Tradycyjnie przedstawiamy naszą małą listę filmów, które warto obejrzeć. W kwietniu czekają na nas w kinach wyjątkowe premiery, a większość z nich pozwoli nam spojrzeć na świat z zupełnie innej strony niż dotychczas.

Schyłek dnia

Schyłek dnia to nagrodzony na festiwalu w Cannes film zdobywcy Oscara Laszlo Nemesa. Odkrywamy w nim Budapeszt na początku XX wieku, czyli czasach, gdy był jedną z najważniejszych metropolii Europy, na chwilę przed upadkiem starego porządku świata. Widzimy więc, jak ta atmosfera wpływa na ludzi i często pozbawia ich zahamowań. Naszą przewodniczką jest Irisz, która poszukuje zaginionego brata, ale też stara się odkryć własną tożsamość. Cały świat widzimy jej oczami, co sprawia, że film pozostawia wiele niedopowiedzeń i staramy się razem z nią rozwiązać zagadki pojawiające się na jej drodze.

Yomeddine. Podróż życia

Yomeddine. Podróż życia to z kolei opowieść wyróżniona na Festiwalu w Cannes Nagrodą Specjalną za wartości humanistyczne. Beshay od dzieciństwa mieszka na egipskiej pustyni w kolonii dla trędowatych. Mimo, że już dawno pokonał chorobę, to opuszcza ją dopiero po śmierci żony, a pretekstem staje się potrzeba odnalezienia własnych korzeni. Wyrusza więc w towarzystwie nubijskiego sieroty i ukochanego osła do rodzinnej miejscowości, aby przekonać się, dlaczego kiedyś ojciec go porzucił.

Przypływ wiary

Przypływ wiary to historia, która zdarzyła się naprawdę. Film przedsawia historię triumfu matczynej miłości, wiary i nadziei. Adoptowany syn Joyce Smith wpada do jeziora i przebywa 15 minut pod lodem pozbawiony tlenu. Wydaje się więc, że jego szanse na przeżycie są równe zeru. Jednak matka na jego widok łapie syna za stopy i modli się do Ducha Świętego. To sprawia, że chłopiec odzyskuje przytomność. Wydarzenie zostało więc okrzyknięte cudem medycyny.

Wywiad z Bogiem

Młody dziennikarz po powrocie z Afganistanu stara się uporządkować swoje życie. Wkrótce staje przed szansą, która może się okazać przełomowa w jego karierze. Dziennikarz ma okazję przeprowadzić wywiad z mężczyzną, który podaje się za samego Boga. A Ty o co byś zapytał, gdybyś miał taką okazję?

Vox Lux

https://www.youtube.com/watch?v=dolxUIZzb3w

Natalie Portman wciela się światowej sławy gwiazdę estrady. Celeste obserwujemy w czasie dwóch etapów życiu. Początkowo jesteśmy świadkami, gdy nastolatka wraz z siostrą próbują uporać się z tragedią i komponują piosenkę. Staje się ona hitem i pomaga osiągnąć Celeste status gwiazdy. W drugiej części obserwujemy, jak gwiazda ma problem z ułożeniem własnego życia. Celeste problem z radzeniem sobie ze sławą i przemocą.