spędzić cały dzień. W okolicy zwiedzimy: klasztor sióstr Norbertanek, cmentarz z XIX wieku, plantacje, dwory, pastwiska, skały, Parafie pw. Trójcy Świętej w Iwanowicach Dworskich czy romański kościół z XIII wieku.

To miejsce dla wszystkich pasjonatów źródeł. Na tym terenie znajduje się wiele miejsc, w których widać jak woda żyje – pulsuje, buzuje i mieni się na piękne, jaskrawe kolory.

Całodniową wycieczkę można zakończyć w Osadzie Jurajskiej w Wilczkowicach, w której można zjeść świeżą rybę i zebrać siły do powrotu.

Parking – brak oficjalnego parkingu, należy stawać na własną rękę w okolicy.

Odległość od Karkowa – 34 km od centrum miasta.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Dla fanów innego typu rozrywki niż spacerowanie czy jazda na rowerze to idealna okazja na odpoczynek. W skansenie znajduje się wiele chat, które cieszą oko swoim ludowym stylem, a okolica cieszy się względnym spokojem. Z uwagi na to, że jest to płatna atrakcja, można uchronić się przed niezliczoną ilością turystów błąkających się po okolicy.

Parking – dostępny przy zamku w Babicach.

Odległość od Karkowa – 45 km od centrum miasta.

Schronisko Kudłacze

To schronisko jest oficjalnie najniżej położonym z górskich schronisk w Polsce. To jednak w niczym nie przeszkadza. Można podziwiać piękne widoki na Beskid Wyspowy, zaczerpnąć świeżego powietrza, zachwycać się bujną roślinnością albo po prostu zająć swoje miejsce na Polanie Kudłacze. To idealne miejsce na rodzinny bądź romantyczny piknik.

Parkingkilka prywatnych, płatnych parkingów w okolicy.

Odległość od Karkowa – 52 km od centrum miasta.