Półprodukty kosmetyczne to substancje możliwe do wykorzystania podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Stosuje się je również do tworzenia domowych preparatów kosmetycznych.
Co to półprodukty kosmetyczne?
Sztuka tworzenia samodzielnych kosmetyków cieszy się od pewnego czasu coraz większym zainteresowaniem. Umożliwia ona bowiem dobór poszczególnych składników w ten sposób aby uzyskany finalny produkt był idealnie dostosowany do bardzo indywidualnych potrzeb danej skóry. Ponadto, stosując tego typu produkty można mieć absolutną pewność co do ich składu oraz jakości użytych podczas ich tworzenia półproduktów.
Półprodukty kosmetyczne – sztuka tworzenia domowych kosmetyków
Samodzielne przegotowywanie wyrobów kosmetycznych z dostępnych na rynku półproduktów nie jest specjalnie trudne, skomplikowane i czasochłonne, natomiast daje ogromną radość i satysfakcję. Tego typu unikalne produkty mogą stanowić oryginalny prezent dla ukochanej osoby lub nawet stanowić pomysł na unikany domowy biznes.
Półprodukty kosmetyczne – zasady postępowania
Podczas przygotowywania domowych kosmetyków z półproduktów należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie należytej higieny. W tym celu konieczne jest nie tylko staranne mycie dłoni ale również dezynfekowanie opakowań. Ograniczy to w znacznym stopniu ryzyko rozwoju chorobotwórczych patogenów oraz wpłynie na trwałość końcowego produktu kosmetycznego. Jednakże z uwagi na brak w ich składzie konserwantów muszą być one przechowywane w dość niskich temperaturach i szybko zużywane. Optymalnie jest zatem przygotowywać je w niewielkich ilościach. Dodanie dostępnych na rynku gotowych mieszanek konserwantów wpłynie co prawda na przedłużenie trwałości kosmetyku, jednak może spowodować reakcje uczuleniowe skóry.
Półprodukty kosmetyczne – olejek do ciała
Jak wspomniano powyżej półprodukty kosmetyczne dostępne są w sprzedaży drogeryjnej oraz aptecznej. Warto wybierać preparaty dobrej jakości gwarantujące zadowolenie z działania finalnego kosmetyku. W przypadku olejku do ciała efekt niesamowitego nawilżenia i natłuszczenia możliwy jest do osiągnięcia poprzez dodanie do bazowego oleju kwasu alfa-liponowego, witaminy E czy olejków eterycznych. Olej bazowy może pochodzić z pestek winogron lub słodkich migdałów. Kwas alfa-liponowy wraz z witaminą E wykazuje działanie przeciwutleniające, chroni komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem, witamina E zabezpiecza dodatkowo produkt przed szybkim rozkładem. Półprodukty dostępne są w postaci kapsułek. W przypadku dodania maceratu z suszonego morszczynu oraz olejków etycznych efekt przeciwcellulitowy zostanie zwielokrotniony. W tym przypadku polecane są olejki pochodzące z jaśminu, bergamotki i pomarańczy. Dodawane są one do mikstury w bardzo niewielkich ilościach i mogą powodować przebarwienia w kontakcie z bardzo intensywnym promieniowaniem słonecznym. Powinny więc być stosowane z rozwagą, a w okresie letnim zastępowane innymi składnikami.
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]