Okres wiosenno-letni to najtrudniejszy czas dla alergików. Pojawia się katar, zatkany nos, kaszel, ból oczu i ciągłe zmęczenie. Takie objawy nie tylko męczą, ale i utrudniają normalne funkcjonowanie. Katar łączy się z wiecznie bolącym nosem, a ból oczu może wpływać na ból głowy, a nawet na podniesienie temperatury. Większość alergików stara się unikać zielonych terenów, w których, aż roi się od pyłków. Co, jeśli jednak to nie wystarczy? Co, jeśli trzeba zmierzyć się z rzeczywistością, chociaż ból oczu nie daje normalnie żyć? Opisaliśmy kilka sposób na walkę z zaczerwienionymi, bolącymi oczami. Na pewno, któryś z nich ułatwi Wam życie.
Alergia oczu – czym się objawia?
Warto zacząć od tego, czym objawia się alergia oczu. Gdy oczy wejdą w kontakt z alergenem, może pojawić się pieczenie, swędzenie, łzawienie, zaczerwienie, a nawet uczucie jakby coś wkłuwało się zaraz pod powieką. Sama alergia może sprawić, że powieki będą opuchnięte, co przyczynia się do zmęczenia oczu oraz zaburzenia wzroku.
Sami sobie szkodzimy
Najczęściej ból oczu łączy się jeszcze z jednym problemem. Często próbując sobie ulżyć w cierpieniu, sami robimy sobie krzywdę. Powinniśmy zwracać uwagę, aby niektórych czynności nie robić. Tyczy się to głównie:
- Nadmiernego stosowania kropli do oczu;
- Kupowania tanich preparatów, najczęściej ze sporą ilością konserwantów;
- Nienoszenia okularów przeciwsłonecznych;
- Narażania oczu na dodatkowe alergeny, np. bliski kontakt ze zwierzęciem;
- Stałego dotykania i przecierania oczu.
Dobrze dobrane leki
Najskuteczniejszym sposobem na walkę z alergią są leki przeciwhistaminowe oraz antyalergiczne krople do oczu. Są to często drogie substancje, które dodatkowo mogą powodować nadmierne zmęczenie w ciągu dnia. Warto pamiętać, że leki powinien dobrać lekarz. Wtedy będą skuteczniejsze i zmniejszone zostanie ryzyko kolejnej alergii.
Domowe sposoby na ból oczu
Pewnie niejeden raz słyszeliście o domowych sposobach na ból oczu. Wielu alergików próbuje radzić sobie z obrzękiem oczu, tworząc napary z rumianku czy nagietka. To substancje, które mają właściwości ściągające, dzięki temu zmniejszają opuchlizny i obrzęki, jednak mogą być nad wyraz alergizujące! Taki okład może przynieść chwilową ulgę, ale dla niektórych będzie jeszcze gorszy w skutkach. Po takim naparze mogą nasilić się niektóre objawy, np. pieczenie oczu.
Przemywanie oczu
Oczy można przemywać za pomocą zimnej wody albo roztworu z soli fizjologicznej. To szybki, tani i łatwy sposób, który można powtarzać wielokrotnie w ciągu dnia. Dzięki temu można pozbyć się alergenów, które znajdują się w oczach bądź w ich okolicy.
Chłodzenie okolic oczu
Świetnym sposobem na ból i opuchliznę, są kompresy. Wystarczy namoczyć bawełnianą ściereczkę i ułożyć ją na podrażnionych miejscach. Dzięki temu opuchlizna się zmniejszy, a dodatkowo można pozbyć się alergenów, które znajdą się w okolicy oczu.
Należy pamiętać, aby nie kłaść na twarz rzeczy wyjętych z zamrażalnika. Okolice oczu są bardzo delikatne, kostki lodu czy innego typu zmrożone substancje, mogą tylko podrażnić skórę i spowodować pękanie naczynek.
Dbanie o dietę – owoce jagodowe
Latem dobrze spożywać sporo jagód, borówek czy jeżyn. Posiadają one substancje, które powstrzymują organizm przez uwalnianiem histaminy. Efekt ten nie działa natychmiastowo. Warto jednak wprowadzić te owoce do swojej diety. Oprócz zmniejszania objawów alergii posiadają sporo witamin, które mogą wpłynąć na ogólną poprawę samopoczucia.
Częste mycie rąk
Należy pamiętać o tym, że w okresach alergicznych, trzeba nadmiernie dbać o higienę. Krótkie, częste, zimne prysznice, dużo prania, zmiana ubrać po powrocie do domu, a przede wszystkim częste mycie rąk. Alergeny trzeba z siebie zmywać. Jeśli są na dłoniach czy ubraniach, łatwo samemu wprowadzić je do oczu, np. drapiąc się lub przecierając twarz.
Porządki w domu, a alergia oczu
Alergie na pyłki często łączą się z innymi, np. tymi na roztocza, jedzenie czy na środki chemiczne. W okresach największej alergii warto pilnować tego, co się je, ale poza tym należy:
- Często odkurzać oraz myć podłogę. Samo odkurzanie nie zawsze się sprawdza;
- Prać pościel przynajmniej raz w tygodniu, w gorącej wodzie;
- Przemyśleć rezygnację z dywanów czy firan. To miejsca, w których często znajdują się alergeny;
- Sprawdzić systemy klimatyzacji pod kątem czystości;
- Zadbać o jak najmniej alergizujące środki czystości, np. wymienić zwykły proszek do prania na taki do ubranek dla niemowląt.
Wybór odpowiednich kropli
Domowe sposoby nie zawsze się sprawdzają. Zawsze warto mieć pod ręką dobre krople do oczu. Podczas używania warto zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie:
- Krople nie powinny mieć konserwantów, te mogą jedynie dodatkowo uczulić;
- Zawsze trzeba sprawdzać datę ważności produktu, nie można używać tych po terminie lub tych, które za długo były otwarte;
- Niektóre preparaty należy trzymać w lodówce, wtedy jednak nie można ich używać zaraz po wyciągnięciu. Muszą się ogrzać;
- Krople nawilżające to nie to samo co antyalergiczne. Pierwsze jedynie wpływają na poczucie suchości oka, drugie zmniejszają obrzęk oraz pozbywają się alergenów;
- Wybór kropli, warto skonsultować z lekarzem bądź farmaceutą. Oni wezmą pod uwagę również inne choroby, jeśli takowe występują, oraz ilość czasu, którą spędza się przy sztucznym świetle.
Sprawdź również, jakie inne problemy mogą pojawić się latem: http://beautyporadnik.pl/lato-i-problemy-ze-skora-co-robic/
W punkt! Jestem alergiczką i ta pora roku jest dla mnie zabójcza. Najczęściej przemywam oczy rumiankiem, który wcześniej zaparzam. Sprawdza się u mnie najlepiej.