Zastanawialiście się kiedyś, czy kosmetyki, których używacie naprawdę są dobre dla Waszej skóry. Być może spełniają swoje zadanie, robią to do czego są przeznaczone. Szampon umyje włosy, mydło doczyści ciało. Ale czy na pewno robią to we właściwy dla nas sposób? Czy nie wysuszają naskórka, nie powodują szybszego przetłuszczania się głowy ani innych dolegliwości?
Dlaczego kosmetyki nie do końca są zdrowe?
Zróbcie test w warunkach domowych. Bardzo prosty w założeniach. Zacznijcie myć włosy nie raz w tygodniu, ale co dwa dni. Zdrowy rozsądek podpowiada, że im coś częściej myjemy, tym powinno być czystsze prawda? Nie do końca. Zapewniam, że jeśli zaczniecie używać szamponu z taką częstotliwością, to zauważycie, że wasze włosy staną się tłuste. Będą się świecić, przestaną się układać. Wszystko przez nieodpowiedni dobór kosmetyków do naszej skóry. Detergenty zawarte w środkach higieny osobistej nastawione są przede wszystkim na wyczyszczenie skóry, zapominając o jej pielęgnacji.
Co w takim razie jest zdrowe?
Trzeba zacząć od wyjaśnienia sobie pewniej ważnej kwestii. Pewnie każdy z nas słyszał coś o pH na lekcji chemii w szkole. Jest to odczyn, który ma określić kwaśność bądź zasadowość substancji, ale jak to się ma do naszej skóry. Otóż to bardzo proste! Ludzka skóra również ma swój naturalny odczyn pH. W odpowiednich warunkach jego właściwa wartość wynosi 3,5-5,5. Dlatego aby zapewnić skórze właściwe funkcje oraz walory zdrowotne i estetyczne, powinniśmy zadbać, aby pH oscylowało właśnie w tym przedziale.
Jak zadbać o swoją skórę?
Nie wymaga to wiele wysiłku. Nie musimy zaopatrywać się w specjalne przyrządy, które pozwolą nam sprawdzić dokładne wartości odczynu. Nie musimy głowić się nad tymi skomplikowanymi chemicznymi definicjami. Wystarczy sprawić sobie odpowiednie kosmetyki. Jakie? Takie, które będą miały pH zbliżone do pH skóry. W większości przypadków będą to kosmetyki z odczynem 5,5. Nie musimy w tym celu czytać każdej ulotki w poszukiwaniu dokładnego składu kosmetyku. W dużej części takie środki już na przodzie etykiety będą nas informowały o swojej zalecie.
Czy i jak to faktycznie działa?
Kosmetyki z „tradycyjnym” składem mają zasadowe pH, niewłaściwe dla naszej skóry. Z tego powodu częste ich stosowanie wpływa na zmianę tego odczynu na naszym ciele i włosach. Organizm stara się z tym walczyć, np. poprzez wydzielanie większej ilości łoju. Jeśli jednak zastosujemy odpowiednie kosmetyki z właściwym pH nasze ciało nie będzie zmuszone niczego regulować. Mogę zapewnić, że przekonałem się o tym na własnej skórze, a w zasadzie włosach. Od kilki miesięcy stosuję szampon z odpowiednim dla moich włosów odczynem pH. Zmianę zauważyłem już po pierwszym myciu. Tradycyjne środki powodowały konieczność mycia codziennie, maksymalnie co dwa dni. Inaczej moje włosy, były przetłuszczone jakbym nie mył ich od miesiąca. Z nowym specyfikiem myje głowę raz w tygodniu. Nie dlatego, że muszę, ale dlatego, że chce. Włosy dobrze się układają, znacznie lepiej wyglądają, są zdrowsze, gęstsze, a po nadmiernym przetłuszczaniu się nie ma śladu.
Jako nastolatek stosowałem wiele preparatów przeciwko trądzikowi i przetłuszczającym się włosom. Moi rodzice wydali wiele pieniędzy na dermatologów i preparaty z aptek. Lekarstwo na te dolegliwości okazało się banalnie proste i odkryłem je dopiero po latach. Kosmetyki z odpowiednim dla skóry odczynnikiem pH. Nie są to mistyczne eliksiry młodości i piękności. Tylko zwyczajne preparaty, które pozwolą zadbać nie tylko o czystość, ale też zdrowie skóry. I nie kosztują przy tym majątku. To wydatek, na który każdy nie tylko może, ale powinien sobie pozwolić.
Autor: Krystian Najdowski
Myślę, że ten artykuł może uświadomić wiele osób. Sama kiedyś myłam włosy codziennie, a ich stan był coraz gorszy. Dopiero kiedy zaczęłam się zagłębiać w temat, uświadomiłam sobie, jak dużą krzywdę wyrządziłam włosom!