William Shakespeare bez wątpienia jest postrzegany jako jeden z najwybitniejszych angielskich twórców. Jego dzieła na stałe zapisały się w historii literatury i chętnie sięgają do nich twórcy filmowi oraz telewizyjni. W obecnych czasach powstaje wiele  filmów i seriali nawiązujących do dzieł Shakespeare’a, oto kilka z nich.

„Król lew”

Ludzie często oskarżają Disney o kradzież fabuł. W jednej z najpopularniejszych bajek tej wytworni, czyli w „Królu lwie” można dopatrzeć się nawiązania shakespearowskiego „Hamleta”. W końcu mamy tam szalonego wuja, który zabija brata, aby zostać królem, po latach bratanek mści się na złym Skazie. Sytuacja zupełnie jak w „Hamlecie”.

„Synowie anarchii”

Seriale z reguły dysponują dłuższym czasem antenowym, więc w „Synach anarchii” pojawia się wiele wątków kompletnie niezwiązanych z dziełem Shakespeare. Jednak nie da się ukryć wyraźnie widocznego nawiązania do „Hamleta”. Główny bohater w starych dziennikach ojca odkrywa, że za morderstwem stoi jego najlepszy przyjaciel Clay. To jeszcze nie wszystko! Pomogła mu w tym matka głównego bohatera, a obecnie żona Claya.

„West Side Story”

„West Side Story” to jeden z najpopularniejszych filmów opartych na utworze Shakespeare’a, który nie jest bezpośrednią adaptacją. Musical nieodparcie kojarzy się z jedną z najpopularniejszych tragedii tego autora – mamy na myśli „Romeo i Julię”. Słoneczne Włochy zostają zastąpione Nowy Jorkiem, a zamiast dwóch zwaśnionych rodów mamy konkurujące ze sobą gangi.

„Tysiąc akrów”

„Tysiąc akrów” to historia oparta powieści nawiązującej do „Króla Leara”. Bogaty człowiek dzieli swój majątek na trzy córki, co w konsekwencji doprowadza do podziału całej rodziny zupełnie jak w dziele Shakespeare’a. Jednak w tej współczesnej historii wydarzenia obserwujemy z punktu widzenia dwóch starszych sióstr, a nie ojca.

„Ona to on”

Ta romantyczna komedia dla nastolatków to współczesna wersja „Wieczoru trzech króli”. Viola chce grać w piłkę nożną, ale w jej szkole zostaje rozwiązana damska drużyna. Z tego powodu dziewczyna przebiera się za swojego brata bliźniaka Sebastiana i kontynuuje karierę w jego szkole z internatem. Wskutek tego dochodzi do wielu zabawnych pomyłek.

„Wybaw nas od Ewy”

„Wybaw nas od Ewy” to z kolei współczesna adaptacja „Poskromienia złośnicy”. Tytułowa bohaterka po śmierci rodziców zajęła się wychowaniem swoich sióstr. Mimo, że teraz są już dorosłe to nadal wtrąca się w ich życie. Nikomu się to nie podoba, a szczególnie partnerom sióstr. W końcu zatrudniają miejscowego playboya, który ma rozkochać Ewę, wywieźć z miasta i porzucić.

„Sztuka rozstania”

W „Sztuce rozstania” znajdziemy wątki ze „Snu nocy letniej”. Berke Landers ma idealne życie, ale w pewnym momencie jego ukochana z nim zrywa. Chłopak chce jej zaimponować i zgłasza się na przesłuchanie do szkolnego musicalu – tym przedstawieniem jest właśnie „Sen nocy letniej”. Cel pomaga mu osiągnąć młodsza siostra jego najlepszego przyjaciela, która skrycie się w nich podkochuje.

„Slings and Arrows”

Ten serial czerpie z dzieł Shakespeare’a pełnymi garściami. Geoffrey Tennant zostaje dyrektorem artystycznym festiwalu teatru po śmierci swojego mentora. Jednak okazuje się, że nadal znajduje się ona miejscu tylko pod postacią ducha. Ten komediowy serial miał trzy sezony, a każdy z nich opiera się na jendym z dzieł Shakespeare’a: „Hamlecie”, „Makbecie” oraz „Królu Lear” i obraca się wokół aktorów występujących w danej sztuce.

Sprawdź również: Świąteczne filmy, które warto obejrzeć!