Toruń jest jednym z tych miast Polski, które każdy w życiu powinien odwiedzić chociaż raz. Było kiedyś jednym z najważniejszych ośrodków handlowych średniowiecza. Teraz mimo utraty statusu metropolii nadal olśniewa i przyciąga turystów z całego świata. Ja sam od 4 lat mieszkam na stałe w Toruniu i nie zamieniłbym tego miasta na żadne inne. Zakochałem się niemal natychmiast! Postaram się przybliżyć Wam kilka miejsc do zwiedzania w Toruniu, które pomogą Wam poczuć to samo.

Ciekawe miejsca do zwiedzania w Toruniu!

Stare Miasto

To główny punkt na mapie Torunia, który należy odwiedzić. Tam też znajduje się większość atrakcji turystycznych, jakie wręcz trzeba sprawdzić podczas odwiedzin miasta Kopernika. Starówka urzeka swoim pięknem! Dobrze zachowane i częściowo odrestaurowane kamienice przykuwają wzrok. Pomnik astronoma, stojący pod samą wierzą ratusza staromiejskiego, to chyba najbardziej rozpoznawalna atrakcja miasta, a na pewno najczęściej fotografowany obiekt. Ogromne kościoły i katedry, usytuowane w pobliżu rynku, onieśmielają swoją monumentalną postawą z zewnątrz, a równie wielkie wrażenie robią w środku. Stare Miasto to najważniejsze miejsce do zwiedzania w Toruniu. Jest tu wiele atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jeżeli wybierzecie się do Torunia latem, warto poświęcić czas na przejażdżkę meleksem. Zabierze Was w 30-40 minutową podróż ulicami Starego Miasto i  przekaże Wam ciekawostki puszczane z głośników przewodnika.

Ratusz Staromiejski

Warto wyodrębnić to miejsce, mimo tego, że jest integralną częścią Starego Miasta. Z zewnątrz prezentuje się okazale, ale największe wrażenie robi w środku. Mieści się tam bowiem muzeum posiadające w swoim zbiorze pokaźną ilość obrazów z różnych epok i stylów. Dodatkowo, poza częścią stałą, często organizowane są tam wystawy czasowe, które jeszcze bardziej powiększają wartość i dorobek kulturowy Ratusza Staromiejskiego. Nie można przejść obojętnie obok najlepszego punktu widokowego miasta. Mowa tu oczywiście o wieży ratuszowej. Jeśli tylko dopiszę nam pogoda, z jej szczytu możemy ujrzeć zapierający dech w piersiach widok na całą starówkę i płynącą tuż obok Wisłę.

Planetarium

Czym byłoby miasto człowieka, który zatrzymał Słońce, a ruszył Ziemię, bez swojego planetarium? Miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względów wizualnych, ale i naukowych. Świetny punkt dla wycieczek szkolnych, ale też ciekawa atrakcja dla rodzin z dziećmi. W kopule planetarium uruchamiane są liczne prezentacje z różnych dziedzin astronomii, fizyki czy meteorologii. Każda pokazana w ciekawy i przystępny sposób. To sprawia, że nikt nie ma najmniejszego problemu ze zrozumieniem przekazu. Dodatkowo znajdują się tam liczne wystawy promujące naukę i różne dziedziny ścisłe. Zawsze przedstawione z pomysłem i walorem edukacyjnym. To obowiązku punkt do zwiedzania w Toruniu!

Żywe Muzeum Piernika

Toruń równa się pierniki. To obok Kopernika największy symbol tego miasta. Jak więc można zaplanować wyjazd bez wizyty w Żywego Muzeum Piernika. Jak sami zainteresowani piszą na swojej stronie internetowej, nie jest to zwykłe Muzeum, w którym przegląda się eksponaty w gablotach za szkłem. Tu każdy może na własną rękę przekonać się, jak to jest wypiekać pierniki i jak robiono to w średniowieczu. Warsztaty prowadzone są przez specjalistów, a my jesteśmy ich integralną częścią. Dzięki temu w ciekawy sposób poznamy historię pierników, jak i Torunia.

To tylko przykładowe obiekty, które znajdziecie w Grodzie Kopernika. Mimo, że samo miasto nie jest duże, większość atrakcji mieści się w obrębie starówki, to i tak jest to miejsce, do którego warto, a nawet trzeba przyjechać. Nie wymieniłem przecież takich atrakcji jak Dom Mikołaja Kopernika, Bulwar Filadelfijski nad samą Wisła czy Rynek Nowomiejski. Zwiedzania starczy przynajmniej na kilka dni, a na pewno na to, żeby spędzić tu jeden z przyjemniejszych weekendów w życiu.