W życiu każdego człowieka sen odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ podczas snu regeneruje się nasz organizm. Kłopoty z nim mogą pojawić się u nas niezależnie od wieku. Bezsenność może być objawem poważnych chorób, dlatego jeśli utrzymuje się przez dłuższy okres, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Skąd się biorą zaburzenia snu i jak sobie z nimi poradzić?

Bezsenność – jak sobie z nią poradzić?

Skąd się bierze bezsenność?

Bezsenność często jest alarmem, który wysyła nam nasz organizm. Mówimy o niej, gdy nasz rytm snu jest zaburzony, nie śpimy wcale lub sen jest płytki i niespokojny, a co za tym idzie, nie możemy wypocząć. Zaburzenia snu zwykle wiążą się z trudnymi sytuacjami życiowymi oraz ze złą kondycją fizyczną i psychiczną. Jej przyczyną mogą być również schorzenia somatyczne takie, jak reumatyzm, nadczynność tarczycy, cukrzyca, czy nowotwór. Okazuje się jednak, że kłopoty ze snem dotykają zazwyczaj osoby, które zmagają się z depresją lub nerwicą. Oprócz wymienionych powyżej chorób, do najczęstszych przyczyn bezsenności zalicza się:

 • długotrwały stres,
 • nadmiar pracy, który powoduje nieustanne zmęczenie fizyczne i psychiczne,
 • spożywanie w nadmiernej ilości kawy, alkoholu i używek,
 • oddziaływanie czynników zewnętrznych np. upał, hałas, światło, zmiana strefy czasowej,
 • spożywane przed snem ciężkostrawne posiłki.

Ryzyko wystąpienia problemów ze snem pojawia się m.in. u kobiet w okresie menopauzy, u osób, które pracują na zmiany oraz często u osób starszych i schorowanych.

Jak leczyć bezsenność?

Przy leczeniu bezsenności nie należy ograniczać się do jednego środka farmakologicznego czy metody, która ma pomóc w zasypianiu. Zwykle lekarze proponują terapię behawioralno-poznawczą, polegającą na zmianie zachowań pacjenta, dotyczących codziennego zasypiania. Jest to podstawowa metoda zalecana przy bezsenności o charakterze pierwotnym oraz wtórnej bezsenności przewlekłej. Najważniejsza przy kłopotach z zasypianiem jest higiena snu! Należy powstrzymać się na 6 godzin przed snem od spożywania kofeiny. Aby bez problemu zasnąć konieczne jest zrezygnowanie z alkoholu oraz papierosów w godzinach wieczornych. Również warto każdego dnia  zasypiać i budzić się o tej samej porze, gdyż pomaga to w zachowaniu prawidłowego rytmu. Pamiętaj, że jeśli masz poważny kłopot z zasypianiem skontaktuj się ze specjalistą, gdyż leczenie na własną rękę może zaszkodzić twojemu organizmowi.

W jaki sposób zapobiec bezsenności?

Zapobieganie bezsenności jest znacznie łatwiejsze i mniej kłopotliwe niż jej leczenie. Można jej przeciwdziałać za pomocą naturalnych sposobów:

 • zwiększając aktywność fizyczną (ruch = zdrowy sen!),
 • starając się każdego dnia zasypiać i budzić się o tej samej porze,
 • unikając drzemek w ciągu dnia,
 • starając się wyeliminować sytuacje, które wywołują stres,
 • łagodząc napięcia i stresy naturalnymi metodami uspakajającymi ( niektórym zapewnia to np. wypicie melisy lub szklanki ciepłego mleka oraz ciepła, relaksująca kąpiel),
 • wyłączając przed snem telefon komórkowy oraz inne sprzęty elektroniczne (sypialnia powinna być wolna od tych urządzeń).

Autor: Karolina Herba